פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   מגלים את אמריקה: מדוע בוחרים הישראלים להשקיע בנדל"ן בחו"ל?

   במשך עשור, עלו סכומי ההשקעות של ישראלים בנדל"ן בחו"ל בלא פחות מ-8,091%. איך אפשר להסביר את הנתונים המדהימים האלה, ואילו אפשרויות השקעה חדשות בחו"ל צפויות לנו ב-2019?

   בואו נשים את הדברים על השולחן: שוק הנדל"ן בארץ מייאש למדי. הוא גורם לשיערם של רבים להלבין, לארנקים רבים להתרוקן - ולזוגות צעירים להשתעבד למשכנתה או להיעזר בהורים בגיל שכבר חשבו שלא יזדקקו לכך.

   מה קרה כאן? מדוע ישראל הפסיקה להיות יעד רלוונטי להשקעות בנדל"ן? הנה כמה סיבות עיקריות:

   * כי המחירים לא ריאליים - מחירי הדיור קפצו בעשרות ובמאות אחוזים תוך שנים ספורות. במרכז הארץ ובערים הגדולות קשה למצוא דירה במחיר שפוי, וכדי להיות בעלים של דירה צריך להיות מיליונרים או להשתעבד לבנק.

   * כי התנאים לקבלת משכנתה החמירו - תנאי הכרחי לקבלת משכנתה הוא הצגת הון עצמי גבוה במיוחד. כשקונים דירה למגורים 'סופגים' לא פעם את המחיר כדי להגשים את החלום היהודי, אבל כשמדובר בנכס להשקעה, העסקה הופכת להרבה פחות משתלמת.

   * כי שוק השכירות הוא כבר לא מה שהיה פעם - בעלי דירות המקווים להרוויח מהשכרת הנכס מגלים לא פעם שהפער בין ההחזרים להכנסות הוא שולי, שהמאמץ הנדרש גדול מדי ושהריביות הגבוהות הופכות את כל העסקה למפוקפקת.

   * כי אין באמת תחרות - הנדל"ן המקומי הפך לנחלתו של מגזר מצומצם: משקיעים ותיקים ויזמי נדל"ן בעלי הון. בהיעדר תחרות רצינית והזדמנויות הוגנות, המשקיע הפרטי מוצא את עצמו במשחק אבוד מראש.

   * כי זה לא משתלם - נכון להיום מרבית השקעות הנדל"ן המקומיות מניבות תשואה נמוכה יחסית, ועל כן הן לא אטרקטיביות דיין למשקיעים המעוניינים למקסם את פוטנציאל ההכנסות שלהם.

   ניו יורק (ShutterStock)
   הזדמנויות השקעה בנדל"ן מסביב לגלובוס

   להשקיע מעבר לים

   הוואקום שנוצר הוביל ישראלים רבים לבחון אזורים מרוחקים - וכך הלכה והתפתחה בשנים האחרונות תנועה ערה של משקיעים ישראלים במדינות מעבר לים. ארה"ב, אירופה ויעדים נוספים - חדשות לבקרים סיפרו עיתוני הכלכלה על יזמי נדל"ן ש'עשו אז זה' ומצאו את הדרך לעשות כסף מכסף.

   השלב הבא היה 'סטארט-אפ' נדל"ני, שהיום נראה הגיוני ונגיש לכולם - אך רק לפני שנים מועטות הוא עוד היה בגדר חלום רחוק. הכוונה היא כמובן למודל ההשקעה המשותפת של חברת הגשמה, חברה להשקעות נדל"ן אשר הוקמה בשנת 2009 על ידי אבי כץ ועו"ד חנן שמש, ולמעשה פתחה את שוק הנדל"ן לכל אדם מן היישוב, לרבות לכאלו שלא באו מעולם ההשקעות.

   בהגשמה מצאו את הנוסחה המושלמת: משקיעים פרטיים יוצרים 'קבוצת השקעה', כל אחד מהם משקיע סכום נמוך יחסית (החל מ-30 אלף דולר) - והודות לכך הם יכולים להצטרף להשקעה גדולה יותר ולהיכנס 'למגרש של הגדולים'. באופן הזה מתגברים המשקיעים הפרטיים על מכשול ה'זירה לא מוכרת', שכן ברגע שחברת השקעות מנוסה ומוכרת מלווה את השקעותיהם, הם נהנים מהגנות ובטוחות שלא היו מקבלים לו היו משקיעים בכוחות עצמם.

   לאורך תשע שנות פעילותה השקיעה הגשמה במגוון מאוד עשיר של פרויקטים. הניסיון הנצבר הזה - אשר מקיף סוגים שונים של נכסים, קשת רחבה של יזמים ואף לוקיישנים רבים ברחבי העולם - הוא ללא ספק אחד הגורמים להצלחת החברה לאורך זמן. רבים מהיזמים העובדים עם הגשמה הם יזמים 'חוזרים' (שכן הם רואים כי העבודה המשותפת מובילה להצלחות), ומנגד הולכים ומתרבים המשקיעים הבוחרים להשקיע באמצעות הגשמה.

   המספרים מדברים בעד עצמם

   את עולם ההשקעות ניתן למדוד במספרים - וכשרואים רצף של הצלחות, שורה ארוכה של אקזיטים מוצלחים, זו העדות הטובה ביותר שחברת השקעות יכולה לייחל לה.

   הגשמה היא חברת השקעות בנדל"ן מובילה בישראל והיחידה שביצעה 118 אקזיטים עד כה. כחלק מהמודל העסקי שלה פיתחה הגשמה יכולת מסחרית ומשפטית 'להיות שם' בשביל המשקיעים שלה בכל אחד משלבי ההשקעה: איתור ההשקעה, בדיקת נאותות של הפרויקט ושל היזם, גיבוש הבטוחות וההגנות המשפטיות, בחינת התכנית העסקית של היזם, ליווי הפרויקט ואף התערבות בשעת הצורך - כל אלו הופכים את אלטרנטיבת ההשקעה בחו"ל באמצעות הגשמה לאטרקטיבית ונגישה יותר עבור המשקיע הישראלי.

   * ההצעה מוצעת באמצעות שותפויות ייעודיות. ההשקעה בפרויקטים טומנת בחובה סיכויים, כמו גם סיכונים בקשר עם כספי ההשקעה. המידע אינו מהווה הצעה לרכישת ניירות ערך של החברה או הזמנה לקבלת הצעות כאמור. אין באמור לעיל משום הבטחת תשואה כל שהיא. האמור בתיאור לעיל מהווה הצגה עקרונית וכללית בלבד.

   רוצים להצטרף להצלחה? מעוניינים לשמוע על ההשקעה הקרובה? השאירו פרטיכם

   עוד כתבות ב-טוב לדעת