וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לראות את הדברים אחרת: כל מה שחשוב לדעת על הסרת משקפיים בלייזר

בשיתוף "עיניים", בשיתוף "עיניים"

16.5.2019 / 14:23

ניתוח לייזר להסרת משקפיים נחשב לבטוח ובעל שיעורי הצלחה גבוהים. אבל למי הוא מתאים? מה חשים אחרי? איך מטפלים בזה? והאם הרופאים עוברים בעצמם ניתוחים כאלה? שוחחנו עם ארבעה רופאי עיניים שסיפקו תשובות לכל השאלות

לפני שבוחרים להסיר משקפיים חשוב לקרוא כמה שיותר מידע על הניתוח, הרופא המנתח ותופעות הלוואי האפשריות. בנוסף, רצוי לבקש המלצות ממכרים ובני משפחה וכמובן לעבור סדרה של בדיקות עיניים. הכי חשוב לזכור שעם עיניים לא משחקים וחשוב לבצע את הבדיקה אצל מומחים להסרת משקפיים בלייזר.

יש לקחת בחשבון כי שיעורם של אלה שנמצאים לא מתאימים לניתוח לאחר בדיקה קפדנית, עומד על כ-30 אחוזים וחשוב לדעת כי בדיקה לא יסודית עלולה שלא לקחת בחשבון נתונים חיוניים ועקב כך ינותח אדם שאינו מתאים. במקרים כאלה עלולים להיגרם סיבוכים ופגיעה בבריאות העיניים.

בדיקת התאמה

"חיוני לעבור בדיקת התאמה מקיפה וקפדנית שבוחנת נתונים כגון: עובי הקרנית, דיופטר (מספר), טופוגרפיה של הקרנית, מחלות עיניים ובעיות פיזיולוגיות כגון יובש בעיניים", מסבירה ד"ר עדי עינן ליפשיץ, מומחית לרפואת עיניים, מנהלת שירות הקרנית במרכז הרפואי אסף הרופא ורופאה בכירה ברשת "עיניים". "בנוסף, נלקחים בחשבון מצב בריאות כללי, גיל, היסטוריה משפחתית הקשורה במחלות עיניים. בנוסף, ניתן משקל גם לצרכים של המטופל מבחינת הראייה בכל הקשור לעיסוקו".
ניתוח לייזר אינו מתאים במקרים של רוחק או קוצר ראייה גבוהים מאוד, דרגת אסטיגמציה (צילנידר) גבוהה מאוד ולמטופלים בעלי קרנית דקה. למקרים אלה קיימים פתרונות ניתוחיים אחרים להסרת המשקפיים כגון השתלת עדשה תוך-עינית.

בנוגע לבדיקת ההתאמה, מסבירה ד"ר עינן ליפשיץ: "הבדיקה כוללת מילוי שאלון בריאות מפורט, צילום עיניים וסריקת הקרנית על ידי טכנאי רפואי. בנוסף, בדיקת חדות ואיכות הראייה על ידי אופטומטריסט ובדיקת עיניים מקיפה על ידי רופא עיניים מנתח, הכוללת בחינה של מבנה הקרנית ועובייה, בדיקה של גלגל העין וקרקעית העין, מדידת הלחץ התוך-עיני, קוטר האישון ובדיקת יובש. על סמך כל הממצאים קובע הרופא התאמה או אי התאמה לניתוח, ומהי השיטה הניתוחית המתאימה למטופל".

ניתוח לייזר 1. ShutterStock
בדיקה שאינה יסודית עלולה לא לקחת בחשבון נתונים חיוניים/ShutterStock

מהי המשמעות של סוג מכשור הלייזר?

ד"ר אורן גולן , מומחה לרפואת עיניים ומנתח בכיר קטרקט וקרנית במרכז הרפואי ת"א ע"ש סורסקי איכילוב ,מנתח רפרקצייה במרכז הרפואי 'עיניים': "מכשירי הלייזר השונים נבדלים ברמת מערכות הבקרה ומידת המהירות של הלייזר. ככל שמהירות הלייזר גבוהה יותר, דהיינו מספר הפולסים בשנייה גבוה יותר, כך ההליך מהיר יותר. המהירות תורמת גם לכך שהעין פחות מתייבשת במהלך הטיפול ולכן בין היתר התוצאות מדויקות יותר".

"המכשור המתקדם פועל בגיבוי של מערכת מעקב לעין במספר ממדים, ומצויד במערכת למיפוי הקרנית שמבצעת סריקה ואיכון נקודות על הקרנית והתאמת הטיפול בלייזר לכל נקודה ונקודה", מפרט ד"ר גולן. "בנוסף במכשיר מערכת Wave Front שקולטת מידע מהקרנית ומהרשתית ומעבירה את המידע בצורה ממוחשבת למכשיר הלייזר. מערכת הבקרה מודדת פרמטרים של הקרנית במהלך הניתוח ובכך מסייעת לקבוע בדיוק רב יותר את מידת עובי הקרנית הנדרש לעבור ליטוש. הרופא המנתח יודע בכל זמן נתון מהו עומק הליטוש ומהו עובי הקרנית שנשאר. בדרך זו מבטיחים את יציבות הקרנית ואת בטיחות הטיפול לאורך זמן".

ניתוחי לייזר בשיטת אינטראלאסיק נחשבים לבטוחים ומבוצעים בשני מכשירי לייזר, ללא מגע יד אדם. השימוש בטכנולוגיה זו מאפשר החלמה ללא כאבים וחזרה מהירה לשגרה ולאיכות ראייה טובה לאחר הניתוח.

ניתוח לייזר לעיניים. ShutterStock
ניתוח לייזר לעיניים/ShutterStock

האם ניתוח לייזר כרוך בכאבים? ומה לגבי תופעות לוואי וסיבוכים?

"במהלך הניתוח, המטופל אינו חש בכאב מאחר שניתוחי לייזר מתבצעים בהרדמה מקומית באמצעות טיפות אלחוש", אומרת ד"ר רנה חנא , מומחית לרפואת עיניים, רופאה בכירה במחלקת העיניים של ביה"ח "הלל יפה" בחדרה, מנתחת רפרקצייה ברשת 'עיניים'.

"ניתוח לייזר נחשב לניתוח עם שעורי ההצלחה הגבוהים ביותר ברפואה", אומרת ד"ר חנא, "יחד עם זאת לכל ניתוח יש תופעות לוואי אפשריות ולאחר ניתוחי לייזר, הנפוצות הן יובש בעיניים אשר מטופל באמצעות דמעות מלאכותיות, הילות וסנוורים לתקופה של מספר ימים עד שבועות לאחר הניתוח. לגבי החשש של מטופלים מסכנת עיוורון, אני יכולה להרגיע שבישראל לא מוכר אף מקרה הקשור בניתוח הסרת משקפיים בלייזר. את הסיכון לזיהום אנו מונעים במתן הוראות מדויקות למטופל לשמירה על היגיינה ולשימוש בטיפות אנטיביוטיות".

האם רופאי עיניים עוברים בעצמם ניתוחי לייזר להסרת משקפיים?

ד"ר אורי מלר, רופא ומנתח עיניים בכיר ב"עיניים" תל אביב, ב"עתידים מדיקל סנטר" ובביה"ח קפלן ברחובות, מסביר: "במחקרים של איגוד הרופאים האירופאי והאמריקאי, שנערכו בשנים האחרונות, נמצא כי 2,441 רופאי עיניים עברו בעצמם ניתוח להסרת משקפיים בעשור האחרון וכ-90 אחוזים ממנתחי הלייזר בעולם ניתחו בני משפחה מדרגה ראשונה. בישראל נותחו בשנים האחרונות כעשרה רופאי עיניים ועוד אין ספור בני משפחה מדרגה ראשונה כגון בנות זוג ילדים ואחים. הסיבה לאחוז הניתוחים הגבוה בקרב רופאי העיניים והמנתחים היא בגלל אחוזי ההצלחה הגבוהים של הניתוח והראייה הטובה המאפשרת להם לעבוד ולנתח בצורה מדויקת".

seperator

בגלל כל הסיבות האלה חשוב לעשות את הניתוח רק במקום בו ישנם רופאים שמתמחים בהסרת משקפיים בלייזר. במרכז הרפואי "עיניים" מבוצעת בדיקת התאמה קפדנית ביותר ואם נמצאת מתאים לניתוח אתה יכול להיות בטוח שאתה במקום הנכון. ברשת "עיניים" מבוצעים ניתוחים בכל השיטות המתקדמות ביותר, באמצעות הטכנולוגיה הרפואית הטובה ביותר שקיימת כיום וע"י רופאי עיניים בכירים, בעלי הניסיון העשיר ביותר.

למרכז הרפואי "עיניים" הסכמים עם קופות החולים ובאמצעות הביטוחים המשלימים הן משתתפות במימון ניתוחי לייזר להסרת משקפיים.

• בכפוף לתקנון המפורסם באתר

בשיתוף "עיניים", בשיתוף "עיניים"
3
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully