פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   אחרי שהציל עשרות מאסון כלכלי, הוא חושף את השיטה הבטוחה לדירה תוך 100 ימים

   איך נגיע לדירה ללא הון עצמי? כיצד נדאג לעתידנו הכלכלי ולעתיד ילדינו? המומחה לכלכלת המשפחה המוכר מהטלוויזיה גיל אורלי, שחילץ משפחות רבות מה"בוץ", חושף את השיטה בסדרת האינטרנט "סוד הכסף", שנפתחת שוב החודש לזמן מוגבל. מהרו והקשיבו למידע ששווה זהב

   תמונות לכתבת גיל אורלי (יח"צ)
   "המשיח של המשפחות שחסר להן כסף" | צילום: משפחה

   מחירי הדיור בשמיים, המשכורות שחוקות, האוברדרפט במגמת עליה, תשלומים בלי סוף, והעתיד הכלכלי שלנו ושל הילדים לא ברר בכלל. כל כך היינו רוצים לחיות ברווחה כלכלית ובמקום זה נמצאים בריצה כל היום, לוקחים עוד משמרות, מצמצמים עוד ועוד הוצאות נחנקים מהלוואות ולא מצליחים להגיע לשום מקום.

   החיים של רובנו נראים כמו "הישרדות", אבל בלי ביקיני או איים טרופיים ברקע, אלא סתם מלאים בשחיקה ודאגה מורטת עצבים. אם כבר ריאליטי, הלוואי ויכולנו לשנות את התמונה ולהיות ב"המירוץ למיליון", לדעת שאנחנו 'על זה', לוקחים את עצמנו בידיים, צולחים את המשימות, לומדים, ומצליחים לשפר את חיינו.

   בדיוק בשביל זה חובה לשמוע את גיל אורלי, מומחה לכלכלת המשפחה, שוודאי מוכר לכם מתוכניות הטלוויזיה בהן עשה נפלאות ("עסק משפחתי" בערוץ 2 / "המדריך למיליון הראשון" בערוץ 10).

   אורלי, בקולו השקט והבוטח, אומר שאפשר גם אחרת, וקורא לכם לצאת מהלופ המטורף שבו המינוס רק גדל. "זה אפשרי לבנות לך ולמשפחה עצמאות כלכלית בדרך וודאית. אנחנו חיים בעולם שבו קשה להבטיח דברים בוודאות, אבל אני כן יכול להבטיח במאה אחוז שאם תכירו את הדרך שלי ותלכו בה, תגיעו ליעד שלכם. היא עובדת שוב ושוב, והופכת אנשים בעלי הכנסה גבוהה, בינונית ואפילו נמוכה לחופשיים כלכלית!".

   נשמע כמו חלום? גיל אורלי הוא יועץ בעל וותק של שנים, הרבה לפני שהגיע לטלוויזיה ושינה את החיים למשפחות בתוכניות הדוקו בהן השתתף, עשה זאת ללא זרקור המצלמות, ייעץ לאנשים ולמשפחות שהיו במצב כלכלי קטסטרופלי, והצליחו לעמוד על הרגליים ולצמוח. אז הוא לא מתרגש, גם מהמצב של היום שהולך ומחריף. כי הדרך שלו הוכיחה את עצמה שוב ושוב וחילצה אלפי משפחות מהבוץ לתוך קרקע יציבה ובטוחה.

   האמת, גיל? רווחה כלכלית נראית כמו חלום, אבל כזה שהוא בלתי אפשרי לרובנו.
   "אז ככה - לארבעה אחוז בארץ יש הון בשווי מעל מיליון דולר. זה לא שיש להם יותר כשרון או אינטליגנציה, יש להם שיטה. הגיע הזמן להפסיק לפחד ולעשות את הצעד שיבנה אותנו לשנים הבאות. אני מכיר את השיטה והכלים ורוצה להניע אותך ואותך ואתכם למענכם ולמען הרוגע והאושר שלכם. אני מלמד את החוקים שחובה לשלוט בהם כדי להגיע לשליטה כלכלית, חושף את סודותיהם הכלכליים של כל המצליחנים, מפרט איך נשיג את הכסף ונמלא את הכיסים, ואפילו מסביר איך נוכל להגיע לביטחון כלכלי גם בפרישה. זה מאסט לדעת! כולם עובדים, ועובדים עוד ועוד לכסות את ההוצאות, ומתנהגים כמו כולם, ולעולם לא יצליחו להיות שם למעלה, בקצפת. זה בדיוק הזמן לחשוב מחוץ לקופסה. להגיד לעצמנו - אני רוצה לייצר נכס. איך אעשה זאת? בחסכון והשקעה".

   אבל איך אפשר בכלל לחשוב על השקעות כשבקושי שורדים?
   "אפשר להיות שם, במעגל העושר, זה שמוביל לרווחה כלכלית. מה עושים? עובדים בשביל נכסים והם יוצרים לנו הכנסה וחופש, שחרור מדאגות, ובעיקר מאפשרים לחיות טוב בקצב שרוצים, עם מי שאוהבים, איך שאוהבים. כדי להצליח אתם חייבים לקחת איתכם כלי עבודה לדרך. כלים מעשיים ופרקטיים שיש למקצוענים, אלה שאתם רואים מול עיניכם סופרים את השטרות שהרוויחו, ושישימו אותנו בליגה אחרת. אז קודם כל צאו מהפחד ותבינו שאתם יכולים. ועכשיו, זה הזמן לעבור למקצוענות ולממש את האני החזק והעוצמתי – ואני רוצה לעזור לכם בזה - כדי להגיע להצלחה, לנכס".

   נגעת במילה. איך מגיעים לנכס?
   "נכס הוא לא רק דירה, אלא כל דבר שיוצר לי הכנסה. יש המון סוגים של נכסים – דירה ונדל"ן מסוגים שונים, תיקי השקעות, נכסים דיגיטליים. יש אינסוף אפשרויות. כולן בהישג יד, אבל שם המשחק הוא להתמקד".

   יש לי משכורת ממוצעת, ואין לי הון עצמי. גם אני יכול להגיע לנכס?
   "כן! אם אין לי הון עצמי, משתלם ליצור הכנסה נוספת כדי להגיע לנכס. יש דרכים רבות לייצר הכנסה נוספת: מחנויות ברשת, פייסבוק, ועוד. החוכמה לנתב את ההכנסה הנוספת לטובת הנכס".

   תמונות לכתבת גיל אורלי (יח"צ)
   755 משפחות הגיעו לנכס תוך 100 יום | צילום: עדי חן

   די עם הנאחס. הדרך אל הנכס

   זאת אולי נקודת מפנה בשיחה. גיל אורלי מדבר על נכס ראשון שאפשרי לאנשים שחשבו שלעולם לא יגיעו לכך, גם אם יחיו ויעבדו חמישה גלגולים ברצף. שוב בקולו הבוטח הוא מסביר שיש לו את הידע ההכרחי, את רשימת הצעדים הבטוחים, ומבטיח שזה אפשרי. צריך להפנים, ליישם ולהאמין. הוא, למשל, זורק לחלל האוויר את המילה "הלוואה", ומיד הוא מוסיף ומרגיע: "לא לפחד ממנה".
   תסביר.
   "רובנו חושבים שהלוואה זה רע. אז נכון, הלוואה שמטרתה שיפור רמת חיים מורידה את רמת החיים, בגלל ההחזר הכבד, והיא אכן הלוואה רעה. אבל - הלוואה המיועדת להשקעה חכמה היא טובה. תחשבו למשל על הלוואה בריבית פריים בלבד, שלפעמים הבנק מציע. את כספי ההלוואה אני אניח בתוכנית חסכון בריבית 3-5 אחוז. זו השקעה וזה טוב".

   זה נכון. ועכשיו - איפה הנכס?
   "עכשיו נדבר על מינוף – שזה להרוויח מתוך כוח חיצוני. אתן דוגמה מתחום הנדל"ן. נניח שיש לנו דירה ששוויה 100 אלף דולר, אותה אנו משכירים ב-6 אחוז מערכה - 6000 דולר. האם יש תרגיל מתמטי שיאפשר להגדיל את 6000 הדולרים בלי להעלות את שכר הדירה? בהחלט. בואו נקנה 2 דירות. איך נעשה זאת אם אין לי כסף? נהפוך את הבנק לשותף. נלווה ממנו 100 אלף דולר. תהיינה לנו שתי דירות. ואז קורה דבר מעניין, כי ניתן לקבל מהבנק ריבית נמוכה יותר באחוזים משכר הדירה. כך יצרתי מינוף. לדוגמה ריבית הבנק – 3 אחוז ושכר הדירה 6 אחוז. על הדירה הראשונה אני מרוויח 6000, כמו שהרווחתי קודם. ועל הדירה השנייה אני מקבל 6000. ואני מחזיר לבנק מההלוואה לשתי הדירות 3000. כלומר, סך הכול הרווח משתי הדירות - 9000 דולר לחודש. זה אומר שהגדלתי את התשואה שלי בחמישים אחוז. מ-6 ל-9 אחוז. ומה יפה בזה? שאם שוק הדירות עולה אני ארוויח יותר בשכר הדירה והתשואה תעלה, כי הבנק לא שותף לעליית ערך הדירה".

   תמונות לכתבת גיל אורלי (יח"צ)
   זה אפשרי וקל לחסוך עוד 110,000 בשנה באמצעות השיטה של גיל" | צילום עצמי

   נשמע חלומי אבל מפחיד ממש, כי בטח יש כאן סיכונים.
   "לפעמים מה שנתפס מסוכן אינו מסוכן. ומה שלא נתפס מסוכן הוא מסוכן. שכיר שעובד, לדוגמה, נמצא בסכנה ודאית. ולמה? כי יש עליה בתוחלת החיים, ירידה ביציבות תעסוקתית ועליה בהוצאות רפואה. אז כמעט כל אחד מאינו בסכנה עתידית וירידה ברמת החיים בצורה ניכרת בפרישה. וורן באפט אמר פעם: כשכולם גרידים אני מפחד. אבל כשכולם מפחדים אני גרידי. זו הבנה בסיסית בטבע האדם שכולם נוהגים כעדר ואפשר למנף אותה לטובתנו.

   "באפט משקיע סולידי לטווח ארוך, ואז כשהייתה ירידה במשבר בארה"ב הוא קנה בנקים כי החשיבה שלו אחרת. ניתוח, לדוגמה, של מדד הדאו ג'ונס לאורך 80 שנה נותן לנו את שיעור הכלכלה הכי חשוב בחיים. רואים שכל כמה שנים יש משבר. והגרף, למרות כל המשברים הגדולים שהיו ב-80 השנה עולה בסופו של דבר. ולמה? כי יש עליה בצריכה. עליה באוכלוסין. עליה ברמת החיים. פעם לא היו פלאפונים, מחשבים וגאדג'טים שונים. היום יש. רמת חיינו עלתה.

   "כלומר, השוק הולך וגדל באופן מתמיד. ואז למעשה אנו מגלים שבטווח ארוך השקעה בבורסה יכולה לייצר ערך מאוד גבוה. כנ"ל נדלן. כלומר החוקיות אומרת – אם נשקיע לטווח קצר השווקים אולי מסוכנים, אבל לטווח ארוך במבט על תמונה מלאה זה לא בהכרח מסוכן. בכל תכנית עסקית שאנו בונים יש פרק סיכונים, שבדיוק עוסק בשאלה. ולא לדאוג, גם לסיכונים יש לנו תשובה. אפשר להיחלץ מהם בקלות".

   תמונות לכתבת גיל אורלי (יח"צ)
   "מהישרדות - למירוץ למיליון" סוד הכסף | צילום עצמי

   אנחנו בקושי חיים את ההווה, איך בכלל מבטיחים את העתיד, ימי הפנסיה?
   "זה נושא שאהוב עליי במיוחד. נדבר על עוצמת הכסף. כמו בסיפור על התרנגולת שמטילה ביצי זהב, יש שתי אפשרויות -ליהנות ממנה באותו רגע, לבשל ולאכול, או להשאיר אותה וליהנות ממה שהיא מפיקה. כסף – יכול להפוך לארוחה טובה או למכונה שמייצרת עוד כסף. כספים שהשתחררו לי מקרן השתלמות, או פיצויים, אני יכול לבזבז על טיול בחו"ל או להשתמש בהם לשפר את חיי. להבנת העוצמה של הכסף ניקח זוג בני 35 שהכנסתם 16 אלף ¤, וחוסכים 20 אחוז. נכון, זה נשמע המון, אבל משתלם. נגיד הם השיגו תוכנית חסכון עם תשואה של 7 אחוז בשנה. הם מפקידים 3200 לחודש. במשך 20 שנה הפקידו 768 אלף ש"ח. עם הריבית יהיה להם 1.6 מיליון. בגיל 55, ובשאיפה לתוחלת חיים ארוכה, יהיו לשניהם ארבעים שנה למשוך מדי חודש כמעט 10 אלפים ¤, כשהסכום הכולל שימשכו הוא למעלה מ-6 מיליון. כלומר הכסף והריבית יוצרים סכומים. זה כוחו של הכסף. לכן כל אדם שמבין אומר: לא אבזבז את הכסף שלי, אלא אהפוך אותו לתרנגולת המטילה ביצי זהב. גם אם אין לנו 3000 שקלים מיותרים לחודש - זה נכון לכל סכום, שווה להשקיע. לשנות תפיסה. עכשיו לשנות אותה. אגב, יש לי הערה בעניין הזה".

   מה?
   "הקונפורמים מסביבנו יגידו: 'רגע, להשקיע זה מסוכן' ואנחנו מייד ניסוג, כי אנחנו לא מבינים באמת בעצמנו. אם אני לא קונפורמי ולא חושש להבין, אני אראה את האתגר בלשפר את חיי ואחשוב כיצד להיחלץ מהמעגל. רוב האנשים חיים בצמצום ומנסים להניא את מי שרוצה לצאת מהשעבוד שלא ילך על התוכנית הפנטסטית הזאת, כי קשה לאנשים לראות הצלחה של אחרים. זה פידבק לא טוב. עדיף להקיף את עצמנו בסביבה תומכת".

   התוכנית הכלכלית שהטייקונים לא רוצים שתראו

   גיל אורלי עומד מאחורי ההצלחה של "סוד הכסף", סדרת האינטרנט החינמית ששברה כבר שיאי צפייה, ובעצם מחסלת לכם את כל התירוצים ללמה רע לכם בחיים, למה אינכם מצליחים לסגור את החודש, ולמה דירה היא רק משהו שרואים בחלום. אורלי מעביר ב"סוד הכסף" מגוון הרצאות שפשוט יושבות ומפצחות בצעדים מאוד ברורים, נהירים וענייניים, איך כל אחד שרוצה יכול להגיע לשלווה כלכלית, לדירה, לפרישה בכבוד, ולא לדאוג לכיס.

   איך אפשר לראות את הסדרה שלך?
   "אחת לתקופה אני פותח את הסדרה לצפייה וזה יקרה בימים הקרובים. אחרי כמה סבבים של הצלחה, אנחנו מאפשרים למי שלא ראה – ללמוד ולהצליח. אם אתם רוצים להיות אלה שיחייכו בפעם הבאה, שלא יפחדו מהמילה כסף, לא יחששו מטלפונים מהבנק, ולא יקומו עם זיעה קרה בלילה עם המחשבות 'מה יהיה', אתם מוזמנים ללחוץ על הקישור שיובל אתכם לעתיד ורוד (ועם נגיעות של זהב)".

   לזמן מוגבל: לחצו כאן עכשיו לסדרת הדרכות במתנה שיראו לכם את הדרך לנכס פאסיבי תוך 100 יום.

   תמונות לכתבת גיל אורלי (יח"צ)
   לחצו על הקישור למטה לצפייה בסרטונים במתנה | צילום מסך

   מוגבל בזמן: לצפייה בסדרת הווידאו החינמית של גיל אורלי "סוד הכסף" הקליקו כאן

   עוד כתבות ב-טוב לדעת