פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   אחרי שנים שחלם "לפטר את הבוס", הוא פיצח את השיטה איך להרוויח מהבית משכורת של מנכ"ל

   אסף סלע הצליח בהייטק, אבל חיפש דרך החוצה מ"כלוב הזהב" וחופש כלכלי אמיתי. הוא הגיע במקרה לתוכנית ההכשרה של ביג שוט, וכנגד כל הסיכויים הפך תוך פחות משנה למנחה בכיר בחדר המסחר שמוביל בכל יום נתון 572 תלמידים להצלחות חסרות תקדים

   עד לפני שנה, הוא היה עוד תלמיד מיני רבים בתוכנית של ביג שוט להכשרת סוחרים בבורסה האמריקאית. שנה עברה, ואסף סלע מכונה ה"מטאור". סלע, 37, משמש סוחר ומנחה מוביל בחדר המסחר של ביג שוט, שם למד. יחד עם כל מי שנמצא שם, הוא משתייך לאליטה של 4 אחוז ש"עושים את זה" בשוק ההון. אלה שמצליחים להרוויח כסף באופן סיסטמתי מדי יום ביומו. לא במקריות, לא בזכות פעם אחת שהביאה את "המכה", אלא בזכות ידע ויכולת. ביג שוט היא ירייה מדויקת של צלף למטרה. המורים, המנחים ובוגרי התוכנית, מצוידים בכלים של-96% מהאנשים העוסקים בעולם הבורסה האמריקאית - אין. אבל להם יש.

   אסף סלע (יח"צ)
   אסף סלע קפץ לניו יורק (וול סטריט) לראות בעיניים את ?מקום העבודה? החדש שלו

   לפני שנה, לא היה לו שמץ של מושג איך הבורסה עובדת, וגם הוא כמו כולם חשש שאולי מדובר בהימורים נטו. היום, הוא קורא להפסיק לפחד מהמילה הזאת:

   "בורסה זה מונח גדול שכולנו מכירים. השוק עולה, יורד, יש קרנות ופנסיות שמעורבות בשוק ההון. ואנחנו? עכברים קטנים שלא מבינים כלום. רציתי פעם אחת ולתמיד להבין איך העולם הזה מתנהל. אבל להבין בגדול. לא להיות שחקן בורסה אקראי שרץ אחרי 'העדר', אלא מקצוען שיודע לקרוא את המפה ולהרוויח בשוק הזה לאורך זמן".

   תסביר.

   "כמו שמנהל חדר המסחר שלנו אומר: 'החלטה אחת שניקח היום יכולה לשנות את הגורל שלנו ושל ילדינו'. במסחר לא כל יום אתה מביא כסף, אבל כשמגיע הרגע הנכון – וואו - אתה יכול להביא המון כסף, ותוך זמן קצר אתה עשוי למצוא את עצמך במקום אחר לגמרי."

   זה באמת קורה?

   "אפשר בהחלט להרוויח סכומים יפים כל חודש ברגע שיודעים לסחור ברמה גבוהה. מספיק שיש לך ידע טוב בסווינג ובדיי - זה אפשרי. בכמה שעות שבועיות, בתיק סווינג, אתה יכול לעשות לעצמך משכורת נוספת בכיף. וזה לא משנה היכן עומדת הבורסה. למשל, מי שידע לסחור בתקופת השפל הגדולה שהייתה ב-2008, קנה כל מיני מניות שהיו בזמנו במחירי רצפה, והיום הוא עם רווח של אלפי אחוזים. והזדמנויות כאלה יש כל הזמן, לא רק בתקופות משבר".

   המושכות בידיי לקחת אתכם הכי רחוק שאפשר

   סווינג? דיי? כשאני אומר לו שהנה, איבדתי אותו כי הוא מתחיל לדבר בסינית, אסף צוחק. גם הוא לא דמיין שאלו המונחים שיתגלגלו על לשונו לפחות פעם בשעה.

   הכוונה ב"דיי" היא למסחר תוך יומי. סוג המסחר הזה מתבצע תוך מעקב מדוקדק אחר תנודות השוק, ומציאת הטיימינג המתאים במהלך יום המסחר ליצירת רווחים מידיים. קוטפים את הפירות ברגע, באותו יום. ניתן להרוויח בפעולה של חמש דקות של ריכוז, או בארבע שעות של מעקב, ובום - הצלחה.

   "סווינג" היא שיטת מסחר לטווח קצר עד בינוני, שבה מחזיקים מניה במשך ימים בודדים עד מספר חודשים. זו מניה שהולכים לישון איתה עד לרגע המכירה בזמן המתאים. עבור הסוחר, יש בה פוטנציאל לרווח גבוה, תוך ניצול הזדמנויות מהירות בשוק ומינימום סיכון. לדוגמא, חברת השבבים NVIDIA עלתה בשנה האחרונה ב-224% והייתה להזדמנות מסחר מצוינת עבורי סוחרי הסווינג.

   ביג שוט היא לא פחות ממהפכה בעולם לימודי שוק ההון בישראל, אליה הצטרפו כבר 1500 איש תוך פחות משנה. זוהי תוכנית ההכשרה האינטרנטית הראשונה בארץ למסחר בבורסה האמריקאית (ה"וול סטריט"), המשלבת כיתת מסחר אונליין, שמספקת מסגרת לתמיכה, שיתופי פעולה, ומידע רב ערך לתלמידים, לבוגרים הטריים ולוותיקים.

   סלע, שהגיע עם ידע אפס לתוכנית, הפנים ויישם היטב את כל החומר, והתקדם בצעדים מהירים להיות סוחר ברמות הכי גבוהות שיש. התלמיד שהגיע רחוק הפך תוך שנה לחלק מהצוות המנהל של התוכנית, ומשמש מנחה מוביל בחדר המסחר המשגשג הזה. הוא עושה זאת בצמוד לאייל, מנהל חדר המסחר, סוחר בכיר בשוק ההון כבר 16 שנה, שבעבר עבד בחברת סוחרי היום הגדולה בעולם וניהל לבדו תיק מסחר של מיליון דולר.

   "עכשיו אתה מבין קצת יותר?". הוא שואל.

   "אז דמיין חדר מסחר וירטואלי עם 500 אנשים מחוברים בו זמנית. אני, כמנחה, בוחן ועוקב אחר מניות, מסביר לחברים מה מתרחש בשוק בזמן אמת ואפילו נכנס לעסקאות בכסף אמיתי יחד איתם (בסיכון נמוך מאוד כי הם עדיין בשלב הלימוד). המטרה שלי ושל שאר הצוות היא לקחת את כולם הכי רחוק שניתן. זה אולי יישמע לך קצת מגלומני, אבל אנחנו רוצים להפוך לחדר המסחר הפרטי הגדול והרווחי בעולם".

   אסף סלע (יח"צ)
   אסף סלע, בחדר העסקאות, מוביל באונליין 500 סוחרים (מהבית)

   למה הכוונה סיכון נמוך?

   "אנחנו כרגע מתעסקים רק עם 50-200 מניות, ככה שאם מפסידים בעסקה מדובר על דולרים בודדים. כשנמצאים בדרגת מתקדמים זה כבר עיסוק באלפי מניות, והרווחים בהתאם".

   להרוויח מהעוגה הגדולה בשעות נוחות אחרי העבודה

   למה בורסה אמריקאית? מה רע בבורסה הישראלית?

   "לא רע. אבל נדבר קצת על ההבדלים. ה'עוגה' בוול סטריט גדולה הרבה יותר, קל יותר לגזור ממנה נתחים, ואפילו יש כלים נוחים יותר שמקלים על הסוחר המתחיל. מחזורי המסחר, כמות הכסף שמתגלגל, עומד בבורסה הישראלית על 250 מיליון דולר ביום, בעוד שבארה"ב מחזור המסחר היומי הוא כ-150 מיליארד דולר - פי 600 מישראל. מניה אחת גדולה בוול סטריט כמו פייסבוק או גוגל, גדולה מכל הבורסה שלנו ביחד.

   בנוסף, יש הרבה יותר הזדמנויות בשוק האמריקאי. מגוון מניות בלתי נדלה לעומת מניות בודדות בבורסה הישראלית שטובות למסחר. תוסיף לזה שעות מסחר נוחות בגלל הפרשי השעות, עמלות קנייה ומכירה הרבה יותר זולות, שקיפות מלאה מה קורה בשוק ואין ספור מערכות עזר ותמיכה, שלא נדבר על כמות הסוחרים המוצלחים שאפשר לעקוב אחריהם… אין מה להשוות. זה עולם אחר לגמרי."

   ומה זה אומר להיות סוחר?

   "קודם כל, חשוב לי להדגיש שזאת עבודה לכל דבר ועניין. נכון, עבודה מגניבה (מאוד) שאפשר לבצע במעט שעות מהבית עם פוטנציאל בלתי נגמר, אבל עדיין עבודה. מי שחושב שרק לוחצים על כפתורים וכסף נופל מהשמיים, עדיף שלא ימשיך לקרוא.

   "בפועל, המסחר מתבצע מול מחשב, לרוב מול 2 מסכים או יותר. ניתן לשבת שעתיים, וגם שבע שעות. עובדים עם תוכנת מסחר בעלת גישה ישירה לבורסה בארה"ב. החוכמה היא לגבש לעצמך אסטרטגיית מסחר שמתאימה לך (מתוך שלל אסטרטגיות שונות) ולדבוק בה, עם הרבה סבלנות. בשלבי ההתחלה הרווח פחות חשוב, מה שחשוב הוא להיות 'ירוקים' (רווחיים) בצורה יציבה. משם, עם הזמן מגדילים כמויות והרווחים יתחילו להגיע.

   "בסופו של דבר, יודע מה ההבדל בין חובבן לסוחר אמיתי? זה הכל העוצמה המנטלית שיש בראש".

   כלי המסחר שיש רק לזאבים האמיתיים

   אחד השינויים המהותיים שביג שוט הנחילו זה האינטנסיביות בהכשרה והיקף הידע שמועבר, ממש כמו בחברות המסחר הטובות בעולם. לאחרונה אפילו הצטרף לצוות כשחקן חיזוק הג'ודוקא אריק זאבי, שאחראי על כל הנושא המנטלי - דבר שהוא קריטי בעולם המסחר.

   התלמידים של ביג שוט משתמשים בכלי מסחר מתקדמים כדי לזהות את המניה לפני התנועה הגדולה שלה, כלפי מעלה או מטה. מה שאומר שהמשפט "ידע הוא כוח" נכון יותר מתמיד. לא משנה מה סוג המסחר שנוקטים (יומי, סווינג או השקעה ארוכת טווח), כל סוחר רוצה להיכנס לעסקה בטיימינג המושלם הזה, ולהרוויח את המקסימום מכל פעולת מסחר שמבצעים.

   מה הערך המוסף שהידע המקיף הזה מעניק?

   "סוחר ששולט בכלים הללו, יכול בקלות לבחור עסקאות מוצלחות כל יום מחדש, מה שאדם ללא הכשרה לעולם לא יוכל לעשות. לא פעם בחדר המסחר שלנו, אחד הסוחרים שלנו בצוות אומר בזמן אמת - 'ועכשיו המניה תסתובב ותרד למטה עד מחיר X'. וזה פשוט קורה! ברגע שיודעים לחזות התנהגות של מניה, לתת לרווחים לרוץ ולחתוך הפסדים מוקדם, המסחר הופך להיות הגיוני, מהנה ואפילו פשוט. לפני כמה ימים בחדר המסחר, מאות אנשים מהמחזור הקודם נכנסו יחד איתנו למניה שהלכה 22% לכיוון שלנו תוך רבע שעה! זאת הייתה עסקה מדהימה שהפכה את כולם לירוקים עם רווחים של מאות דולרים. חבל לכל סוחר שלא היה שם…"

   אסף סלע (יח"צ)
   גיא ברנד (ממייסדי ביג שוט), ברגע ההכרזה על חלוקת 250,000$ למצטיינים

   מניה היא נכס לכל דבר

   בחור רציני, אסף. מלח הארץ. בן 37. נשוי + 2. גר בקריות. מאורגן וסבלני, ולצד זאת בלתי מתפשר ודבק במטרה. בצבא שירת בחיל הים. אח"כ באו 11 שנים מתגמלות מאוד בהייטק, ניהול פרויקטים, מכירות. ונסיעות בעולם.

   אז איך הגעת לכאן בכלל?

   "למרות שמבחינה כלכלית הייתי בשיא שלי בזכות ההייטק, הרגשתי בבטן שאני חייב סוויץ'. לא רציתי להיות תלוי באחרים, אלא לבסס משהו שייתן לי לשלוט על הגורל שלי. רציתי חופש. חשוב לי לציין שבלי אשתי המדהימה כל זה לא היה קורה. הסבת מקצוע זה לא פשוט, בטח לא עם שני זאטוטים בבית, וסביבה תומכת זה לדעתי אחד הדברים הקריטיים להצלחה בתחום הזה."

   ודווקא בבורסה מצאת את החופש שחיפשת?

   "מי שמכיר אותי יודע עד כמה אני שקול. כשהייתי בשיא בהייטק, עם הטבות מסביב, חסכתי כמו שצריך בזמן שחברים שלי קנו מכוניות ובזבזו. דאגתי לרפד את עצמי בצורה שמאפשרת לי לא לעבוד גם שנה קדימה, אם יש צורך. מעולם לא הייתי חייב שקל לבנק. אני לא הבנאדם שלוקח ריסקים".

   נו? ובורסה זה סוג של הימור.

   "זכותם של אנשים לחשוב כך. אבל זה בדיוק ההיפך. אני לא מהמר באופיי. פעם אחת בווגאס, 'טעמתי' מזה. הפסדתי 50 דולר בחמש דקות ואמרתי 'סלמאת'. תגיד, היה הגיוני בעיניך לצפות לפני עשור את העלייה של הרשתות החברתיות ושפייסבוק תגיע למיליארד משתמשים? או את העלייה בכמות המכירות באינטרנט ושאמזון תהפוך למפלצת מסחר? והגיוני בעיניך שערכן של חברות התעופה יעלה אחרי שמחיר הדלק יורד (וההוצאות שלהן מצטמצמות)? מסחר זה הגיון חביבי, וברגע שיודעים לזהות מגמות עולמיות הכל נהיה הרבה יותר פשוט."

   למה כולנו פוחדים מהבורסה?

   "הבעיה עם הבורסה היא בגלל שזה משהו וירטואלי. קשה 'להרגיש' אותו. צריך להבין שמניה זה נכס לכל דבר, ממש כמו דירה. כשאתה מחזיק במניה יש לך כוח לכל דבר ועניין".

   להיכנס למגרש המשחקים של הטייקונים

   סלע מדבר על המהפכה השקטה שבזכותה אלפי סוחרים ישראליים זוכים בקופה נאה של מרשרשים מהוול סטריט. "ביג שוט זה חד משמעית משהו מהפכני. זה ילד שעוד לומד את מקומו בעולם, אבל גדל מהר, אוכל בריא, והעתיד שלו ורוד. רציתי להיות חלק מהדבר הזה. היום כיף לי לקום בבוקר, אני נהנה ממה שאני עושה, וגם מרוויח יפה. זו דרך חיים. רואה ערוצים כלכליים. מתחבר לחדשות בעולם, יודע לפרש מה זה אומר ובעיקר מבין היום את כל המניפולציות מסביב".

   מה השאיפה האישית שלך?

   "להיות חיית שוק. ולהיות חופשי! לשלוט על הגורל הכלכלי שלי. מבחינתי תקופות של שפל ומיתון הן הזדמנויות אדירות, כי אני יודע לסחור. אין אצלי את העליות והירידות שיש בעולם של שכיר, כמו שהיה לי בהייטק. אין חרדה מפיטורין או מגזירות כלכליות כתוצאה משינוי במצב המשק".

   למי יכול להתאים העולם הזה?

   "לדעתי, כל אדם צריך להכיר את הידע הזה. זה נושא בסיסי, והבנקים ובתי ההשקעות מאוד מבסוטים מזה ש'האדם הקטן' לא מבין כלום בתחום. מספיק שתבין איך לנהל את הכסף שלך בבנק, או שתדע שלא עובדים עליך עם הפנסיה או עם תיק ההשקעות, וכבר הרווחת בגדול. מי שמחליט לקחת את הדברים צעד אחד קדימה ולהפוך לסוחר סווינג או דיי, זה בכלל תענוג ומומלץ בחום".

   צריך להשקיע "הון" כדי להיות שם?

   "לא. כל אחד יכול להיכנס לשוק ההון. לא צריך הון גדול, לא צריך משכנתא. פה, במחיר רצפה, אתה יכול להיכנס ל'מגרש המשחקים' של הטייקונים, ולקחת את החלק הקטן שלך, שהוא מאוד מכובד. ביום שכן יהיה לך כסף בצד, במקום שתעשה גרוש וחצי בבנק, תוכל לקנות מניה ולעשות עליה 21% תוך שבועיים. כן, ראיתי דבר כזה במו עיניי, ואפילו יותר מזה."

   איך מתקרבים ל"ביס" הזה?

   "כדי להבין קצת יותר, אני מצרף לינק לסדרת סרטונים שמסבירה על ההזדמנות המיוחדת. המספרים המתגלגלים בבורסה האמריקאית הם שם, והם עצומים. נותנים לנו אפשרות לזכות בנתח. לא ניקח?".

   אז מה עכשיו?

   לחצו על הקישור פה מתחת וקבלו הצצה נדירה לסדרת הסרטונים שלנו ולעולם בו חיים אותם 4% שמגלגלים מאות אלפי דולרים כל חודש כבר שנים. ותוכלו, גם אתם, לקחת ביס מהעוגה

   חץ (יח"צ)

   ** לזמן מוגבל: רישום מידי וחינמי לסדרת הווידאו של Big Shot

   עוד כתבות ב-טוב לדעת