פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   יש לכם עדשות מגע? אתם עלולים להיות בסכנה

   גם אתם שמים עדשות כדי לא להרכיב משקפיים, ומנסים להימנע מטיפול אמיתי בבעיית הראייה? כדאי שתדעו שאתם עלולים להיות בסכנה, ושגם במשרד הבריאות החליטו להיכנס לתמונה ולהסדיר את הנושא. רבים בוחרים להסיר משקפיים בלייזר, ולפתור את הבעיה לכל החיים ב-15 דקות בלבד

   כשליש מהאוכלוסייה בישראל מרכיבים משקפיים, זו עובדה. עבור רבים מהם, עדשות מגע הן פתרון קל ופשוט בהרבה מאשר ללכת ולטפל בבעיית הראייה. אלא שרבים לא יודעים שמאחורי עדשות המגע עלולות להסתתר סכנות בריאותיות רבות, שבמקרים רבים עלולות להסתיים באשפוז בבית חולים ואף להגיע גם להשתלת קרנית.

   בכל שנה בתי החולים בישראל מדווחים על אלפי מאושפזים בעקבות זיהומים שנוצרו משימוש לא נכון בעדשות מגע. הצטלקות הקרנית, כיבים וחיידקים אלימים שעלולים להביא לאובדן הראייה הם רק חלק מהסכנות שעלולות להיווצר בשימוש בעדשות מגע ולמחלקות העיניים בבתי החולים מגיעים מקרים קשים מדי חודש.

   בגלל שהרכבת העדשות הפכה להיות כל כך נפוצה ושכיחה, רבים נוטים להתייחס אליה כאל פעולה יומיומית שלא צריך להקדיש לה יותר מדי תשומת לב – וזו טעות. לא מדובר בלבישת בגד או בזריקת הזבל, אלא בפעולה שיש לה השלכות הרסניות לראייה שלכם בשימוש לא נכון. הדרך לסיבוכים רפואיים קצרה, ומספיקה טעות אחת או הזנחה של ההנחיות הרפואיות.

   רוצים דוגמא? אין בעיה. רבים ממרכיבי עדשות המגע נוהגים להרכיב אותן הרבה מעבר לזמן הרצוי ואף לישון איתם, בניגוד גמור להוראות. דבר זה מסכן את בריאות העין, עלול להביא לזיהומים קשים ואף לעיוורון. זו רק דוגמא אחת מפעולות רבות שהאנשים המשתמשים בעדשות עושים מדי יום (ולילה), ואפילו לא יודעים עד כמה הם מזיקים לבריאותם.

   בחורה עם משקפיים (ShutterStock)

   הצעת חוק: עדשות במרשם

   גם במשרד הבריאות ערים לסכנה שבעדשות המגע, ולאחרונה הודיעו אנשי המשרד כי יגישו בקרוב הצעת חוק המחייבת הצגת מרשם אופטומטריסט או רופא עיניים בכל רכישת עדשות מגע. עליתם במספר? תצטרכו לחדש את המרשם.

   ההצעה הזאת מתיישרת עם הנהוג במדינות מערביות רבות והגיעה אחרי שמומחי המשרד ראו את הנתונים הקשים של זיהומי עיניים וימי האשפוז הרבים שנגרמים עקב כך.

   במשרד הבריאות הקימו לפני מספר שנים ועדה שבדקה את נושא מכירת עדשות המגע בישראל וזו קבעה שהמצב הנוכחי גורם לנזק למערכת ולאזרחים ויש לספק מרשמים לעדשות. החוק החדש צפוי להיכנס לתוקף בתוך כשנה, ואולי סוף כל סוף לעורר מודעות להשלכות הבריאותיות אצל מרכיבי העדשות.

   עדשות מגע (ShutterStock)

   15 דקות, והבעיה מאחוריכם

   אז מה עושים? מסירים. רק תחשבו כמה התעסקות דורשות מכם עדשות המגע מדי יום, בבוקר ובערב, וכמה התעסקות הן ידרשו מכם בהמשך כאשר תצטרכו להוציא מרשמי רופא. ואין צורך להזכיר שוב את כל הסכנות הבריאותיות שיש בהן.

   הליך הסרת משקפיים בלייזר הוא למעשה ניתוח תיקון ראייה פשוט וקצר שנמשך כ-15 דקות. מדובר בטיפול המבוצע על קרנית העין במטרה לשנות את צורתה ובכך לתקן את בעיית התשבורת של המטופל בהרדמה מקומית בלבד בטיפות. חשוב לבחור מכון עם מכשיר לייזר חדיש ומשוכלל כאשר לאיכות ולרמת הדיוק של הלייזר יש חשיבות מכרעת לתוצאה. חשוב גם לבדוק האם לרופא המטפל יש ניסיון בתחום, והאם למכון אליו הלכתם יש ותק ומיכשור מתקדם ככל הניתן בתחום הסרת המשקפיים בלייזר.

   צוות הרופאים של Care laser מתאים לכל מטופל את הטיפול המתאים ביותר לפי תוצאות בדיקות ההתאמה. הטיפול במקום הוא פשוט, ואינו כרוך בכאבים או באי נוחות. אחרי הטיפול הקצר, כבר למחרת ניתן לחזור ברוב המקרים לשגרת החיים רגילה. במשך תקופה קצרה תתבקשו להשתמש בטיפות עיניים ולמשך שבועיים תמנעו מרחצה בים או בבריכה (לא בעיה גדולה בחורף) – אבל זה מחיר מאוד קטן לעומת העובדה הפשוטה: ימי המשקפיים ועדשות המגע מאחוריכם.

   אפילו אישור מיוחד למשרד התחבורה, כדי להוריד את סעיף המשקפיים ברישיון, ניתן יהיה לקבל לאחר מכן או אישור לצבא להעלאת הפרופיל שהורד בגלל המשקפיים. וגם תעודת אחריות לכל החיים מקבלים בסוף הטיפול, אותה תוכלו לראות מצוין – בלי העדשות, אותן תוכלו להשליך לפח.

   עוד כתבות ב-טוב לדעת