פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   בפעם ה-8 ברציפות: דיאטת DASH הוכרזה כטובה בעולם ל-2018

   כתב העת Us News & World Report פרסם כבכל שנה תוצאות מחקר, בו נבחנו 40 דיאטות שונות. דש, שמסייעת בהורדת לחץ דם, מניעת סוכרת ומחלות שונות, זכתה שוב בבכורה. המכונים הלאומיים לבריאות בארה"ב: "יעילה כמו ואולי אף יותר מתרופות". וכן, תוכלו למצוא אותה גם בישראל

   בכל שנה עורך כתב העת US News & World Report, המגזין השלישי בתפוצתו בארצות הברית, מחקר השוואתי בין סוגי דיאטות שונות, כשהשנה נבדקו 40 דיאטות. ב-7 השנים הקודמות זכתה דיאטת DASH (דש) במקום הראשון, ועשתה זאת השנה בפעם השמינית ברציפות. התוצאות פורסמו ב-3 בינואר 2018. המחקר מוכר על ידי המכונים הלאומיים לבריאות, מכוני המחקר הממשלתיים בארה"ב שמתמקדים בניסיונות להורדת התחלואה בקטגוריות שונות, ותוצאותיו פורסמו בהרחבה בערוצי תקשורת בעולם. בישראל מקודמת דיאטת DASH על ידי קבוצת ניוטרמד.

   במכונים הלאומיים לבריאות (NIH) הוציאו הודעה לתקשורת לאחר הבחירה בדיאטת דש: "התוצאות הגיעו גם בעקבות מחקר חדש שהוכיח כי בזכות היותה דלה בנתרן, יעילותה של דיאטת דש בהפחתת לחץ דם ומחלות אחרות ובהורדת כולסטרול שווה ליעילותן של תרופות או אף טובה מהן", נמסר, "עם ההתמקדות שלה בתזונה בריאה, דיאטת דש דורגה ראשונה בכל קטגוריות ה'אכילה הנכונה' ו'מניעת מחלות לב'".

   במכונים התייחסו גם לתוצאות שבע השנים הקודמות, שגם בהן זכתה דיאטת דש בבכורה: "התוצאות העקביות של דיאטת דש לאורך השנים תואמות היטב את הצורה שבה היא התקבלה ואומצה, כשצברה פופולריות לא רק בקרב מומחי תזונה, אלא גם על ידי הציבור הרחב. עם המחקרים האחרונים שהוכיחו את יעילותה של דיאטת דש בהורדת לחץ הדם, המיקום שלה אפילו יותר ברור ומשביע רצון".

   המחקר שאליו מתייחסים ב-NIH התפרסם לקראת סוף שנת 2017. הוא בישר כי שמירה על תזונה נכונה עוזרת לבריאות שלנו. ובכן, את זה כולנו יודעים, אבל המסקנה שאליה הגיעו החוקרים הייתה כי דיאטת דש לא רק טובה יותר להרזיה ולשמירה על המשקל, היא גם מומלצת להורדת לחץ דם ברמה הרפואית. "אם יש לכם לחץ דם גבוה, הדיאטה הזאת טובה ובריאה יותר מכדורים", מסר בהצהרה ד"ר סטיבן יוראצ'ק מהפקולטה לרפואה של אוניברסיטאות הרווארד וג'ונס הופקינס בארצות הברית.

   "המסר החשוב עבור אנשים הוא שהם יכולים להוריד את לחץ הדם בזכות תזונה נכונה ולא בהכרח בזכות תרופות", אמר אחד ממחברי המחקר, ד"ר לורנס אפל, אף הוא מאוניברסיטת ג'ונס הופקינס. אנשים בעלי לחץ דם גבוה נעזרים כיום בפתרונות רפואיים, ובשל כך המשך ההצהרה של אפל נראה אמיץ ואפילו מהפכני: "מה שראינו הוא פעילות יוצאת מהכלל של הדיאטה, פעילות השווה ואולי אף עולה על פתרונות תרופתיים".

   אחת הסיבות לכך שדיאטת דש מוכרת כבר שמונה שנים כמספר 1 בעולם על ידי גורמים בכירים בענפי הרפואה והתזונה היא התפריט העשיר והמגוון שלה, שכולל הרבה מאוד פירות, ירקות, דגנים, דגים, שעועית ועוד, אבל מוגבל במלח. במחקר השתתפו כ-400 אנשים עם לחץ דם גבוה (מעל 130/80), כשבמשך 12 שבועות הם היו תחת השגחת דיאטת דש ודיאטות אחרות. דיאטת דש הייתה זאת שהצליחה להוריד את לחץ הדם באופן משמעותי.

   לא דיאטה של סלבס - דיאטה של יעילות

   זה הזמן להסביר כיצד נולדה דיאטת דש. באמצע שנות ה-90 הגיעה המודעות להשמנת יתר בארצות הברית לשיא. ההבנה כי מדובר בתופעה בקנה מידה עצום גרמה לרופאים לכנות את השמנת היתר בשם הלא מחמיא "המגיפה של המאה ה-21". במקביל לתובנה הזאת, מכונים שונים החלו לעבוד על פתרונות. אחד מהם היה המכון הלאומי ללב, ריאה ודם, ששילב מאמץ עם החוקרים והמדענים המובילים בתחום הקולינריה. חוקרי המכון, יחד עם בית הספר לרפואה וביה"ס לבריאות הציבור של אוניברסיטת הרווארד, בשילוב עם בית החולים בריגהאם בבוסטון, עם מכון המחקר הביו-רפואי פנינגטון בבאטון רוז', עם המרכז הרפואי של אוניברסיטת דיוק בדורהאם, עם מרכז 'קייזר פרמננטה' לחקר הבריאות בפורטלנד, עם בית הספר לרפואה של אוניברסיטת ג'ון הופקינס בבבולטימור ועם מרכז המחקר בתזונת אנוש של משרד החקלאות - יצרו ניסוי חדש שלא היה כמותו עד אז- DASH Study. דיאטת דש היא התוצאה.

   יחד עם הורדת לחץ הדם, דיאטת דש מסייעת גם בהורדת הכולסטרול ה"רע" (LDL) ומומלצת גם נגד דמנציה וכמובן מחלות לב וסוכרת, אבל בין שאר הדיאטות היא אחת הפחות מיוחצנות. מדוע? לדעתם של תזונאים רבים, הסיבה היא האופי ה"אפור" שלה. היא לא נוצצת, פשוט הכי יעילה. "צריך להבין, זו דיאטה שמבוססת על מדע", אומרת טניה לואיס, תזונאית אוסטרלית מנוסה, אין לה את מה שנקרא 'סלבריטי פקטור'. היא פשוט הושתתה על מחקרים מעמיקים ומבוססים". אנג'לה האופט, סגנית עורך ה-US News & World Report, הוסיפה: "אין שום דבר מרגש או קיצוני בתוכנית הזאת, וזה מה שהופך אותה לטובה כל כך. זו לא דיאטה שמתבססת על הצהרות כוזבות והבטחות שווא".

   דש בישראל: תפריט עשיר, ליווי צמוד

   בישראל מקודמת דיאטת דש על ידי קבוצת ניוטרמד, שמספקת תפריט עשיר ומגוון העומד בהמלצות מסמכי העמדה של משרד הבריאות. כל לקוח מקבל ליווי מקצועי פרטני, ובנוסף הוא מוזמן להשתתף בקבוצות התמיכה של דיאטת DASH ובקבוצת הפייסבוק הסגורה המנוהלת ע"י הצוות המקצועי. הדרישה היחידה מלקוחות החברה היא כי ימצאו את הזמן להתקשר לפחות פעם אחת בשבוע (אפשר גם בכל יום) אל המלווה האישית, לדווח על ההתקדמות ולספר על הקשיים במידה שמתגלים, כדי שזאת תוכל לבצע את השינויים הדרושים שיובילו להצלחה.

   החוברות הצבעוניות המתלוות אל כל ערכת הרזיה ותזונה נבונה של הדיאטה מספקות את כל הידע הדרוש לכם כדי לרזות ותוך כדי כך גם לעמוד בהמלצות מיזם "לעתיד בריא 2020" של משרד הבריאות. הצוות המקצועי יבנה עבור המרזה "מציאות אכילה ריאלית" שתאפשר גיוון והנאה מהאוכל. כי חשוב ליהנות מהמזון, אך יחד עם זאת להקפיד על השילובים והמינונים הנכונים שישמרו על משקלנו ובריאותנו.

   בנוסף, יעמדו לרשותכם סדרת חטיפים הכוללים חטיפים משביעים וחטיפים מתוקים העומדים בכל המלצות משרד הבריאות ודיאטת דש לתכולת נתרן, וכנדבך אחרון להצלחה מוצעים ללקוחות החברה תוספי תזונה מתקדמים שפותחו ע"י ההרבליסטית הקלינית של החברה לתמיכה בתהליך הרזיה.

   בזכות יתרונותיה, דיאטת דש מוכרת כבר שבע שנים כטובה והיעילה ביותר בעולם. אל תבזבזו זמן. אם אתם רוצים לרזות, לשמור על המשקל ולחיות בריא ובטוח, זה הזמן שלכם להתחיל.

   עוד כתבות ב-טוב לדעת