השמנה היא ממש לא עניין של בחירה - ויש מה לעשות נגדה

השמנה נחשבה בעבר לבעיה התנהגותית, אבל היום היא כבר מוכרת בעולם המערבי כמחלה. הטיפול התרופתי בהשמנה, מאושר FDA ומשרד הבריאות, זוכה לתמיכה גורפת של איגוד הבריאות האמריקאי ומיושם בהצלחה במרפאה של ד"ר רז, ששם דגש על ליווי ומעקב טיפולי של הלקוח. נסו ותיווכחו

  • השמנה
בשיתוף המרכז הרפואי לטיפול בהשמנה - ד"ר רז

הדעה הרווחת לאורך השנים הייתה שהשמנה היא עניין של בחירה, כשהמוסכמה החברתית היא לתלות את האשמה במצב במטופל עצמו ובהתנהגות שלו, בחוסר השליטה שלו ובחשקים השונים. פשוט צריך דיאטה קטנה שתגרום לך להוריד 5, 10 או 20 ק"ג ממשקלך, באמת מה הבעיה?

אז זהו, שזו בעיה חמורה יותר מעניין התנהגותי בלבד. בשנים האחרונות התודעה משתנה ואיתה התפתח הקונספט של יחד מטפלים בהשמנה המבוסס על "טיפול שורש" מקצועי רב תחומי במחלה. בעוד בעולם המערבי ממשיכים לעלות במשקל, רופאים בכירים בארה"ב הבינו שהשמנה היא בעיה שנובעת מלא מעט סיבות, החל מגנטיקה, דרך תיעוש-יתר של המזון ועד לאורח החיים המודרני, שהרגיל אותנו לשעות רבות יותר של עבודה סטטית במשרד, וכתוצאה מכך גם לחוסר בפעילות גופנית.

זו אחת הסיבות שמרבית הדיאטות לא עוזרות. על פי מחקרים, בין 65 ל-95 אחוז מאלה שיורדים במשקל חוזרים אליו. טווח המספרים גדול, אמנם, אבל המגמה ברורה: הרוב לא מצליחים להישאר על משקל נמוך לאורך זמן וחוזרים להרגלי האכילה הישנים.

זה ממש לא רק עניין של רצון (צילום: ShutterStock)

השמנה היא מחלה

בעוד שאנחנו נלחמים בעודף המשקל בשיטות רבות, החל מדיאטות קפדניות ועד לניתוחים בריאטרים במקרה הצורך, ב-2013 הושגה פריצת דרך רשמית בנושא, כשאיגוד הרופאים האמריקאי קבע בוועידה שנערכה בשיקגו שהשמנה היא מחלה שיש לטפל בה בדרכים רפואיות.

הטיפול במחלת ההשמנה הוא קריטי, מאחר והשמנה מהווה את גורם המוות החמישי בעולם ואחד הגורמים המובילים לתחלואה כרונית ולמחלות נלוות כגון סוכרת, יתר לחץ דם, מחלות לב, סרטן ועוד. מחקרים אחרונים מראים כי אנשים שמנים יחלו מוקדם יותר במהלך חייהם. לכן, קיימת חשיבות רבה לטיפול בהשמנה כבר בשלבים המוקדמים, בטרם התפתחות מחלות נלוות, ולעודד את המטופל לפנות לגורמים הרפואיים הרלוונטיים לצורך קבלת טיפול מתאים. גם העובדה שעודף משקל הוא הגורם למגוון רחב של מחלות קשות ושמוות כתוצאה מעודף משקל הפך לסיבה מספר 2 אחרי עישון טבק, סייעה להבנה שבמגיפה רחבת-ההיקף הזאת יש לטפל.


הבנת מנגנוני רעב ושובע

כיום, ישנה הבנה עמוקה יותר של המנגנונים במוח האחראים על השובע, ויודעים כבר לומר שאחת הבעיות הגדולות שמובילות לבעיית ההשמנה היא שיבוש האיזון בין מנגנוני השובע ומנגנוני הרעב בגוף שלנו , מה שמצריך התערבות תרופתית לטיפול במחלה.

רשויות הבריאות בארץ ובעולם אישרו בשנים האחרונות לשימוש מספר תרופות יעילות, הפועלות לאיזון המנגנונים האחראים על אזורי השובע במוח וכן על הקיבה. יש תרופות שפועלות על מנגנון הרעב והשובע במוח, אחרות פועלות על פירוק השומן מהמזון בקיבה. חלק מיועדות לשימוש קבוע וחלק מוגבלות בזמן. היעילות משתנה בין תרופה לתרופה וכך גם תופעות הלוואי. לכן, חשוב להתאים את הטיפול התרופתי למטופל באופן אישי, לאחר הבנת ההיסטוריה הרפואית שלו, הכוללת התייחסות לנטילת תרופות קבועות והכרה במנגנון הבעיה אצלו. יתרונן הגדול של התרופות אינו טמון רק ביכולתן לסייע לרדת במשקל, אלא בשמירה עליו - על ידי טיפול היקפי רב תחומי, העוזר לשמירה על המשקל גם לאחר ההרזיה.

האנשים שיעזרו לכם לשנות את החיים. ד"ר רז וצוותו (צילום: אתר רשמי)

אז איך זה עובד?

יעילות הטיפול התרופתי עולה משמעותית כשהיא מלווה בפיקוח ובמעקב רפואי, מאחר ומדובר בשינוי תפיסה - משינוי התנהגותי בלבד לניהול מחלה על ידי הרופא והמטופל יחד.

במרכז הרפואי לטיפול בהשמנה, בניהולו של ד"ר רז הגואל, תהליך הטיפול הוא תהליך אישי, המתאים את הטיפול למטופל בצורה ממוקדת. תוכנית הטיפול אישית במרכז היא בליווי מערך תומך של צוות רפואי ותזונתי מקצועי, לטיפול בהיבטים הרפואיים, התזונתיים והרגשיים של בעיית ההשמנה אצל המטופל, לשינוי אורחות חיים ושימור התוצאות לטווח הרחוק.

במהלך התוכנית, המטופל מלווה בפגישות ייעוץ ומעקב עם ד"ר רז לצורך בקרה קבועה על תהליך הירידה במשקל, תוך ניטור בעיות שונות בזמן אמת ומיצוי כל אפשרויות הטיפול הקיימות עד לירידה הרצויה במשקל. כאמור, הליווי והפיקוח הרפואי בטיפול תרופתי חשוב לאין ערוך, מאחר והוא כולל הנחיות קבועות ומדויקות למטופל לצורך הסתגלות קלה יותר, טיפול ומניעת מגוון תופעות לוואי (דבר המקטין משמעותית את אחוזי הנשירה מהטיפול), שינוי מינונים בהתאם לצורך האישי מהטיפול להשגת תוצאות מקסימליות, ושילובים בין תרופות - להעלאת האפקטיביות של הטיפול ולמיקסום תוצאות הטיפול.

המטופלים זוכים גם לליווי תזונתי אישי עם צוות דיאטנים קליניים מוסמכים ומקצועיים, ששם את המטופל במרכז, תוך קבלת מסגרת תזונה נכונה ומותאמת אישית וכלים שיעזרו לו להסתגל לטיפול התרופתי והקניית הרגלי תזונה בריאים יותר, שיאפשרו להם התנעת תהליך של ירידה מאוזנת ובריאה במשקל, והשגת שינוי שהוא לא רק זמני, אלא שימור תוצאות הירידה במשקל לאורך זמן. גישת הטיפול התזונתי במרכז הרפואי אינה דומה לדיאטת ההרזיה הקלאסית, אשר מחקרית הוכח כי היא אינה מועילה לירידה ולשמירה על המשקל לאורך זמן. הגישה התזונתית במרכז היא גישת נון- דיאט, המשלימה ונתמכת באמצעות הטיפול התרופתי. גישה זו מבוססת על מתן כלים וסיוע למטופל כך שיוכל להיות קשוב לצרכיו, רצונותיו והעדפותיו, ולחזור להתנהלות על פי מנגנון הרעב והשובע הפנימי שלו.

כמו כן, התוכנית מעניקה למטופלים שירות ניהול אישי של מנהל תיק מטופל, העוקב אחר התקדמות הטיפול ואחראי למתן מתן פתרונות מידיים לכל שאלה או בעיה העולה במהלך הטיפול באמצעות מענה מיידי ו/או הפנייה להמשך טיפול על ידי הרופא ו/או הדיאטן הקליני במרפאה. ליווי ומעקב זה חיוני לצורך שמירה על הרצף הטיפולי וניטור ירידה קבועה ומאוזנת במשקל.

לסיכום:
אמנם עלויות הטיפול אינן זולות, אך יש לזכור כי מדובר במרכז רפואי פרטי אשר מעסיק קרוב ל-30 אנשי צוות, ללא מימון ממערכת הבריאות הציבורית, המעניק מערכת תמיכה למטופליו שלא נראתה בעבר באף מרפאה בארצנו ואשר חרט על דגלו לתת פתרון אמיתי וארוך טווח למטופלים הסובלים מהשמנת יתר.

לפני ואחרי. השינוי שעבר בעצמו ד"ר רז באמצעות תרופות נגד השמנת יתר (צילום: אתר רשמי)

ד"ר רז הגואל

ד"ר רז הוא רופא מומחה העוסק ברפואה למעלה מ- 15 שנים, ומתמחה בהענקת טיפול רפואי מותאם אישית בהשמנת יתר. ההצלחה של ד"ר רז מבוססת על הטיפול המקצועי, היחס האישי והתמיכה שהוא מעניק למטופליו. ד"ר רז מתעדכן באופן שוטף בחידושי הרפואה בתחומי מומחיותו, ואף לוקח חלק באופן קבוע בכנסים ובהשתלמויות ברחבי העולם בתחום ההשמנה והרפואה בכלל.

ד"ר רז נאבק בעבר בעצמו בעודף משקל. כרופא המתמקצע בטיפול בהשמנה ולאחר שניסה לא מעט דיאטות ושיטות הרזיה, ד"ר רז השיל יותר מ-45 ק"ג ממשקלו, באמצעות שיטת הטיפול במרפאתו.
ד"ר רז הוא רופא מומחה ברפואת המשפחה:

- בוגר Specialist Certification Of Obesity Professional Education - SCOPE בהשמנה קלינית
- חבר The Obesity Society - TOS
- חבר Obesity Medicine Association - OMA
- חבר בחברה הישראלית לחקר וטיפול בהשמנת יתר

מנסה כבר שנים להוריד במשקל ללא הצלחה? ניסית אין ספור דיאטות ושיטות להרזיה? אף שהתחלת לאכול בריא ולעסוק בפעילות גופנית - המשקל עדיין לא יורד? זה הזמן לטיפול תרופתי במרכז הרפואי לטיפול בהשמנה - ד"ר רז

* הטיפול מיועד לבעלי BMI (יחס גובה משקל) 27 ומעלה עם מינימום גורם סיכון אחד (יתרת לחץ דם, שומנים בדם, טרום סכרת או סכרת) או 30 ומעלה ללא צורך בגורמי סיכון.

* הטיפול מיועד לגילאי 14 ומעלה.

לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

התרעות פיקוד העורף

    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully