פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   מעוניינים לגוון בהשקעות? אלו המוצרים הפיננסיים הפופולריים

   סוחרים רבים, בעיקר אלו בתחילת דרכם, רגילים להשקיע במוצר פיננסי אחד, מניות, או מט"ח למשל, אולם שוק ההון הוא עולם מגוון ואפשר לדמות אותו לסופרמרקט של עשרות מוצרים פיננסיים שונים שאפשר לסחור בהם. מהם המוצרים הפופולריים ביותר ?

   חישוב הכנסות והצעות של בית עסק (ShutterStock)
   שוק ההון הוא עולם מגוון של עשרות מוצרים פיננסיים שונים שאפשר לסחור בהם (צילום: Shutterstock)

   סוחרים רבים, בעיקר אלו בתחילת דרכם, רגילים להשקיע במוצר פיננסי אחד, מניות, או מט"ח למשל, אולם שוק ההון הוא עולם מגוון ואפשר לדמות אותו לסופרמרקט של עשרות מוצרים פיננסיים שונים שאפשר לסחור בהם. זירות המסחר העצמאי מאפשרות לכם להכיר מגוון מוצרים פיננסיים ולהשתמש בהם. להלן חלק מהמוצרים הפיננסיים הפופולריים ביותר:

   מניות - דרך המלך למסחר בשוק ההון

   ההגדרה הקצרה והפשטנית ביותר קובעת כי מניה היא נייר ערך המקנה למחזיק בה חלק בבעלות של חברה ציבורית. מדוע בכלל להנפיק מניות? כאשר חברה פרטית מסוימת מעוניינת לגייס הון במטרה להגביר את הפעילות שלה, אחת הדרכים האטרקטיביות העומדות בפניה היא להנפיק את מניותיה בבורסה לציבור הרחב. החברה מוכרת למעשה את המניות שלה והמחיר העיקרי שהיא משלמת על כך הוא הפיכתה לחברה ציבורית.

   אירוע ההנפקה הראשונית (IPO) הוא לעיתים קרובות הזדמנות מצוינת עבור המשקיע הפשוט ליצור רווחים גבוהים תוך זמן קצר. כך, למשל, מי שזכה להשתתף בהנפקה הגדולה ביותר בוול סטריט, זו של חברת המסחר המקוון הסינית עליבאבא, הצליח לגרוף רווח גבוה מאוד תוך דקות ספורות. עליבאבא הונפקה בוול סטריט ב-2014 במחיר של 68 דולר למניה ובדקות הראשונות של המסחר זינקה למחיר של כמעט 100 דולר. כלומר, מי שמימש את ההשקעה שלו אחרי מספר דקות, יצא עם רווח של כ- 50%.

   באיזו בורסה עדיף לסחור? הבורסה האמריקאית היא הגדולה בעולם. אלפי חברות מרחבי העולם מעוניינות להנפיק בה את המניות שלהן והיא מרכזת מחזורי מסחר של מאות מיליארדי דולרים מדי יום. הבורסה בישראל, לשם השוואה, כוללת רק כ-450 מניות ומרכזת מחזורי מסחר יומיים של כמיליארד שקל ואף פחות מכך. יתרון נוסף של הבורסות בארה"ב הוא האפשרות לעשות שימוש נרחב בפקודת השורט, שמאפשרת לכם להרוויח גם כאשר מחירי הנכסים יורדים.

   מסחר בבורסה (ShutterStock)
   במסחר במניות קיימות מספר אסטרטגיות, המובילות הן ניתוח פונדמנטלי וניתוח טכני (צילום: Shutterstock)

   במסחר במניות קיימות מספר אסטרטגיות, כאשר המובילות הן ניתוח פונדמנטלי וניתוח טכני. בניתוח פונדמנטלי המשקיעים מנסים להעריך מה יהיה הכיוון העתידי של המניה בהתבסס על נתוני מאקרו, דוחות כספיים ואירועים מהותיים אחרים הקשורים לחברה מסוימת. המשקיעים בשיטת הניתוח הפונדמנטלי ינסו להעריך על פי הנתונים והמספרים של החברה האם מחיר המניה משקף את שוויה האמיתי, או שמא המניה נסחרת מתחת לשוויה וכדאי להשקיע בה.

   באמצעות שיטת הניתוח הטכני מנסים המשקיעים להעריך את הכיוון העתידי של המניה בעזרת גרפים ולא באמצעות נתונים פונדמנטלים. המשקיעים שדוגלים בשיטת הניתוח הטכני מאמינים כי ההיסטוריה חוזרת על עצמה ולכן ניתן לראות את השינוי במחירי המניות על הגרף. כמובן שאפשר ורצוי לשלב בין השיטות כאשר זה אפשרי.

   CFD's - משקיעים בקטן ויכולים להרוויח בגדול

   המסחר ב-CFD's , (Contracts for Difference) או בעברית פשוטה חוזים על הפרשים, הוא כלי פיננסי שהיה נפוץ בעבר רק בקרב מנהלי ההשקעות הגדולים. בעשור האחרון, עם מהפכת זירות המסחר המקוון שמאפשרות לכל אחד לסחור בשוק ההון בלחיצת עכבר, חוזי ההפרשים הפכו לנחלת כלל הסוחרים.

   אז מהו בעצם CFD? חוזה הפרשים נוצר למעשה כדי לתת למשקיעים, בעיקר כאלה עם כיסים לא עמוקים, אפשרות ליהנות ממוצרים פיננסיים שונים כגון מניות, מט"ח וסחורות, מבלי להיות הבעלים של אותו נכס. אחד היתרונות של מסחר בחוזי הפרשים הוא האפשרות לסחור בסכומים קטנים ולהרוויח סכומים גבוהים על ידי מינוף ההשקעה.

   הדרך הטובה ביותר להמחיש כיצד פועל ה-CFD היא באמצעות דוגמה: נניח שאתם מעוניינים לרכוש 100 מניות אפל.
   אחת האפשרויות העומדות בפניכם היא פשוט לקנות 100 מניות במחיר של כ-9,600 דולר (בזמן כתיבת שורות אלה מחיר מניית אפל עמד על כ-96 דולר). אם המניה תעלה ב-10% אז סיכנתם ,9,600 דולר והרווחתם 966 דולר. ואם אין ברשותכם 9,600 דולר? כאן נכנס לתמונה ה-CFD. אתם פשוט יכולים לרכוש מהברוקר שלכם 100 יחידות של חוזי הפרשים הצמודים למניית אפל במינוף של 10% למשל. במקרה שכזה, סכום ההשקעה יעמוד על כ-960 דולר (הביטחונות שדורש הברוקר בנוסף לעלויות הרכישה). כלומר, סכום ההשקעה שלכם שווה ל-10 מניות של אפל אך המינוף הופך את ההשקעה לשוות ערך ל-100 מניות. אם מניית אפל עלתה ב-10% הרווח שלכם יהיה כ-9.6 דולר כפול 100 חוזים. כלומר, רווח של 960 דולר או 100% מסכום ההשקעה. אולם, לכל מטבע יש שני צדדים וחשוב לזכור שכגודל הסיכוי כך גודל הסיכון. אם מניית אפל ירדה ב-10%, אז הפסדתם את כל סכום ההשקעה.

   מעבר לאפשרות למנף את ההשקעה, קיימים יתרונות נוספים למסחר בחוזי הפרשים. כך, למשל, בניגוד למסחר במניות או באופציות, העמלות ב-CFD's הן למעשה ההפרש בין המוכר לקונה באותה עסקה. לדוגמה, אם ההפרש בין הקונה למוכר במניית אפל עומד על סנט אחד, אז זאת תהיה העמלה ל-CFDאחד. כמו כן, מי שמחזיק בחוזי CFD הצמודים למניות, זכאי גם לקבלת דיבדנדים, כאילו החזיק במניות עצמן.

   חוזים (ShutterStock)
   חוזי ההפרשים הפכו לנחלת כלל הסוחרים (צילום: shutterstock)

   מט"ח - לצלול לתוך שוק של כ-4 טריליון דולר ביום

   בניגוד למסחר בשווקים אחרים, בשוק המט"ח אפשר לסחור 24/7. זהו השוק הגדול בעולם ומכיל מחזור מסחר בהיקף של יותר מ-4 טריליון דולר ביום. השחקנים בשוק המט"ח - בנקים, בתי השקעות, ברוקרים וסוחרים קטנים - מנסים להרוויח על ידי ניצול השינויים בשערי החליפין בין המטבעות השונים בעולם.


   מה משפיע על שערי המטבעות?

   סיבות רבות ומגוונות. למשל, יצואנים שמייצאים סחורות מישראל ממירים לשקלים את המט"ח שקיבלו.
   גורם מהותי נוסף הוא המדיניות המוניטארית של הבנקים המרכזיים (העלאות או הורדות ריבית/ תוכניות תמריצים) המשפיעה על ההיצע והביקוש של המטבעות וכפועל יוצא מכך על המחירים שלהן.

   השחקנים המרכזיים במסחר במט"ח הם בנקים, בתי השקעות וברוקרים שונים. אמנם קיים מגוון רחב של אפשרויות להיחשף לשוק המט"ח, החל בהפקדה לפיקדון דולרי בבנק או מסחר באופציות על הדולר, אך מרבית המסחר נעשה באמצעות ספקולנטים שמנסים לגרוף רווחים מהירים על ידי ניצול הפערים בשערי החליפין של המטבעות. חשוב לזכור, המסחר הספקולטיבי טומן בחובו תשואות גבוהות כמו גם סיכונים גבוהים.


   אז איך זה מתבצע בפועל?

   המסחר במט"ח תמיד מתרחש במפגש של צמד מטבעות. למשל אירו-דולר, דולר-ין, דולר-שקל וכו'. כאשר סוחרים בצמד מטבעות, קונים מטבע אחד ובאותו זמן מוכרים את המטבע השני. לדוגמה, בצמד דולר-שקל, הסוחר קונה דולרים ומוכר שקלים. הרווח או ההפסד במסחר במט"ח מחושבים על ידי ההפרשים בין המטבעות, כאשר יש להתייחס לנקודה הרביעית אחרי הנקודה בשער המצוטט, המכונה פיפס. לדוגמא, שער הדולר/אירו נסחר סביב 1.1520 והוא מטפס למשל לרמה של 1.1570, אז למעשה הצמד עלה ב-50 פיפס, שהם כאמור 0.0050 דולר. בדומה למסחר ב-CFD's, אחד היתרונות הבולטים במסחר במט"ח הוא האפשרות למנף את ההשקעה שלכם במטרה למקסם רווחים.

   תעודות סל / קרנות סל - לפזר הון על כמה נכסים

   אחד העקרונות החשובים בכל הנוגע להשקעות, הוא עיקרון הגיוון. כלומר אם יש לכם הון מסוים שאתם מעוניינים להשקיע תמיד עדיף לפזר אותו על פני מספר נכסים וסקטורים ולא לרכז אותו בנכס אחד. תעודת הסל נוצרה כדי שלא תצטרכו לשים את כל הביצים בסל אחד. מדובר במוצר פיננסי שנסחר כמעט בדיוק כמו מניה, אך למעשה מכיל בתוכו סל שלם של מניות הנסחרות בסקטור מסוים או מדד מסוים. למשל תעודת סל העוקבת אחר מדד ה-S&P 500 האמריקאי, מחקה ככל האפשר את ביצועי המדד. זאת בשונה מקרן נאמנות שבה ישנו מנהל קרן שמחליט באילו מניות להשקיע ומאילו מניות להתרחק. יתרון נוסף של תעודת סל הוא דמי הניהול הנמוכים בהשוואה לאלו של קרנות הנאמנות וכן העובדה שהן נזילות הרבה יותר. ישנו מגוון רחב של תעודות סל שונות העוקבות במדויק אחר מחירי הזהב, הנפט או מדדי המניות.

   קרנות הסל או בשמם המקצועי ETF's, הן למעשה קרנות נאמנות משודרגות עם אופי של תעודות סל, אך עם "טוויסט משפטי" שהופך אותן לבטוחות יותר על פני תעודות הסל המסורתיות. מבחינה משפטית, קרנות הסל כפופות לחוקים ולתקנות של קרנות הנאמנות בארה"ב (Exchange Traded Fund). כלומר, אם הגופים הפיננסיים שהנפיקו את קרנות הסל פושטים רגל או מחליטים לסגור את הקרן, כספי המשקיעים מובטחים בכל מקרה משום שהם מוחזקים בנאמנות. לעומת זאת, תעודות הסל הן בבחינת חוב שאינו מובטח ובמקרה שהגוף שהנפיק אותן נקלע לחדלות פירעון, כספי המשקיעים אינם מובטחים. בנוסף, בניגוד לקרנות הסל, בתעודות הסל המנהלים/ בתי ההשקעות אינם מחזיקים בפועל בנכסים של המדד או כל נכס אחר אחריו הן עוקבות, אלא רק מתחייבות בפני המשקיעים לתשואה זהה ככל האפשר.

   בשורה התחתונה, אם עד היום התרגלתם לסחור בסוג אחד של מוצרים פיננסיים, כדאי לכם להכיר ולהתנסות בסוגים נוספים. לצד מניות, חוזי הפרשים, מט"ח או תעודות סל, קיימים עשרות מוצרים פיננסיים נוספים כגון אג"ח, אופציות וחוזים עתידיים, שעשויים להניב לכם רווחים גבוהים.


   עוד כתבות ב-טוב לדעת