פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   קרוב ל-90 אחוזי הצלחה: זו הדרך הנכונה למנוע נשירת שיער

   איבוד שיער והתקרחות הם תופעה נפוצה לא רק אצל גברים. נשים רבות מביטות במראה או מוצאות שיער רב על המברשת. דרך טריקולוג מוסמך ניתן לאבחן את הבעיה ולטפל בה באחוזי הצלחה גבוהים ביותר

   גיל, חוסר בוויטמינים או כל סיבה אחרת. אחת התופעות שמטרידות אותנו יותר מכל היא נשירת שיער. השאלה אינה האם התסרוקת אופנתית או לא, אלא פשוטה כמשמעה - כמה שיער יש לנו על הראש. המשפט "Bad hair day", אותו נוהגים האמריקאים לומר, מייצג תופעה שלילית של אדם שקם בבוקר ולא עיצב כראוי את שערו. כעת, חשבו כמה אנשים היו מוכנים לצאת לעבודה עם שיער פרוע, ובלבד שיהיה להם שיער.

   מהי נשירת שיער? מדובר בתהליך שבו שערה נושרת מוקדם יותר ממחזור חייה הרגיל, בעוד השערות החדשות לא מספיקות לגדול ולהתחזק. ככל שעובר הזמן ללא טיפול והזנחה מצטברת, כך הולך ומתקצר אורך חיי השערה ומתחיל תהליך הדילול.

   נשירת שיער נובעת ממספר גורמים, החל מגנטיקה דרך סוג השיער, צפיפותו, מצבו, חוזקו, זרימת הדם לקרקפת, בעיות עור והשפעת אורח החיים. מזה שנים מנסים רבים להחזיר את השיער לראשם בשיטות שונות, אבל לרפואה הקונבנציונלית לא תמיד יש את הפתרונות המתאימים לבעיות הנשירה. רוב התכשירים והתרופות מטפלים בנשירת שיער בצורה כימית ולא נקודתית, מה שלעתים יוצר תופעות לוואי. ברוב המקרים, אנשים נוטים לנסות יותר משיטה אחת. חלקם הגדול גילה שטריקולוגיה היא הפתרון היעיל והנכון.

   אישה מסתרקת ומגלה נשירת שיער (ShutterStock)
   תופעה מטרידה שנשים רבות מתעסקות בה - שיער על המברשת (Shutterstock)

   אצל בעלי שיער ארוך, במיוחד נשים, קיים חשש גדול. לפתע נשארות יותר שיערות על המברשת, או שפתאום מביטים על תמונות מהטיול לפני שנה ומגלים שהשיער היה צפוף יותר. במקרים כאלה, פגישה עם טריקולוג תעזור. מומחיותו של הטריקולוג באה לידי ביטוי בידע וניסיון העומדים לרשותו באבחון, בהבנה המעמיקה ובהתמחות של מבנה ותפקוד עור הקרקפת ושורשי השיער. טריקולוג יכול לספק אבחנה מדויקת ולהגדיר את הטיפול שיאפשר את הפחתת הנשירה והארכת מחזור חיי השערה, לצד שיפור איכות השיער, עיבויו והבראתו.

   "זהו תחום פארא-רפואי", אומרת קארין אלבכרי, טריקולוגית ראשית במעבדות 'הייר קליניק', המוסמכת על ידי הארגון הטריקולוגי הבינלאומי, "הטריקולוגים עוברים הכשרה עיונית והשתלמות מעשית, הלימודים נמשכים בין שנתיים לארבע שנים ומקבלים תעודה דרך הארגון הבינלאומי. בארץ יש רופאי עור מעטים שעשו התמחות בשיער. רופאי העור נותנים תרופות מוכרות כמו מינוקסי או פרופסיה, שנמכרים היום בבתי המרקחת ללא צורך במרשם".

   אם אתם חושדים בנשירה מוגברת, כדאי שתעצרו לרגע ותחשבו מה עובר עליכם. הביטוי "למרוט את השיער" לא צץ בחלל ריק. נשירת שיער היא סימפטום לאירוע בריאותי או נפשי, מקומי או מערכתי. נכון שברוב המכריע של המקרים הרגישות הגנטית היא זו שמובילה לדילול השיער ולהפיכתו דק יותר, אבל שינויים אנטומיים ופיזיולוגיים יכולים לבוא לידי ביטוי בבעיות שיער ועור הקרקפת. רובנו חווים שינויים הורמונליים במהלך החיים כתוצאה מגיל ההתבגרות, ואצל נשים בפרט יש תופעות כמו גלולות נגד הריון, לידות והשפעות גיל המעבר. כל אלה מאיצים את ההתקרחות. גם למה שאתם אוכלים, לסגנון ולתדירות שאתם מתאמנים ולזמן שבו אתם ישנים יש השפעה על חוזק השיער שלכם. אצל נשים גם צבע וכימיקלים, שימוש בסבונים ושמפו המכילים רעלנים שונים, המים בהם את חופפת ועוד - עלולים לגרום לשיער לנשור באופן מוגבר.

   יסודות המפתח לצמיחת שיער והתחדשותו הם היגיינה, הזנה והמרצה. כדי שהשיער יצמח, ישגשג ויתחדש, הקרקפת צריכה להיות רופפת ולא הדוקה ואספקת הדם אליה צריכה להיות עשירה וללא מעצורים. הטיפול ב"מעבדות הייר קליניק" מתבצע על ידי מטפלת ביוקפילרית מוסמכת, והטיפול בשיער מתמקד בסביבת התפתחותו - השורשים ועור הקרקפת. הטיפול נעים וללא כאבים, הוא לא תרופתי או פולשני וללא תופעות לוואי. כל התכשירים הם על בסיס מרכיבים פעילים ותמציות צמחיות המאושרות על ידי משרד הבריאות הישראלי.

   "המטרה היא לשפר את איכות הצמיחות החדשות כך שהשיער ייראה צפוף יותר ובריא יותר", מסכמת אלבכרי, "ברגע שמבצעים אבחון אפשר לראות למי אפשר לעזור ולמי לא. אנחנו מטפלים רק במי שקיבל המלצה באבחון של טיפול לחיזוק שורשי השיער וההצלחה עומדת על 90 אחוז".

   עוד כתבות ב-טוב לדעת