פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   בהיריון? הכירי את g.CHECK, הבדיקה שתעזור לך להחליט האם לעשות בדיקת מי שפיר

   לא פולשנית, לא כואבת והכי מדויקת. בבית החולים ליס באיכילוב תוכלי באמצעות מומחים בכירים לעבור את g.CHECK, בדיקת דם מתקדמת לזיהוי מומים כרומוזומליים ב-DNA העוברי, שתאפשר לך להחליט האם יש צורך גם בבדיקת מי שפיר. כך תקבלי את הטוב ביותר במחיר האטרקטיבי ביותר

   תקופת ההיריון מאתגרת. ה"שגרה" החדשה, אם ניתן לקרוא לה כך, כוללת שינויים באורח החיים, בהיקף ובאיכות העבודה, לעתים מתחים במערכת היחסים - וגם לא מעט בדיקות העוקבות אחר התפתחותו התקינה של העובר. בישראל ההקפדה גבוהה ביותר, ולאורך השנים השתרשה התודעה לפיה היא המדינה המובילה בעולם בבדיקות היריון.

   המציאות הזאת השתנתה בשנים האחרונות, גם בגלל אופי הבדיקות. "לאחרונה החלו מדינות שונות באירופה, בראשן בלגיה והולנד, להכניס לסל הבריאות בדיקות NIPT", מסביר פרופ' יובל ירון, מנהל היחידה לאבחון גנטי טרום לידתי במרכז הרפואי תל אביב על שם סוראסקי, "אלה בדיקות DNA עוברי, שנועדו לזהות הפרעות כרומוזומליות שכיחות בעובר". הבדיקות האלה קיימות גם בארץ, אך ניתן לבצען באופן פרטי בלבד, עם החזר חלקי של חלק מהביטוחים הפרטיים.

   אישה בהיריון (ShutterStock)
   היום כבר לא חייבים לעבור בדיקות פולשניות כדי לוודא את שלום העובר. את g.CHECK תוכלי לבצע החל מהשבוע העשירי ולקבל תוצאה עם דיוק מקסימלי

   כושר ניבוי גבוה - ללא פולשנות

   NIPT (Non Invasive Prenatal Test) היא בדיקת סקר לא פולשנית טרם לידה, המתבצעת על ידי בדיקת דם של האישה, בניגוד לבדיקות אבחנתיות כמו מי שפיר או סיסי שליה המתבצעות על ידי דיקור. את g.CHECK מסדרת בדיקות ה-NIPT אפשר לעשות כבר מהשבוע העשירי להיריון בבית החולים ליס במרכז הרפואי על שם סוראסקי בתל אביב (איכילוב).

   "מעקב אחר היריון בוחן הן את האם והן את העובר", מסביר פרופ' יוגב יריב, מנהל בית החולים ליס ליולדות ולנשים, "המעקב אחר האם הוא למחלות, ואחרי העובר הוא מתבצע במישור המבני - סקירת מערכות הבודקת שהאיברים והתפתחותם תקינים. החומר הגנטי שלנו ארוז בתוך כרומוזומים, כשיש 23 כאלה ממקור אימהי ו-23 ממקור אבהי. הרכב כרומוזומים תקין אצל העובר עומד על 46 כרומוזומים בכל תא, אך כשיש חריגה במספר הכרומוזומים, היחס בין כמות מקטעי ה-DNA מכל כרומוזום משתנה". g.CHECK מאפשרת לזהות בוודאות גבוהה מאוד (למעלה מ-99%) הפרעות כרומוזומליות שכיחות כמו תסמונת דאון (כרומוזום 21), תסמונת אדוארדס (כרומוזום 18) ותסמונת פטאו (כרומוזום 13), הפרעות בכרומוזומי המין, טריזומיות נדירות וכ-60 תסמונות כרומוזומליות תת-מיקרוסקופיות.

   בדיקת g.CHECK מוצעת בבית החולים ליס לנשים הנמצאות בסיכון להפרעות כרומוזומליות מהסוגים הללו, וניתן להציע אותה גם במקרים הבאים:

   - נשים הרות מגיל 35 ומעלה

   - סמנים מחשידים באולטרסאונד להפרעה כרומוזומלית, עבר אישי או משפחתי בהפרעות הספציפיות הללו.

   - בדיקת סקר בשליש הראשון או השני המצביעה על סיכון מוגבר להפרעה וארגון כרומוזומלי בעייתי של אחד ההורים (טרנסלוקציה רוברטסונית), המערב את הכרומוזומים 13 או 21.

   - בשל כושר הניבוי הגבוה לעומת בדיקות הסקר השגרתיות, גם נשים בסיכון ממוצע יכולות לעבור את הבדיקה.

   במקרה של תוצאה חריגה יומלץ לבצע אימות באמצעות בדיקת מי שפיר או סיסי שליה.

   בית החולים ליס - הבחירה הנכונה

   "g.CHECK אינה מחליפה את בדיקת מי השפיר מאחר שאינה בודקת את מכלול 46 הכרומוזומים", מבהיר פרופ' יובל, "אבל היא אמורה בעתיד להחליף את הסקר הקיים, המבוסס על שקיפות עורפית, סקר ביוכימי וסקר השליש השני. מסמך של איגוד האמון על קביעת המדיניות הרפואית באירופה ערך מחקר, שתפקידו היה לבדוק איזו בדיקת סקר היא הטובה והיעילה ביותר, וזו שנותנת את התוצאות המדויקות והבטוחות ביותר. בפברואר 2018 הוציא הארגון מסמך מפורט שקבע בצורה חד משמעית שהמודל הטוב, המדויק והבטוח ביותר הוא NIPT".

   נדירים המקרים שבהם הטוב ביותר הוא גם הזול ביותר, אבל המקרה של בדיקת g.CHECK הוא בדיוק כזה. לא רק שהבדיקה מדויקת, היא גם תעזור לכן להחליט האם אתן צריכות בדיקת מי שפיר. בבית החולים ליס אתן זוכות לליווי של מומחים בכירים בישראל, מקבלות גב מקצועי של המכון הגנטי והשימוש הוא בטכנולוגיה המתקדמת ביותר. הבדיקה נשלחת למעבדות BGI בהונג קונג, לה תו תקן CLIA, התקן הבינלאומי הגבוה ביותר למעבדות לבדיקות גנטיות, ותוצאותיה מתקבלות אחרי שבועיים. BGI היא מהמובילות בעולם בתחום אנליזת ה-DNA.

   עם עובר לא לוקחים סיכונים. בדיקת g.CHECK מסייעת לשלול ולזהות בדיוק מרבי הפרעות כרומוזומליות ולהחליט האם יש צורך בבדיקת מי שפיר, וכל זאת על ידי צוות מומחים מהבכירים בישראל במחיר האטרקטיבי ביותר. השאירי פה את פרטייך וקבלי את הטיפול הטוב והמהימן של בית החולים ליס במרכז הרפואי איכילוב

   עוד כתבות ב-טוב לדעת