פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   אריק זאבי חושף לראשונה: "איך הפכתי את הפחד המשתק, לניצחון מוחץ בחיים ובעסקים"

   לצד הניצחונות המפוארים, אריק זאבי חווה הפסדים כואבים, שחישלו והפכו אותו לאחד הספורטאים הגדולים והמעוטרים שהיו במדינה. היום, הוא מרצה מבוקש להתמודדות עם כשלונות, אתגרים והצבת יעדים אצל החברות המובילות במשק. תפנית מפתיעה הובילה אותו לאתגר הגדול הבא בחייו.

   לפני ארבע שנים, ביום שאחרי המפגש האחרון שלו עם מזרן הג'ודו כספורטאי פעיל, מצא עצמו אריק זאבי בצומת. הג'ודוקא האהוב, הבנוי לתלפיות, החסון, החזק והנחוש, היה מלא במחשבות וחששות, כמו כל אדם שסיים פרק בחייו ומתלבט מה הלאה. זאבי, אחרי אין ספור הישגים ומדליה אולימפית מנצנצת שהייתה גאווה לכל ישראלי, הבין ש"היום שאחרי" מצריך ממנו לבנות שוב הכל מהתחלה. וכך היה.

   "מגיל צעיר, הייתה לי תכנית עבודה מאוד ברורה. אימונים, תחרות, שוב אימונים, תחרות, אולימפיאדה… ככה במשך שנים. תחשוב שביום בהיר אחד כל זה נגמר ואתה לא יודע מה אתה אמור לעשות מחר. לא קל."

   כל ספורטאי מצליח יודע שיום אחרי הפרישה מתחילים לחשוב על קריירה שנייה. חלק בונים עסקים, חלק הופכים להיות מאמנים. אריק, בחר לעשות את הדברים בדרך שלו כמו שרק הוא יודע.

   אריק זאבי מקבל מדליה באתונה (AP)
   אריק זאבי בטקס חלוקת המדליות באולימפיאדת אתונה ב-2004 (צילום: AP)

   איך ידעת לאן לפנות ומה לעשות ביום שאחרי הג'ודו?

   "נושא ההרצאות והסדנאות הוא הדבר העיקרי בחיי כיום. הכל התחיל לפני כ-12 שנה, בשיא הקריירה שלי, כשבחברה מסוימת חיפשו מרצה לכנס וביקשו ממני לבוא ולדבר. בהתחלה, לא ידעתי איך לגשת לזה בכלל. אני אוהב לעשות מה שאני הכי טוב בו - וזה ספורט. אבל לבוא ולדבר מול אנשים?? מה, אתה רוצה להרוג אותי? [חיוך] אני אחד כזה שחייב להרגיש ביטחון במה שהוא עושה, ולעמוד חשוף מול אנשים זה לא בדיוק אזור הנוחות שלי…"

   אז מה עשית?

   "למרות כל החששות, החלטתי ללכת על זה. בכל הקריירה שלי, למדתי פעם אחר פעם שכשיש אתגר כלשהו שעושה לך קצת כאב בטן, זה הזמן להיכנס בו בכל הכוח."

   מה שהתחיל כניסיון חד פעמי, הפך עם הזמן לקריירה משגשגת. מהרצאה שתיים בחודש בתחילת הדרך, היום אריק עם יומן מלא בהזמנות, כשהוא ממלא אולמות על בסיס קבוע. הוא הבין שהחוויות שצבר מסייעות לכל אחד במקום האישי שלו. בין אם זו התמודדות בעסק, בעבודה, או בחיים הפרטיים.

   ולמה דווקא הרצאות וסדנאות? מה מושך אותך בזה?

   "מסתבר שיש קשר הדוק בין ספורט, עסקים ובכלל התנהלות ביום יום. הרי, איזה עובד לא רוצה להצטיין בחברה שלו? איזה עצמאי לא רוצה לבנות לו עסק יציב ומשגשג? מי מאיתנו לא רוצה להגשים את מלוא הפוטנציאל שלו? ספורטאים מקצועיים עסוקים כל החיים בלדחוף את עצמם לקצה היכולת, ומסתבר שכשאנשים לפעמים נחשפים לתובנות מעולם הספורט התחרותי, זה מזיז להם משהו בפנים ויכול לגרום לשינוי. אני אוהב את ההרצאות כי אתה בעצם 'מאמן' אנשים. חוץ מזה, לעלות לבמה זה קצת כמו לעלות לקרב בג'ודו. צריך להיות חד, ממוקד, לקרוא מי נמצא מולך, להגיב אליו".

   אריק אדם צנוע. לא מזמן הייתי בהרצאה שלו בפני קהל סוחרים בשוק ההון האמריקאי, ואנשים בסיום ההרצאה לא נתנו לו ללכת מרוב מחיאות כפיים. יש משהו סוחף באותנטיות שלו על הבמה, יחד עם שלל הסיפורים המרתקים שעברו עליו בערוב השנים. הוא פשוט מסוג האנשים שאפשר להקשיב להם שעות.

   אתה רואה בזה סוג של שליחות לאמן אנשים?

   "כן. חשוב לי לגעת בכמה שיותר אנשים. אם היית שואל אותי לפני 15 שנה מה אני ארצה לעשות 'כשאהיה גדול', לא הייתי מנחש בחיים שזה מה שיקרה. אני חושב שבאיזשהו מקום, אחרי כל האהבה והתמיכה שקיבלתי כל השנים, זאת הדרך שלי לפרגן בחזרה ולעזור למי שצריך. היום, כמעט ואין הרצאה שאנשים לא אומרים לי כמה זה נגע בהם."

   אריק זאבי (יח"צ)
   מתוך ההרצאה שלו לארגונים וחברות. אריק זאבי

   אלוף גם מעבר למדליות

   אריק הוא גם יזם בנשמתו. מיד עם הפרידה מהמזרן, הקים זאבי עמותה שמטרתה לחולל שינוי בספורט הישראלי כבר מגיל צעיר. הוא גם שותף ואחראי למגוון פרויקטים, רובם מתמקדים בחינוך וילדים ("יש משהו מרגש בלעבוד עם ילדים"). הוא אימן את נבחרת הנוער והפך למאמן במרכז האולימפי בת"א. הוא גם השיק כיתות ספורט בארבעה בתי ספר, בהם לומדים התלמידים ספורט באופן מוגבר - 6 שעות ספורט שבועיות - ואח"כ מכוונים אותם לענף ספציפי.

   הרעיון הוא למשוך כמה שיותר ילדים לספורט, ואז להתאים להם מה שבאמת נכון להם, ולא לפי "החוג שהכי קרוב לבית". זאבי גם עסוק במיזמים שמייעדים לתגמל מאמנים בספורט על פי הישגיות, ולא על פי כמות הילדים המתחנכים. המטרה: הצלחה ומצוינות.

   זאבי המשיך לחפש. והוא מספר: "אחרי שהקמתי את העמותה, ניסיתי להבין מה החוזקות שלי ומה החולשות. הבנתי שאנשים סומכים עלי ושיש לי נטוורקינג לא רע, התחלתי לקבל כל מיני הצעות לשווק נדל"ן ותחומים אחרים, אבל הרגשתי שזה לא נכון לי. החלטתי להתמקד במקביל להרצאות בשילוב הסדנא המנטלית שלי, בעולמות תוכן רלוונטיים כמו שוק ההון."

   שמעתי באמת שלקחת על עצמך לאחרונה אתגר חדש. רוצה לספר על זה קצת?

   "אני אוהב למצוא פלטפורמות נוספות בהן ניתן לשלב את הסדנא המנטלית שלי, ובארץ יש הרבה אנשים שמעניין אותם הנושא של מסחר ומניות, שמחפשים לעצמם הכנסה נוספת או דרך יציבה להגדיל את ההון העצמי. מסתבר, שתחום המסחר ממש דומה לג'ודו. אתה צריך לפעמים לקבל החלטות גורליות אם לקנות או למכור תוך שניות, וברגעי האמת אתה לבד ואין מי שיחזיק לך את היד.

   זה תחום עם פוטנציאל ענק, אבל צריך מנטליות חזקה כדי להצליח שם. לפני כמה חודשים נתקלתי די במקרה לאחר הרצאה שהעברתי לחברה, באנשים שעושים מהפכה בעולם הזה, והבנתי מיד שאני רוצה לקחת בזה חלק ולעזור מהכיוון שלי, מהצד המנטלי."

   מהתחלה צנועה לשיא הפסגה

   נאה דורש נאה מקיים. כמו שכבר החל לתאר, לא נחסכו ממנו התמודדויות בדרך. על כולן גבר, שהרי אלמלא כך לא היה מגיע רחוק. כל הקשיים (או האתגרים, בשפת המצטיינים) לא מנעו ממנו להיות אלוף ישראל לבוגרים הצעיר ביותר, כשהיה בן 15. אח"כ, לתודעה הישראלית נכנס כשזכה באולימפיאדת אתונה ב-2004 במדליית הארד. תארים נוספים שצבר הם סגן אלוף העולם ב-2001, וארבע פעמים אלוף אירופה ב-2001, 2003, 2004 ו-2012. לצד העיסוק בספורט פעיל והקמת משפחה, זאבי גם הלך ללמוד והוא בעל תואר במשפטים. לא בכדי מדובר בדמות שמהווה מודל לחיקוי חיובי לאלפי צעירים.

   אבל לא הכול היה פשוט... זאבי הילד גדל בשכונת קרית הרצוג הצנועה שבבני ברק. הוא החל להתאמן בג'ודו בפרדס כץ. מכיוון שגדל בשכונה ללא מתקנים מקצועיים לאימונים, הוא התאמן במקלט.

   במהלך הקריירה עצמה, היו לאריק לא פעם רגעים קשים, בהם רוב האנשים היו כנראה לוקחים צעד אחורה ומשנים כיוון.

   אריק זאבי (יח"צ)
   ברגעי הוקרה בימי ראש הממשלה אריאל שרון ז"ל ופמלייתו

   כשכולם צועקים "תפרוש"...

   בקריירה הענפה היו לו כמה רגעי שפל, שמכולם צמח. אחד הרגעים הקשים בקריירה שלו היה ההפסד באולימפיאדת לונדון ב-2012, בשלהי הקריירה שלו. עם ישראל היה עד ל"כשלון" וגם לדמעות. "היה קשה ומתסכל להפסיד בלונדון. בפרט כשהייתי מוכן כל כך טוב מנטלית ופיזית. פחדתי לסיים את הקריירה בלי מדליה אולימפית נוספת, בידיעה שאני יותר טוב מזה. הפחד שלי התממש - להפסיד בקרב הראשון באולימפיאדה מול כל הקהל, כשאתה מגיע כפייבוריט".

   ומה עושים כשהפחד מתממש?

   "הפחדים הרבה פעמים מניעים אותנו, ואסור לתת להם משקל. כשזה מגיע – התכוננתי וידעתי מה לעשות. אחרי הכישלון, אתה מנסה להבין מה קרה שם, לאן ממשיכים. אתה בונה לך תוכנית איך להמשיך מכאן. היה רגע דומה גם כמה שנים קודם - ב-2008, אחרי שלא זכיתי במדליה באולמפיאדת בייג'ינג, ובעקבות כמה הפסדים, הייתה הכותרת בעיתון שקראה לי 'תפרוש'! לאחר מכן הבאתי 2 מדליות באליפות אירופה וחזרתי לעניינים כולל חיבוק מהתקשורת."

   כשכולם ככה מסביבך אומרים לך "לפרוש", מה הדבר שנותן לך את הכוח להמשיך?

   "תשוקה למשהו זה דבר מאוד חזק. כשאתה נכשל, אתה קם וממשיך. ואתה לא נותן לקשיים לשבור אותך. ברגע שזה הופך לאינסטינקט, אז אתה הופך להיות WINNER. הגישה הזאת היא הרגל שכל אחד יכול לרכוש עם מספיק אימון, לדעתי לפחות. והאמת שבדיוק על הנושאים האלה אני מדבר יחד עם גיא ברנד בסדרת הסרטונים שיצאו השבוע, המקדימים לסדנא המלאה."

   אריק זאבי (יח"צ)
   מתוך הסדנא המנטלית של אריק בביג שוט

   האתגר הגדול הבא בחייו של זאבי

   בימים אלו, שולבה הסדנא של אריק לאחר התאמות בתוכנית ההכשרה ללימודי מסחר של "ביג שוט" - תוכנית הכשרה מקיפה להצלחה במסחר בבורסה האמריקאית (הוול סטריט), המשלבת כיתת מסחר אונליין, שמספקת מסגרת לתמיכה, שיתופי פעולה, ומידע רב ערך לתלמידים, לבוגרים הטריים ולוותיקים. לא, זאבי לא יוכל לסייע בשום דבר שנוגע למניות. הוא גם לא יידע להגיד לכם מה המגמה היומית בוול סטריט. זאבי מגיש במהלך ההכשרה לתלמידי ביג שוט פן אחר, את הערך המוסף והחוסן המנטאלי של הספורטאי המצטיין.

   העולם של שוק ההון רווי בטלטלות ומתחים. יש בו עודף אינפורמציה, לצד הפתעות וחוסר וודאות. ממש כמו שקורה בכל תחרות. במהלך ההכשרה יעניק זאבי לתלמידים כלים להתמודדות בפן המנטלי עם עולם שוק ההון, כלים שהם קריטיים להצלחה בתחום הזה לפי מה שמספרים הגדולים בתחום שמרוויחים כבר שנים.

   מה אתה חושב שתהיה התרומה שלך לתלמידים של ביג שוט?

   "בכל העולמות במגזר העסקי, האלמנט המנטלי הוא בלתי נפרד. ובמסחר בשוק ההון זה בא לידי ביטוי אפילו יותר. אני מאמין שמי שיפתח הלך רוח של מקצוען בתחום ויישם בפועל את החומר שאני אעביר בהכשרה, סיכויי ההתמודדות שלו וההצלחה ינסקו. אגב, מי שמעניין אותו התחום ורוצה לשמוע על מה מדובר, יכול לעשות את הצעד הראשון עכשיו ולצפות ב-3 סרטוני מבוא בחינם".

   עוד כתבות ב-טוב לדעת