פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   עוד לא ראיתם כלום! הטכנולוגיות החדשות בתחום רפואת העיניים

   קוצר ורוחק ראייה ועוד. העלייה בהיקף ליקויי הראייה בעשורים האחרונים חייבה פתרונות. מטיפולי לייזר ועד השתלת עדשות לבעלי מספרים גבוהים, כיום ניתן לטפל בליקויי הראייה השונים במהירות וביעילות. כמה זה יעיל? אלפי מנתחים בעולם שעברו טיפולים בעצמם לא טועים

   מיופיה והיפרופיה. לא, אלה לא שמות של מכשפות מאגדות ילדים קלאסיות, אלא ביטויים הקשורים לתחום העיניים. מיופיה היא קוצר ראייה (לקות ראייה המתבטאת בקושי לראות טוב מרחוק), היפרופיה היא רוחק ראייה (לקות ראייה המתבטאת בקושי לראות טוב מקרוב). איך זה קשור אליכם?

   מאמר שפורסם לאחרונה בכתב העת EURO TIMES תחת הכותרת "מגפת המיופיה", מצביע על עליה דרמטית בעולם בהיקף קוצר הראייה במשך העשורים האחרונים. ממש כמו שהשמנה הפכה לתופעה בממדים מדאיגים, כך גם חדות הראייה. לפי נתוני ארגון הבריאות העולמי, ב-30 השנים האחרונות חלה עלייה בשיעור 23% במיופיה באוכלוסייה העולמית, עד 2050 הצפי הוא לגידול של 50%.

   עיניים (ShutterStock)
   אחוזי ההצלחה מרשימים וההחלמה מהירה (צילום: Shutterstock)

   רופאי העיניים מסמנים מספר פתרונות אפשריים להתגברות על התופעה. לילדים מומלצת יותר פעילות חוץ שמאפשרת חשיפה לאור בהיר, כשלתלמידים ומבוגרים מומלץ לעבוד פחות מול ספרים ומסכים במשך זמן ממושך. ילדים קצרי ראייה יהפכו ככל הנראה למבוגרים בעלי ליקויי ראייה, הזקוקים למשקפיים או לעדשות מגע לתפקוד יומיומי.

   משקפיים מסייעים לילדים. למבוגרים בני 18 ומעלה, פיתרון אפשרי נוסף הוא ניתוח לייזר להסרת משקפיים ותיקון הראייה. מדובר בניתוח שעבר בשנים האחרונות כברת דרך ארוכה של שיפורים טכנולוגיים. הניתוחים היום בטוחים ומדויקים יותר, מפחיתים ככל האפשר את הסיבוכים ותופעות הלוואי. בעידן שבו הטכנולוגיות מונחות לייזר, ממוחשבות ומדויקות בהתאם לצרכי המטופל, התוצאות ברוב המוחלט של המקרים מצוינות והשיפור מורגש מהרגע הראשון ולטווח ארוך.

   ד"ר שמואל לוינגר, המנהל הרפואי של רשת "עיניים" וממובילי תחום ניתוחי הרפרקציה בישראל, מסביר: "משנת 2003 ועד היום חלו פיתוחים טכנולוגיים מרחיקי לכת, אשר שדרגו את הניתוחים, שיפרו את התוצאות והקטינו במידה משמעותית את הסיבוכים והסיכונים".

   חלק מהשיפור, מסביר ד"ר לוינגר, נובע משדרוג השיטה: "בשנה זו הפסקנו ברשת 'עיניים' להשתמש בשיטת לאסיק, שהייתה נהוגה עד כה והתחלנו להשתמש בשיטת INTRALASIK. כל ההליך נעשה על ידי שני מכשירי לייזר, בצורה מדויקת וממוחשבת, ללא סכין כירורגית. בשלב הראשון, האינטרלאסיק מבצע את פתיחת החלון הטיפולי בקרנית (שכבה דקה ביותר בקרנית) ובשלב השני מבוצע ליטוש הקרנית - המעצב מחדש את קמירות הקרנית, ובכך משפר את הראייה של המטופל על פי הנתונים של העין שלו. ניתוח זה מבטיח את התוצאה האופטימלית שאליה ניתן להגיע".


   מהם יתרונות שיטת האינטראלאסיק?

   ד"ר לוינגר מפרט: "הלאסיק בוצע בסכין כירורגית, בעוד שהאינטארלאסיק מבוצע ע"י קרן לייזר מונחית מחשב, ולכן יש שיפור רב בבטיחות, פחות סיבוכים אפשריים במהלך הניתוח, סיכוי מופחת לטיפול חוזר, יכולת דיוק רבה יותר, יצירת מתלה דק וחיסכון ברקמת הקרנית. כמו כן, תופעות לוואי כמו יובש וסנוורים פחתו בצורה משמעותית וההחלמה מהירה יותר, כמו גם החזרה לשגרה. רמת הבטיחות עלתה, היות ומכשיר הלייזר בו אנו משתמשים כיום מגיע עם פונקציה הנקראת IRIS RECOGNITION - המאפשרת זיהוי מובנה של העין המטופלת, על פי הנתונים שנלקחו בבדיקת ההתאמה. המשמעות היא זיהוי של העין הנכונה והטיפול שתוכנן עבורה. פונקציה זו מבטיחה כי הטיפול ייעשה אך ורק בעין בה יש צורך לטפל - ולא ניתן לטעות ולנתח את העין השנייה".

   ומה קורה אם העין זזה במהלך הניתוח? ד"ר לוינגר מרגיע: "טכנולוגייתEYE TRACKER מאפשרת לעקוב אחרי תנודות של העין, בכל רגע נתון במהלך הניתוח. גם אם העין זזה, קרן הלייזר עוקבת אחר התנועה וממשיכה את הטיפול במקום המדויק שאליו היא מכוונת". בשנת 2014, נכנס לשוק מכשיר העובד בשיטת ה-Trans Epithelial, המלטש באופן ממוחשב את פני שטח הקרנית על ידי קרן הלייזר. כך מתבצע תיקון ראייה בלייזר גם בטיפול על פני שטח הקרנית ללא מגע יד אדם. במכשיר קיימת מערכת מעקב בשבעה ממדים (בהשוואה לארבעה במכשיר הקודם), שממקסמת את רמת הבטיחות של הניתוח.

   כדי להמחיש כמה זה בטוח, יש לציין כי רופאי עיניים רבים עוברים את הניתוח בעצמם. ד"ר עמי הירש, מנהל המרכז הרפואי " עיניים" בת"א ו" עתידים מדיקל סנטר" הוא מנתח רפרקציה וקטרקט: "במחקר של איגוד הרופאים האירופאי והאמריקאי שנערך בשנים האחרונות נמצא כי 2,441 רופאי עיניים ומנתחי לייזר עברו ניתוח להסרת משקפיים בעצמם בעשור האחרון", מסביר ד"ר הירש, "בנוסף, כ-90% מהם ניתחו בני משפחה מדרגה ראשונה".

   בישראל, רופאי רשת "עיניים" ניתחו עשרה רופאי עיניים ועוד אין ספור בני משפחה. הסיבה לשיעור הגבוה בקרב רופאי העיניים והמנתחים היא אחוזי ההצלחה הגבוהים של הניתוח ותוצאות הראייה הטובה, המאפשרת להם לעבוד ולנתח בצורה מדויקת.


   השתלת עדשה תוך-עינית - פיתרון לבעלי מספרים גבוהים

   "בשנת 2001, נכנסה לעולם של שיפור הראייה שיטה חדשה, המתאימה למטופלים צעירים שאינם מתאימים ללייזר וסובלים מליקוי ראייה גבוה במיוחד", מסביר ד"ר לוינגר, "מדובר בהשתלת עדשה תוך עינית לבעלי מספרים גבוהים: מעל מינוס 10 או מעל פלוס 6. לאותם מטופלים לא היה פתרון ניתוחי עד אז. ברשת 'עיניים' בוצעו מאז ועד היום כ-3,000 ניתוחים בשיטה זו. אנו משתילים עדשות מסוג ארטיזן או ארטיפלקס בלשכה הקדמית של העין. על ידי כך אנו מגיעים לתוצאות ראייה טובות ביותר, בתוך זמן קצר ביותר מבלי לגעת בקרנית. שיפור הראייה בשיטה זאת יציב למשך שנים רבות".


   העתיד כבר כאן

   זה לא הסוף. הטכנולוגיה ממשיכה להשתפר, וד"ר לוינגר מציין כי "לקראת השנים הבאות, אנו צופים מספר מגמות וחידושים משמעותיים, בתחום ניתוחי העיניים". להלן פירוט קצר.

   • הנדסה גנטית - בעיקר גילוי הגנים האחראים להופעת המיופיה (שהינה גנטית בעיקרה). בעתיד, נוכל לזהות את הכרומוזומים הגורמים למיופיה ולהחדיר את הגן החסר בעזרת וירוס ידידותי.

   • טיפולי לייזר בעדשת העין - יהפכו את העדשה לגמישה יותר, ובכך תישמר יכולת ההסתגלות שלה. כיום נעשים ניסויים בתחום זה בהצלחה, אפילו על בני אדם.

   • הסרת משקפיים - טכנולוגיית ה-SMILE תתפתח בעתיד ותוביל את תחום הניתוחים הרפרקטיביים. הן החיתוך והן הליטוש של הקרנית צפויים להתבצע על ידי מכשיר אחד.

   לעיניים שלכם אין תחליף. באמצעות הטכנולוגיות החדשות אפשר לטפל בבעיות ומחלות עיניים רבות בדיוק ובבטיחות מרביים. סובלים מקוצר או מרוחק ראייה? זקוקים לטיפול? השאירו פרטיכם כאן וצאו לדרך חדשה.

   עוד כתבות ב-טוב לדעת