פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   משולש הצלחה: עתודת הקרקע האחרונה באשדוד ב-129,000 שקל - השקעה נבונה ונכונה

   אשדוד, אחד מיעדי הנדל"ן המבוקשים ביותר עבור זוגות צעירים ומשפרי דיור, מיצתה את גבולותיה הפיזיים. ראש העיר ומשרד השיכון מקדמים את הפשרת שטח המשולש החקלאי להקמת "רובע הנחל", וזה בדיוק הזמן לדריסת הרגל שלכם

   באפריל 2017 פורסמה בעיתון "דה מארקר" כתבה שכותרתה "אשדוד: הזינוק במחירים נמשך". בכתבה זאת צוינו העליות בתשואות ובמחירי השכירות. "המחירים התאפיינו בעלייה חדה, מה ששיחק כמובן לידי המשקיעים... עליית המחירים באשקלון, השכנה מדרום, הקשתה גם היא על הזוגות הצעירים ומשפרי הדיור האשדודים, שהחליטו להישאר בעירם ובכך תרמו לעליית הביקוש והמחירים".

   מצוקת הנדל"ן בעיר גדלה ולא נעלמת מעיניו של ד"ר יחיאל לסרי, ראש העיר החמישית בגודלה בישראל, שמנסה להגדיל את תקציב פיתוח התיירות של העירייה. "אשדוד מיצתה את הגבולות הפיזיים שלה, ונשאל השאלה מאיפה יביאו שטחים לאוכלוסייה הגדלה", אמר בראיון ל"גלובס" והוסיף, "אפשרות שאני לא מוציא מכלל חשבון היא להתפשט לאזור 'המשולש החקלאי', ששטחו 6,000 דונם".

   בישיבת מועצת העיר שהתקיימה באפריל 2016, הודיע ראש העיר כי העיריה ומשרד השיכון מתכננים להקים בשטח של המשולש החקלאי שכונות למגורים. הודעתו של לסרי חשפה כי התוכנית לבנייה בשטח, שהוא עתודת הקרקע האחרונה שנותרה באשדוד, כבר נמצאת בשלב מתקדם, ובמאי 2018 פורסם ב"כלכליסט" כי שר האוצר משה כחלון נתן הנחיה לפנות את הקרקע לבנייה של בין 19,000 ל-28000 יחידות דיור. עוד דווח ב"כלכליסט", כי על פי ההערכות המהלך צפוי להימשך כ-8 עד 10 שנים.

   כן, כמו בהוד השרון, בכפר סבא, בפרדס חנה ובערים נוספות ברחבי הארץ, גם באשדוד הבינו שהפשרת עתודת קרקע עשויה להעניק פיתרון למצוקת הדיור. תוכנית "רובע הנחל" קורמת בימים אלה עור וגידים, ועתודת קרקע שם תעלה לכם כעת 129,000 שקל בלבד.

   רובע הנחל אשדוד (אתר רשמי)
   מצוקת הנדל"ן הותירה שטחים מעטים בלבד. רובע הנח"ל באשדוד בתצלום אוויר מתוך גוגל

   מהי קרקע חקלאית ומדוע כדאי להשקיע בה?

   מצב הנדל"ן בישראל משאיר את המשקיעים והרוכשים העתידיים במצב בעייתי. על אף ההאטה היחסית בשוק ב-2017, המחירים עדיין גבוהים ולא צפויים לרדת. עבור דירה נוחה וחדשה בשכונת מגורים טובה, במיוחד בערי החוף, תיאלצו לשלם לא מעט כסף. כך נוצר מצב שזוגות צעירים ומשפרי דיור לא מצליחים למצוא נכס פוטנציאלי במחיר שיתאם את הכיס.

   השקעה בקרקע חקלאית בעיר גדולה, מתפתחת ובעלת משאבים רבים כמו אשדוד עשויה להשתלם בגדול. ב-129,000 שקל תוכלו לרכוש עתודת קרקע שמחירה צפוי להאמיר במאות אחוזים לאחר שתופשר. מאחר שגם העירייה וגם משרד השיכון מקדמים את הפרויקט, רובע הנחל יהפוך, כפי הנראה, ללהיט נדל"ן גדול מאוד.

   מה לבדוק וממה להיזהר?

   נדל"ן הוא עסק מורכב, ובשל המורכבות הזאת יש לבחון היטב את כל האספקטים בעסקה. כך, למשל, יש יזמים רבים המציעים קרקע במחיר מוזל, אולם חשוב לבדוק שהקרקע הזאת נכללת בתוכנית של רובע הנחל. מילת המפתח היא "שקיפות", והיזמים המוכרים את השטח הנכלל בתוכנית משתמשים בה. אם לא די בכך שהם פועלים בשקיפות מרבית, הם גם מעודדים את הרוכשים הפוטנציאליים לעשות את כל הבדיקות הדרושות.

   להלן הנקודות העיקריות שעליהן יש לשים דגש:

   1. יש לפנות לעורך דין ולעשות דרכו את העסקה. יש לוודא שהכספים נמצאים בנאמנות אצל עורך דין עד לקבלת הערת האזהרה. גם אם קיימתם בעבר עסקאות נדל"ן, אל תטעו לחשוב שאתם יודעים ומבינים הכול.

   2. יש לבדוק שהקרקע מקודמת על ידי העיריה ולא על ידי יזמים פרטיים. כידוע, מפת האינטרסים של הגורמים הללו שונה.

   3. לקבל הערכת שמאי לפי תקן 22. תקן זה אושר ב-2014, ומטרתו להגן על רוכשים פוטנציאליים של קרקע חקלאית. השומה נערכת לפני הכשרת הקרקע, והשמאי יוכל לתת לכם מידע לגבי סיכויי הפשרת הקרקע וגם לקבוע את השווי התאורטי שלה. דרך השמאי תוכלו גם לדעת היכן יש "חלקה צהובה" - החלקה בפרויקט שנועדה למגורים (בניגוד ל"חלקה ירוקה" שנועדה להקמת פארק בלי שטח מגורים). בהערכת שמאי מקרקעין שהומצאה בפברואר 2017 נכתב: "העיר אשדוד כמעט גמרה את עתודות הקרקע לבנייה בתחומה. המצאות חטיבת קרקע ביעוד חקלאי בתחום מרקם עירוני על פי תמ"א 35 הינו בסיס סביר להנחת עבודה כי בעתיד הקרקע תופשר לבנייה".

   4. לוודא שיש הסכם שיתוף על הקרקע. מהו הסכם שיתוף? התאגדות של כל המשקיעים. ללא הסכם שיתוף ביניהם, ייקלע הפרויקט לסחבת של שנים, והסיכוי לקטוף את פירות ההשקעה יקטן מאוד.

   5. יש לוודא שבשנים האחרונות היה קידום של הדיונים בהפשרת הקרקע באחת הוועדות (מקומית, מחוזית, ארצית). באותה הערכת השמאי מפברואר 2017 צוין: "תכנית מתאר ארצית מס' 35 אושרה על ידי ממשלת ישראל בסוף שנת 2005. מטרת התוכנית לתת מענה לצרכי הבנייה של מדינת ישראל, תוך כדי שמירה על שטחים פתוחים וערכי טבע. התוכנית מכלילה את 'המשולש החקלאי' במרקם העירוני של העיר אשדוד".

   בכל שנה צצות ידיעות על האטה במכירות הדירות ועל ירידת מחירים צפויה, אך בפועל זה לא קורה. זוגות צעירים או משפרי דיור מתקשים מאוד למצוא דירה ראויה. תמורת 129,000 שקל תוכלו לעשות את הצעד הראשון למגורים באחת הערים הגדולות והמבוקשות בישראל. אל תתמהמהו, צרו קשר עכשיו ורכשו קרקע חקלאית באשדוד.

   עוד כתבות ב-טוב לדעת