פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   המשקפיים הופכים להיסטוריה רחוקה

   הרבה עבר על תחום האופטיקה מאז המצאת המשקפיים באיטליה לפני מאות שנים ועד היום, כשכל אחד יכול להיכנס למרפאה ולעשות בקלות ובנוחות ניתוח לייזר לתיקון הראייה. שיעור היסטוריה קצר - שאחריו תשאירו גם אתם את המשקפיים מאחור

   קצת קשה לעכל את זה, אבל עד המאה ה-15 לספירה למי שלא ראה טוב לטווח הקצר לא היה פתרון של ממש לבעיה. יש עדויות על כך שכמה שנים לפני כן היו נזיר ופיזיקאי מאיטליה שהגו את משקפי הקריאה הראשונים - אך אלה לא היו שכיחים ולא הגיעו אל ההמונים.

   במחצית השנייה של שנות ה-1,400 לספירה, גם הסובלים מקוצר ראייה קיבלו מזור לצרותיהם. האפיפיור ליאו ה-10, לדוגמא, ידוע כמי שחבש את משקפיו כשיצא לצוד וכך ראה טוב יותר את החיות הרחוקות. אחרי שגם הדפוס הפך לפופולארי, רבים החלו לקרוא - ועם הקריאה הגיע הצורך ההולך וגובר במשקפיים שיקלו על הסובלים מבעיות ראייה.

   ממוצר יוקרה שרק יודעי דבר ואצילים יכלו להרשות לעצמם, הפכו המשקפיים למצרך עממי שנמכר גם בשוק, ועדשותיו הותאמו אישית לכל אדם.

   החכמים והאצילים הרכיבו את המשקפיים כדי להראות חכמים יותר, קוראי העיתונים נזקקו להם כדי להבחין באותיות הקטנות והצפופות והיו גם בני המעמד הגבוה במדינות מסוימות שפיתחו לעצמם משקף אחד המחובר בשרשרת, בו השתמשו רק לרגע כדי להבחין בפרטים הקטנים ומיד לאחר מכן להורידו ולהחביאו.

   במאה ה-20, כידוע, משקפיים הן כבר פריט חובה כמעט בכל בית. יש כאלה שמבחינתם משקפיים הם חלק בלתי נפרד מהילדות, אחרים גילו שהם זקוקים לאביזר שישפר את הראייה שלהם בגיל מאוחר יותר ויש מי שרק כשהגיע לגיל השלישי רכש את זוג המשקפיים הראשון שלו. יש משקפיים לטווח ארוך וקצר, מעוצבים ופשוטים, ואפילו כאלה שיצרו מיטב האמנים ושמחירם מאמיר למאות אלפי דולרים.

   פרופסור בכר (מערכת וואלה! NEWS , מכון בילינסון)
   פרופ' אירית בכר, המנהלת הרפואית של אסותא אופטיק. צילום: מכון צילום בילינסון

   עם המבט קדימה

   אם עד לפני כמה עשרות שנים רוב האנשים חשבו שבעיות ראייה לא ניתנות לפתרון - ושהמשקפיים הן האמצעי היחיד לשפר את המצב - היום כולם כבר יודעים שניתוחים בלייזר הם קלים, נוחים ומתאימים כמעט לכל אחד.

   המחקר הראשון בתחום פורסם כבר בסוף המאה ה-19, אבל רק בשנת 1930 רופא עיניים מיפן ערך את הניסוי הראשון וביצוע חיתוך בקרנית של טייסים צבאיים. עברו עוד 33 שנה עד שמרפאה בקולומביה ערכה את הניסוי הבא בתחום - ניתוח שעיצב מחדש את הקרנית בעין ואפשר תיקון של קוצר הראייה. כמה שנים מאוחר יותר נכנס הלייזר לתמונה, אחרי שמדען של חברת IBM גילה שניתן לחתוך בעזרתו רקמות אורגניות בדיוק גבוה.

   אבי ניתוחי התשבורת היה רופא עיניים ספרדי בשם חוזה באראקר, שהגה את הרעיון לפיו ניתן להשפיע על התשבורת ולהסיר את הצורך במשקפיים על ידי שינוי קמירות הקרנית. הניתוחים הראשונים נעשו ידנית ולא היו מדויקים, בלשון המעטה, ובהמשך הוא כבר פיתח מכשור בעזרתו התוצאות היו מדויקות יותר, אך עדיין לא מושלמות. הניתוחים האלה אמנם התאימו לאנשים בעלי מספר גבוה, אך היו בהם סיכונים רבים והם לא היו מדויקים.

   מכאן ההתקדמות כבר הייתה מטאורית - השכלולים הלכו וגדלו משנה לשנה ועוד ועוד טכניקות הומצאו כדי לקצר את ההליך ולשפר את הדיוק. בשני העשורים האחרונים התחום עבר קפיצה משמעותית קדימה וכיום הטכנולוגיה המתקדמת מאפשרת דיוק גבוה והסרת משקפיים בלייזר למגוון רחב של אוכלוסיות.

   מסתכלים לכם בעיניים

   ובחזרה לימינו אנו - אחרי לא מעט לבטים וחששות, מגיעים מדי שנה אלפי ישראלים ובוחרים בהחלטה שתשנה את חייהם - להגיד שלום ולא להתראות למשקפיים ולעדשות המגע. עכשיו נותר להם רק להחליט מה המקום הטוב ביותר לעשות בו את הניתוח - וגם כאן, אין מקום להרבה התלבטויות.

   כמו בעולם הגדול, גם בישראל קיימים מספר מכונים בתחום ניתוח הלייזר להסרת משקפיים - אך יש רק מרכז רפואי אחד הפועל תחת בית חולים בעל תו תקן JCI לאיכות ובטיחות ברפואה - אסותא אופטיק.

   אנשי המרכז הרפואי מודעים לחששות ולהתלבטויות, ולכן הצוות המיומן מלווה את המטופלים מהרגע הראשון ועד לחיים החדשים, ללא בעיות הראייה והעזרים הנלווים.

   אסותא אופטיק היא חלק ממרכז רפואי גדול, משוכלל ומוביל מסוגו בישראל המנתח מגוון גדול ביותר של ניתוחי עיניים ברמה הגבוהה ביותר. שם תמצאו את המכשור המתקדם ביותר, את מנתחי העיניים הבכירים בישראל ומערכת בקרה יעילה ויסודית המפקחת על הרמה והתהליכים הרפואיים.
   מרפאות העיניים של אסותא אופטיק פרוסות במרכזים הרפואיים של אסותא בתל-אביב, רעננה, חיפה, ירושלים, אשדוד ובאר-שבע. הטיפול ניתן במסגרת בית חולים והוא בטוח, מקצועי, ללא פשרות באיכות הטיפול ובשרות.

   בשלב הראשון נפגש המטופל הפוטנציאלי עם הרופא המנתח לפגישה הכוללת אבחון והתאמה המתבצעים בעזרת מכשור רפואי מתקדם. ביום הטיפול מגיעים למרפאה כשעה לפני הניתוח, עוברים הכנה ונכנסים לחדר הניתוח. חשוב לזכור שהתהליך אינו כואב, והמנתח מסביר בכל שלב ושלב מה קורה - כך שגם אין סיבה להיכנס ללחץ.

   כל התהליך אורך כ-15 דקות בתום הטיפול הרופא יערוך ביקורת למצב העיניים, והמטופל יצויד בערכת תרופות, במרשם ובהנחיות להתנהגות לאחר הניתוח.

   לא משנה השיטה בה תנותחו - התפיסה הרפואית של אסותא אופטיק היא "ניתוח ללא להב" והעין מטופלת בעזרת קרן לייזר בלבד. בשיטת Z-LASIK מכשיר הלייזר יוצר חלון טיפולי בקרנית ומאפשר טיפול בשכבות הפנימיות של הקרנית וזמן החזרה לשגרה קצר ביותר.

   בשיטת TRANS P.R.K קרן הלייזר פועמת על פני שטח הקרנית ומבצעת את התיקון האופטי, כך שאין כל מגע של מכשור כירורגי בעין. בתום התהליך מניחים עדשת מגע טיפולית על העין, ומשך ההחלמה ארוך יותר לעומת שיטת Z-LASIK, אך עדיין מדובר בזמן החלמה של ימים ספורים.
   הרבה עבר על תחום האופטיקה מאז העדשות הקמורות שהומצאו לפני כמה מאות שנים ועד להסרת הבעיה בלייזר. הכול הפך לבטיחותי יותר, נוח יותר ונעים יותר.

   ורק כדי לחזק עוד קצת את הרגשת הביטחון - בתי החולים אסותא רמת החייל ואסותא השלום זכו בעבר בתואר מוסמך איכות ובטיחות ברפואה מטעם ארגון ה-JCI, על עמידה בסטנדרטים גבוהים של איכות ובטיחות ברפואה.

   ניתוחי העיניים מבוצעים בהשתתפות כל קופות החולים בהתאם לכיסוי הביטוחי. לדוגמה: ההשתתפות העצמית של לקוחות "כללית מושלם פלטינום" הינה החל מ-4490 ₪ ל-2 העיניים ושל לקוחות "מכבי שלי" הינה החל מ-5720 ₪ ל-2 העיניים. במקרים לא מעטים, ניתן לבצע את הטיפול לעין אחת בלבד ואז המחירים נמוכים באופן משמעותי.

   ניתן לחלק את התשלומים עבור הטיפול להסרת משקפיים בלייזר באסותא אופטיק, באמצעות חברת "כאל", בהחזרים חודשיים של החל מ-200 ₪.
   * כפוף לתנאי כאל מימון בע"מ ולעמידה בתנאי החיתום. אי עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל.

   עוד כתבות ב-טוב לדעת