פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   השקעת נדל"ן בברלין: מה שסיפרו לכם הוא לא אגדה

   שמעתם שבברלין הדירות עולות פחות ממיליון שקל? אמרו לכם שהתשואה גבוהה בהרבה מאשר בישראל? הכול נכון. לא כדאי לשבת על הגדר הרבה זמן - חלון ההזדמנויות ייסגר בעתיד הקרוב. הנה 8 סיבות מעולות לרכוש דירה בבירת גרמניה

   ברלין הפכה במרוצת השנים ליעד מועדף על הישראלים. האווירה הצעירה שנבנתה בעיר בשלושת העשורים שחלפו מאז נפילת החומה, הפכה אותה לאחד המוקדים החזקים באירופה ובעולם בכלל. גם המחיה הזולה יחסית מושכת אנשים רבים לעיר, כשבשנים האחרונות הפך תחום אחד לאטרקטיבי במיוחד עבור המשקיע הישראלי - נדל"ן.

   אז מדוע להשקיע דווקא בברלין? יש לא מעט סיבות.

   ברלין אסטייט (ShutterStock)
   ההשקעה נמוכה יותר, אבל התשואה גבוהה פי 2. ברלין

   1. גן עדן למשקיעים - בשנים האחרונות ברלין נבחרת באופן קבוע בסקרים של פירמת הייעוץ העולמית PwC (האחרון בשנת 2016) כעיר הכי כדאית באירופה להשקעות נדל"ן מניבות. מדוח של CBRE Group בשיתוף עם Berlin Hype שפורסם לאחרונה וסוקר את שוק הדיור של ברלין לשנת 2017 עולה שברלין ממשיכה לצמוח במהירות והמספרים מצביעים על מגמה של עלייה מתמדת וגידול עקבי בפרויקטים של הכשרת קרקעות.

   2. שוק של שוכרים - לא בכל המדינות בעולם התפיסה היא "להתחתן ולרכוש דירה" כפי שנהוג בישראל. בברלין שיעור שוכרי הדירות עומד על 83% ומקובל שגם האוכלוסייה המבוססת גרה בדירה מושכרת. כלומר, לא מן הנמנע שרופאים ועורכי דין בכירים תושבי ברלין יגורו כל חייהם בדירה שכורה ולא יחשבו על קניית נכס למגורים.

   3. דירות זולות - ברלין היא נטע זר בכלכלה הגרמנית: היא נחשבת לזולה בתחום הנדל"ן למגורים הן ביחס לערים מרכזיות ברחבי העולם המערבי, והן לעומת ערים אחרות ברחבי גרמניה. כניסתם של משקיעים מרחבי העולם הביאה כבר לעליית מחירים של יותר מ-40% (חדשות ויד שניה) ב-5 השנים האחרונות. ועדיין, דירה במינכן עדיין יקרה פי 3 מדירה דומה בברלין, מה שמרמז על כך שעליות המחירים של נכסים בברלין נמצאות רק בתחילת דרכן.

   4. תקציבי פיתוח - ממשלת גרמניה מזרימה לברלין תקציבי פיתוח עצומים על מנת למצב את העיר כמובילת תרבות ואיכות חיים, וככזאת המהווה חלופת מגורים כלכלית טובה יותר לגרמנים ואירופאים רבים.

   5. שוק נדל"ן מפוקח - שוק השכירות בבירה הגרמנית, הכולל כ-1.9 מיליון דירות להשכרה, נחשב לסולידי ומפוקח, שלא כמו שוק השכירות בישראל. מצד אחד, ישנה חקיקה לפיה בעלי הדירות בחלק מהבניינים אינם יכולים להעלות את גובה שכר הדירה לאותו הדייר במשך 3 שנים ביותר מ-15%. מצד שני בברלין, המתפרשת על פני שטח ענק של 891 קמ"ר, ההתערבות הממשלתית מעניקה ביטחון לבעלי הדירות, שלמעשה המדינה היא מעין צד לחוזה עימם.

   6. מרכז עסקי - ב-3 השנים האחרונות הרבה מהחברות הבינלאומיות הגדולות העבירו את מרכזי הניהול האירופאים שלהם לברלין. עם התנתקותה הקרובה של בריטניה מהאיחוד בעקבות ה"ברקזיט", התנועה העסקית לברלין תלך ותתעצם. משמעות הדבר, מעבר לכוח הכלכלי שצוברת ברלין, היא גם שהעיר תהפוך ליעד לרילוקיישן לאלפי עובדים מכל העולם - דבר שכמובן משפיע על מחירי הנדל"ן בעיר.

   7. חוסר היציבות של שוק הנדל"ן בישראל - בשוק הדיור הישראלי יש אי-בהירות רבה. המחירים גבוהים, ובנוסף עשוי חוק מס הדירה השלישית לצאת לפועל. המטרה פה היא אחת: לצנן את שוק הנדל"ן ולהוריד את כמות המשקיעים.

   8. תשואה - אחוז התשואה על השקעת נדל"ן בברלין גבוה פי 2 בממוצע מהאחוז התשואה על נדל"ן בישראל. מטר רבוע בברלין עולה בין ל-3,000 ל-4,000 יורו, כשליש מהמחיר בלונדון או בפריס. בחשבון פשוט, דירה סטנדרטית ברחוב שקט הנמצא ליד שדרה מרכזית ניתן לרכוש בפחות ממיליון שקל, עם הון עצמי של 90 אלף יורו ובעזרת הלוואות משתלמות שמעניקים בנקים גרמניים למשקיעים.

   לא מעט ישראלים החליטו בשנים האחרונות לנצל את ההזדמנות. היכולת לרכוש נכס רשום על שמך בבירה הגרמנית עם הון עצמי של 90 אלף יורו בלבד ובליווי חברות ניהול ישראליות, מעניק יתרון משמעותי המאפשר גם למי שאין ידע בתחום לבחור נכון ולהשקיע בתבונה. בארץ תוכלו למצוא חברות המחזיקות משרדים גם בת"א וגם בברלין, שמרכזות תחת מטריה אחת את כל השירותים להם זקוק הרוכש הפוטנציאלי ולא פחות חשוב: מתחייבות על שכר דירה חודש בחודשו מהיום הראשון שניתן ההון העצמי. מה השירותים שהרוכש מקבל? זה מתחיל באיתור הנכס, דרך הליך המימון הבנקאי בגרמניה, ניהול הפרוצדורות המשפטיות, עיצוב הפנים, ונמשך לאורך כל הדרך של ניהול הנכסים והשכרתם.

   מעוניין לשמוע פרטים נוספים על רכישת נכס מניב בברלין? השאר את פרטיך לשיחה ולפגישת היכרות חינמית עם יועץ נדל"ן.

   עוד כתבות ב-טוב לדעת