פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   תאונות עבודה? הכירו את האיש שנלחם בתופעה

   מוזי בוטון, מנכ"ל והבעלים של חברת 'מוזי בוטון בטיחות ואיכות הסביבה בע"מ', נחשב לאחד המומחים הגדולים בארץ בתחום, עם ניסיון של למעלה מ-25 שנים, מסביר כיצד החברה שלו עוזרת למקומות עבודה למנוע תאונות עבודה ולצמצם סיכונים ועל מה חשוב להקפיד

   תאונות עבודה מזמן הפכו למכת מדינה ואנו עדים לצערנו לעלייה מדאיגה בכמות הדיווחים על תאונות קטלניות במקומות העבודה הנגרמות עקב רשלנות, חוסר מקצועיות או טעויות אנוש, אשר מובילות לפציעות של עובדים רבים ולעיתים אף למוות. החוק אף קובע כי בכל מקום שבו עובדים למעלה מ- 50 עובדים, חייב להימצא ממונה בטיחות אשר אחראי על יישום דרישות הבטיחות וצמצום הסיכונים האפשריים במקום העבודה.

   מוזי בוטון, רב סרן במיל', מנכ"ל והבעלים של חברת 'מוזי בוטון בטיחות ואיכות הסביבה בע"מ', נחשב לאחד המומחים הגדולים בארץ בתחום, עם ניסיון של למעלה מ-25 שנים וארבעה תארים אקדמאיים, ביניהם תואר בניהול והנדסת בטיחות, שופך לנו אור על תעשיית הבטיחות וכיצד החברה שלו עוזרת למקומות עבודה למנוע תאונות עבודה ולצמצם סיכונים, באמצעות רתימתן של הנהלות בכירות בחברות ליישום מערך בטיחות יעיל ואפקטיבי, אשר מוריד באופן דרסטי את תאונות העבודה. מערך יעיל לניהול הבטיחות אינו מצריך השקעות כספיות בדרך כלל, אלא מחויבות ומעורבות של ההנהלה.

   תאונת עבודה (ShutterStock)
   מערך יעיל לניהול הבטיחות אינו מצריך השקעות כספיות בדרך כלל, אלא מחויבות ומעורבות של ההנהלה (צילום: ShutterStock)

   איך נוכל למנוע תאונות עבודה? מוזי בוטון מגלה לנו

   בוטון צבר קילמוטראז' גדול בתעשיות רבות במשק ,ועזר לחברות רבות לבנות מערך לניהול בטיחות יעל ואפקטיבי. ניסיון זה הוביל אותו להבחין במספר עקרונות חשובים אשר יכולים למנוע תאונות בכל מקום עבודה.

   ראשית, הסוד למניעת תאונות ברתימת הנהלת החברה ומנהלים בכל הדרגים לנושא הבטיחות, ללא מחויבות ההנהלה לבטיחות, לא ניתן יהיה להקים וליישם מערך בטיחות. מחויבות הנהלה, אין פרושה השקעות כספיות, אלא מעורבות עמוקה שך ההנהלה בכלל תהליכי הבטיחות כמו שכל הנהלה מעורבת בתהליכי שיווק ומכירות, אבטחת איכות, תפוקות ורווחיות, כך ההנהלה נדרשת להיות מעורבת בכלל תהליכי הבטיחות.

   להקמת מערך בטיחות ישנם מספר שלבים מרכזיים:

   כתיבת נהלים והוראות בטיחות, אשר יישומם יצמצמו באופן משמעותי את הפוטנציאל לתאונה. נהלים אלה כוללים את כלל התהליכים ונגזרים מתהליך של ניהול סיכונים.

   יישום הנהלים והוראות הבטיחות באמצעות הדרכה של מנהלים והעובדים והסבר על נהלי עבודה תקינים ובטוחים. כאן מעורב בדרך כלל המנהל הישיר של העובדים שתפקידו לוודא שכל העובדים מודעים לדרישות הבטיחות, הסיכונים השונים ואופן ביצוע העבודה בצורה בטוחה לרבות עבודה עם מכשירים ייעודיים או מצבי עבודה ייחודיים כדוגמת עבודה בגובה, עבודה עם חומרים מסוכנים וכו'.

   תהליך של פיקוח ובקרה הבוחן את תהליך הטמעת הנהלים, שבעקבותיו נבנה תהליך של שיפור מתמיד, במטרה ליישם את דרישות הנהלים.

   פיתוח שיטות דיווח בארגון, אשר יציף במהירות עברות על נהלים העלולות להביא לפגיעה בעובדים.

   בתהליך זה ישנה חשיבות מכרעת למידת איכותו, רמתו המקצועיות של ממונה הבטיחות בחברה, אשר תפקידו להוביל את כל התהליך של בנייה והטמעה של מערך הבטיחות. תהליך נכון, יעיל ועקבי יכול לצמצם את הפוטנציאל לתאונות על ידי טיפול בסיכונים ומפגעים מבעוד מועד.

   כאמור, שיפור איכות הבטיחות במקום העבודה אינו יכול להיעשות ללא מודעות של הנהלת החברה לחשיבות הרבה של הבטיחות, מחויבות למירה על שלומם ובריאותם של העובדים והקצאת משאבים מתאימים כדי לטפל בסוגיה. כל תאונת עבודה הנגרמת במקום העבודה היא בעלת השלכות רחבות מעבר כמובן לפגיעה המצערת בעובד. על מנהלי החברות להוביל תהליכי בטיחות ולא רק למנות ממונה בטיחות כדי 'לצאת ידי חובה'. מנהלים אשר משכילים להבין זאת, ייהנו מסביבת עבודה בריאה ובטוחה ברמה הגבוהה ביותר במקום העבודה.

   לסיכום, במקביל לעלייה בכמות התאונות בעבודה ולתוצאות הטראגיות הנגרמות לעיתים, ישנה עלייה מתמדת במודעות הנהלות של חברות לצורך לשמור על שלומם ובריאותם של העובדים. הנהלות רבות שרוצות ליישם גישות מתקדמות של בטיחות מתקשות לעשות זאת עקב העדר ידע ומידע. מכאן קיימת חשיבות רבה לבחירה נכונה של ממונה בטיחות מקצועי ואיכותי אשר מבין את התהליכים הנדרשים לבנייה והטמעה של מערך בטיחות וגיהות יעיל ואיכותי.

   עוד כתבות ב-טוב לדעת