פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   הקשר בין היהדות לרפואה המשלימה חזק כמו הקשר בין גוף לנפש

   רובנו חושבים כי מקור הרפואה המשלימה הוא כולו מן המזרח, ושוכחים כי ישנו קשר אדיר בין רפואת הגוף והנפש ובין היהדות. לא לחינם מצוטט הרמב"ם ע"י רופאים רבים. נפגשנו עם מרב רמז, מטפלת במכון של מרים היימן כדי ללמוד עוד על הנושא

   אנשים רבים מאסו ברפואה הקונבנציונלית. נמאס להם מלקחת כדורים ותרופות שמטפלים בסימפטומים של הבעיה הרפואית במקום לטפל בשורשי הבעיות. בשל כך, פונים אותם אנשים אל התחומים השונים והמגוונים של הרפואה האלטרנטיבית.

   תורות רבות מתחום הרפואה האלטרנטיבית דוגלות בקשר ההדוק שיש בין הגוף לבין הנפש. מרב רמז, עובדת במכון מרים היימן, מסבירה שגם כאשר יש כאבי שרירים – כדאי להגיע לטיפול אלטרנטיבי ולא להסתפק בטיפול קונבנציונלי. "כאב שריר הוא אמנם כאב פיזי, אבל הרבה פעמים המקור שלו הוא מקור רגשי-נפשי. לכן, הרפואה המשלימה מטפלת בו יותר טוב", הסבירה.

   איזה סוג של קליינטים פונה אליכם, אל הרפואה האלטרנטיבית? יש מכנה משותף ביניהם?

   "לרוב אלה אנשים שכבר היו בטיפולים אצל רופאים רגילים והבעיה לא נפתרה או אולי אפילו החמירה. אנחנו מזעיקים את הנפש לטפל בבעיה הפיזית. נכנסים לשורש הבעיה. כל רופא רגיל יגיד לך שלא מספיק לטפל רק בבעיה הפיזית אלא שצריך גם לטפל ברגש, במוח, בנפש. ברפואה המשלימה 'תוקפים' את זה ישר מהמקום הזה".

   כשאתם אומרים נפש – האם לצד הפסיכולוגי יש תפקיד טיפולי?

   "בהחלט. ראש המכון שלנו, מרים היימן, יש לה השכלה פסיכולוגית והיא משלבת את זה בכל מערך העבודה", הסבירה רמז.

   רפואה משלימה במכון מרים היימן (ShutterStock)
   לרוב מגיעים אלה שהיו בטיפולים אצל רופאים רגילים והבעיה לא נפתרה

   מרים היימן עצמה היא מטפלת מנוסה בשיטות הכשרות של הרפואה המשלימה. היא בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכותרפיה קוגניטיבית-התנהגותית ובעבר עבדה כמורה לחינוך מיוחד עם ילדים בעלי ליקויי למידה."תמיד רציתי לעבוד עם אנשים. עבדתי בחינוך מיוחד והבנתי שאני צריכה לעשות משהו שיעשה מהפך גדול ולכן הלכתי ללמוד פסיכולוגיה. אבל לאחר זמן מצאתי שלרפואה המשלימה יש הרבה יותר כלים לעבודה של גוף-נפש. אני משתמשת בטיפולים רגשיים וגופניים כדי לשחרר בעיות רגשיות וגופניות. השילוב שבין הגוף לנפש הוא מאוד עוצמתי ורואים תוצאות בשטח", הסבירה.

   מרב רמז מבהירה שהטיפול במכון מרים היימן הוא אך ורק לנשים ולילדים. "מרים היא אישה חרדית ולכן היא מטפלת רק בנשים ובילדים עד גיל 12", ציינה.

   יש מפגש בין עולם הרפואה המשלימה לבין העולם החרדי-דתי?

   "רפואה משלימה היא גישה מודרנית לטיפול בבעיות, אבל היא מבוססת על רפואה עתיקת יומין – סינית או הודית. אנחנו משתדלים לאמץ את הישן ואת החדש הללו הזה אצלנו במכון וזה עובד יופי. אנחנו תמיד אומרים שאם יש למישהו בעיה או חשש – הוא יכול לשאול את הרב שלו אם זה בסדר לגשת לטיפול. היו לנו מקרים כאלה ובאותם מקרים הרבנים אישרו ולא היתה להם בעיה עם זה. רפואה משלימה היא לא מיסטיקה ולא כישוף. יש מאחורי זה מדע, מחקרים, ספרות והיגיון", הסבירה.

   לפרטים

   עוד כתבות ב-טוב לדעת