פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   מה אתם יודעים על הניתוח הקדום ביותר?

   כמעט כל הורה בישראל מכיר את הלחץ הקיים בקיום מצוות המילה. הלא מדובר בהליך כירורגי המבוצע בתינוקכם. לכן חשוב ללמוד את הנושא ככל הניתן ולמצוא מוהל מוסמך ומנוסה שיודע שבנוסף לביצוע המילה, חשוב לא פחות ללוות את ההורים בתהליך

   אנשים רבים מעוניינים כיום לקיים את מצוות ברית המילה, מצווה שעם ישראל לדורותיו שמר באדיקות רבה, אך נרתעים מלהפקיד את התינוק הרך שנולד להם שבוע קודם לכן בידי מי שאין לו הכשרה רפואית. בשל כך, הם מחפשים רופא שיבצע את פרוצדורת ברית המילה. אולם הם אינם יודעים שפעמים רבות, רופאים שאינם בקיאים בפרטי מצוות ברית המילה עלולים לבצע רק חלק מן הפעלות הנדרשות, ובכך להביא למצב שבו התינוק נחשב כמי שכלל לא נימול.


   "יש מוהל ויש רופא. המוהל מל רק על פי ההלכה ולא מתעסק בכלל עם עניינים רפואיים. הרופא מתעסק רק בענייניו ואין לו שום קשר לשמירת הלכה. ברור לי שבעלי זיקה למסורת לא ייקחו רופא להיות המוהל בברית המילה של הבן שלהם", מסביר המוהל הרפואי שלמה לנדאו.

   כלים לברית מילה (ShutterStock)
   מוהל הוא לא רופא, רופא הוא לא מוהל. מוהל רפואי עונה על שני הקריטריונים

   לדבריו, ברור שישנם אנשים מסורתיים רבים שמעוניינים לשמור על המסורת, אך גם חשוב להם שיהיה מענה לצרכים רפואיים, במידה וחלילה יהיו כאלה בעת הברית. בדיוק בשל כך, התפתח מקצוע המוהל הרפואי – מוהל על פי ההלכה והמסורת, בעל הכשרה רפואית הקשורה לענייני ברית המילה.


   "מוהל רפואי משלב את ההלכה עם הרפואה. נכון, אני לא רופא ילדים, אבל אני מורשה לעשות בריתות בחדרי ניתוח ועברתי השתלמויות רפואיות רבות בבתי חולים בנושא הברית", הסביר.

   אם תרצו דוגמה לאלמנט רפואי קלאסי שנכנס לעולם ברית המילה באמצעות המוהלים הרפואיים צריך רק להפנות את המבט למכשירים שבהם משתמשים כיום המוהלים הרפואיים, הכוללים מכשירי סטריליזציה מתקדמים המשמשים גם חדרי ניתוח. זאת, בניגוד לעבר שבו הסתפקו מוהלים בניקוי כלי ברית המילה באמצעות ספירט או אלכוהול בין ברית אחת לשנייה.

   כלים לברית מילה (ShutterStock)
   הברית מתבצעת בסטריליות ברמה הגבוהה ביותר

   ביחס למוהלים שאינם בעלי הכשרה רפואית, יש למוהלים רפואיים יתרון גדול, במיוחד במקרים של בריתות מיוחדות. מדובר במקרים שבהם התגלה בגופו של הרך הנימול מום מסוג כלשהו במערכת האורולוגית שלו. יש תינוקות הסובלים מהיפוספדיאס, מהימצאות של נקב השתן במקום לא נכון. יש תינוקות שסובלים מתסמונת תסביב הפין שבה מתגלה שאיבר המין שלו מסובב מעט. המקרים הללו עלולים להלחיץ מוהלים שאינם מנוסים בתחום הרפואי. מוהל רפואי שעובר השתלמויות רפואיות ובקיא בפרקטיקה של הטיפול במקרים מסובכים יידע להתמודד גם במצבים הללו.

   מדובר במקרים מלחצים למדי. אפשר להרגיע הורים שמבחינים בבעיות כאלה אצל הבן שלהם?

   "אני מוהל כבר 21 שנים ולא היה דבר כזה שניגשתי לעשות ברית כשההורים לא רגועים. אם ניסיון ההרגעה של ההורים ידרוש עוד חצי שעה של הסברה – נשב איתם כמה זמן שיידרש ונסביר להם. אני גם מתקשר להורים שעשיתי בריתות לילדים שלהם שסבלו מאותה תסמונת ומבקש מהם שיספרו להורים של התינוק הנוכחי איך עברה הברית והאם הכל בסדר כיום עם התינוק. כך הם מבינים בעצמם, כמו כל מי שעבר את זה, שהרפואה היום מתקדמת ואין סיבה להיות לחוצים", הסביר המוהל שלמה לנדאו.

   לפרטים

   עוד כתבות ב-טוב לדעת