פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   לקבל את החיים בלחיצת כפתור: הטכנולוגיה הזאת לרכב עשויה להציל אתכם

   יש הרבה מערכות בטיחות למניעת תאונה, אבל רק אחת תסייע לכם במקרה חירום. הכירו את "הכפתור", פיתוח ישראלי מציל חיים שיזעיק אליכם שירותי חילוץ והצלה באופן מידי. עם אין ספור סיפורי הצלחה, זה גם הזמן שלכם להצטרף ולקבל גם מצלמת דרך במתנה

   ככל שאנחנו מתבגרים, קשה לנו יותר להודות בכך שדברים לא מתבצעים בצורה שהיינו רגילים לה. פתאום אנחנו שוכחים יותר, החדות יורדת ומהירות התגובה דועכת. השינוי, גם אם אינו קיצוני, עשוי להיות קריטי במיוחד בנהיגה, שם כל החלטה מתקבלת בטווחי זמן של שברירי שניות. היום מצוידים רכבים רבים במערכות בטיחות שמתריעות מפני סיטואציות מסוכנות, אבל יש רק מערכת אחת שפועלת לאחר התאונה - "הכפתור".

   שמעון וקנין, בן 73 מגבעתיים, מעיד כי מגיל 17 הוא על הכביש. בתחילת 2016 קרה לו משהו מפחיד. "חזרנו בלילה מיום ההולדת של הנכדה שלנו בצפון", הוא מספר, "ובערך באמצע הדרך קלטתי שאני לא מרגיש את יד שמאל. כבר עברתי אירוע לב בעבר, ככה שמיד הבנתי מה קורה לי. בניגוד לפעם הקודמת, הפעם הייתי על הכביש. עצרתי, כולי מזיע ובקושי נושם, אשתי היסטרית לגמרי, מתקשרת למד"א, לא מצליחה להסביר להם איפה אנחנו, ואני? אני לא יכול אפילו לדבר. סיוט. אין לי איך לתאר את הרגעים הארוכים האלה של הפחד והחוסר אונים. לקח המון זמן עד שהגיעו ופינו אותי משם לבית חולים. 20 דקות על פי מד"א, נצח לפי השעון הפרטי שלי".

   בשלב זה הבין וקנין שלא יוכל לחזור לנהוג באותה מתכונת. "הפעם החלטתי שאעשה את זה אחרת, אעלה על הכביש עם רשת ביטחון שתתמוך בי באירוע לא צפוי". לרשת הביטחון הזאת קוראים "הכפתור", אליה התוודע וקנין דרך אשתו.

   המערכת שינתה את חייהם של רבים. בעצם, אולי במקום שינתה אפשר להגיד שהצילה. לאבי אברמוב הייתה מערכת מותקנת ברכב בשעה שנסע בכביש. "באמצע איילון קיבלתי התקף לב", הוא מספר, "זה נשמע כמו סצנה מסרט. בלי הכפתור, הסרט הזה היה נגמר רע מאוד". דליה שבתאי חוותה אירוע מסוג אחר - תאונה: "הרכב התהפך, הכפתור נלחץ באופן אוטומטי וצוות החילוץ הציל את חיי". צילה אבני מגן יבנה מסכמת: "אם לא הכפתור, לא הייתי רואה יותר את הנכדים שלי".

   מהו "הכפתור"?

   זוהי טכנולוגיה מהפכנית כחול-לבן של חברת "קוברה" המייצרת, מייבאת ומתקינה מערכות מיגון, מולטימדיה, נוחות ובטיחות לרכב. "הכפתור" היא מערכת קטנה, קומפקטית ופשוטה שמתפקדת כמערכת חירום לכל דבר. היא מחוברת למוקד אנושי מקצועי 24/7, שעונה תוך 30 שניות לכל בעיה שאתה נתקל בה במהלך הדרך - בין אם זה תקר בגלגל, בעיה בריאותית או, חס וחלילה, תאונה.

   המערכת מצוידת בחיישנים המזהים באופן אוטומטי כל מקרה של תאונה או התהפכות של הרכב, ושולחת איתות באופן מידי למוקד אנושי שפתוח 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע. ההתרעה מתבצעת באופן עצמאי וללא צורך בתפעול מצד הנהג, ומיד אחריה המוקדנים שיושבים בחדר הבקרה של "הכפתור" מזעיקים את כוחות ההצלה למיקום המדויק של הזירה, ובמקביל מנסים כל העת ליצור קשר ולשוחח עם הנהג. הפעולה הזו התבררה לא פעם כהבדל בין חיים ומוות.

   ב-2015 הוקפצה המערכת לאחר זיהוי תאונה דרכים בכביש 443 בין לוד ומודיעין, לאחר שנהג הרכב איבד את השליטה על רכבו באופן פתאומי ונתקע בשולי הכביש. חלפו שניות ספורות לאחר התאונה, והמוקדנים יצרו קשר עם הנהג, איתרו את המקום באמצעות החיישנים ובהתאם לאירוע שוגר האמבולנס הקרוב והזמין ביותר. כך נחסך זמן יקר וקריטי. ושוב, חשוב להדגיש - הנהג עצמו לא לחץ ולא הזמין. החיישנים הם שעשו את העבודה.

   מה עוד מקבלים לקוחות מערכת "הכפתור"?

   יחד עם השירות המידי במקרי חירום, הלקוחות יכולים לקבל גם שירותי גרר או ניידת חילוץ כאשר יש תקלה טכנית ברכב, סיוע אנושי בניווט, קישור טלפוני לשיחות דחופות במקרה שהסוללה בנייד הסתיימה, ניהול אירוע התאונה על ידי נציג מקצועי ושליחת נהג מונית לזירה, אפליקצה שמספקת יתרונות כמו איתור מיקום הרכב למקרה ששכחתם איפה חניתם, הודעת SMS על גרירת הרכב, התראה על בעיות מכניות ועוד.

   מתחילת 2018 הפכה התקנת מערכת כזאת, שנקראת eCall, לחובה עבור כל רכב שיעלה על הכביש באירופה. בישראל עדיין אין חוק המחייב זאת, אבל יותר ויותר נהגים מבינים את הצורך בה ורוכשים אותה. בשימוש אין התחייבות מצד בעל הרכב וניתן להפסיק את השירות בכל עת. ההתקנה מבוצעת על ידי מתקין מוסמך בבית הלקוח.

   נהיגה בכביש היא לא משחק מחשב. מערכת "הכפתור" יכולה לעשות את ההבדל בין חיים למוות. צרו קשר עכשיו, התקינו ברכבכם את המערכת, סעו בבטחה וקבלו גם מצלמת דרך במתנה.

   עוד כתבות ב-טוב לדעת