פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   מדוע עלתה כמות טיפולי ההפריות בישראל?

   העלייה בכמות טיפולי ההפריה בארץ ובעולם מצביעה על בעיה ממשית. נפגשנו עם פרופ' אשכנזי, מחלוצי ההפריה החוץ גופית בישראל כדי להבין מדוע

   "ילדים זה שמחה". כך אוהבים לשיר פה בארץ ולא במקרה. התרבות הישראלית מעודדת ילודה ופריון. לא לחינם מדינת ישראל היא המדינה היחידה בעולם המממנת מספר רב של מחזורי טיפול במסגרת טיפול הפריה. לדברי פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי, מומחה בעל שם בתחום הפריות המבחנה, ניתן להבחין במגמה עולמית של ירידה בפוריות הגבר ובפוריות האישה. זאת, בין היתר בגלל אורח החיים שלנו ובגלל סיבות סביבתיות, וגם בגלל סיבות חברתיות כאלה ואחרות.

   לדבריו, אחת מן הסיבות המשפיעות על הפוריות של הגבר ושל האישה היא העלייה במשקל ומגפת ההשמנה העולמית. "עליה במשקל היא ללא ספק אחד הגורמים הדומיננטיים בהשפעה על הפוריות. המשקל יכול להשפיע גם על איכות הביציות וגם על איכות הזרע. אנחנו יודעים שעלולה להיות אפילו פגיעה בדנ"א של תאי זרע ושל תאי ביצית. יכולים להתקשר רדיקלים לאזורים בדנ"א של הזרע או של הביצית ולהיות מועברים לדורות הבאים. כתוצאה מזה יכולים לעבור לדורות הבאים בקידוד הגנטי מחלות שבאות לידי ביטוי בגיל המבוגר", ציין והוסיף כי הדנ"א של הביציות ושל הזרע עלול להיות חשוף לגורמים נוספים ורבים כמו עישון, גורמים מזהמים, אלכוהול, חומרי הדברה וחומרים כימיים. "חומרים כאלה יכולים לשקוע באשכים ואפילו לשנות את המטבוליזם", התריע.

   על פי הנתונים הידועים כיום, כ-40% ממקרי בעיות הפוריות מקורם בגבר, כ-40% מקורם באשה וב-20% הנותרים – מדובר באי-פוריות בלתי מוסברת. נתונים שנאספו בעשרות השנים האחרונות מתורמי זרע העלו ירידה של 1% בפוריות הגבר ב-30 השנים האחרונות. "אנחנו מדברים על איום די רציני על פוריות הגבר", הדגיש פרופ' אשכנזי. עם זאת, הוסיף כי בעוד הגברים ממשיכים לייצר תאי זרע באופן מחזורי – אצל הנשים ישנה פוריות מוגבלת עד שכל הביציות שלהן נגמרות ודועכות.

   יעקב אשכנזי טיפולי הפריות (יח"צ)
   ההמלצה היא להיכנס להריון עד גיל 35

   "האישה מקבלת את ביציותיה ביום היוולדה. היא מקבלת כ-400 אלף ביציות שמתוכן רק כ-400 יגיעו לביוץ. דעיכת הביציות היא כמו שעון חול שהולך ואוזל. לכן, ההמלצה היא להיכנס עד לגיל 35 להריון. עם השנים, בגלל החשיפה לרדיקלים החופשיים שנוצרים מן המזהמים השונים, הביציות נפגעות והדנ"א שלהן נפגע וכושר הפוריות שלהן יורד לאין ערוך", ציין. לדבריו, הרפואה המודרנית באה לעזר בכל המקרים הללו של בעיות הפוריות.

   "אין שום ספק שהתמורות בתחום הן בלתי סופיות. אם ניקח את הגבר – בדיקת הזרע המסורתית לא מספיקה. אנחנו יודעים לבצע היום בדיקה שבוחנת שינויים או שברים בדנ"א של הזרע באופן שמזהה את תאי הזרע שאם נשתמש בהם עלולים להיות פחות הריונות. אנחנו יודעים לזהות את הבעיה ולטפל בה. ביחס לנשים – אנחנו יודעים לזהות באמצעות בדיקות הורמונליות ובדיקות אחרות מהי הרזרבה השחלתית של האישה, מה נשאר לה בפוטנציאל ההריוני שלה, ועל פי זה להמליץ לה על טיפול אפשרי", הסביר. פרופ' אשכנזי ציין עוד כי מטפלי הפוריות יודעים כיום גם לטפל בעוברים ולנטר אותם משלב ההפריה. "אנחנו יודעים להכניס את העוברים בהפריות מבחנה לתוך מצלמותHD, לצלם אותם מדי רבע שעה וכך לראות את ההתפתחות שלהם ולבחור את העובר הראוי, לגדל אותו בתנאי מעבדה משופרים עד ליום החמישי שבו הוא עובר בן 72 עד 106 תאים, ולהחזיר את הטוב ביותר לרחם", הסביר.

   בכל הנוגע לשאלה האם יש היתכנות בעתיד להימצאות רחם מלאכותי פרופ' אשכנזי ספקן למדי. "אנחנו מופתעים חדשות לבקרים מההתפתחויות המדעיות. ייתכן שיימצא בעתיד אינקובטור לצרכי הריון שיאפשר להשתיל ביצית עד לשלב הרחם, שתהיה אלטרנטיבה לשליה שצומחת בתוך הרחם. אלה דברים שבינתיים הם בגדר מדע בדיוני", אמר.

   לפרטים נוספים

   עוד כתבות ב-טוב לדעת