פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   אפוטרופסות או ייפוי כוח מתמשך? כך תדעו במה לבחור

   ייפוי כוח מתמשך הוא כלי משפטי חדש בעל יתרונות רבים - ואינו מלווה בקשיים שמגיעים עם אפוטרופסות דרך בית המשפט

   הפחד הגדול של רבים מאתנו הוא כי יבוא יום והמוח כבר לא יתפקד כמו שאנחנו רגילים ואז נהיה נתונים לחסדיו של האחר. ייפוי כוח מתמשך הוא קונסטרוקציה משפטית חדשה, המאפשרת לנו עד כמה שניתן לשלוט במה יקרה, אם וכאשר חלילה היום הזה יגיע. ייפוי הכוח המתמשך מאפשר לכל אדם לקבוע בעצמו את עתידו ולהחליט בעודו צלול, איך ינוהל בבוא היום רכושו ואיך יטופלו ענייניו הבריאותיים והאישיים.

   הדילמה העומדת בפני רבים מאתנו הינה האם להיערך מראש ולהכין ייפוי כוח מתמשך או אולי בעצם כדאי לסמוך על "מוסד האפוטרופסות" במקרה בו חלילה לא נהיה כשירים. כל התשובות לכל השאלות, בכתבה זו.

   חתימה על מסמכים (ShutterStock)
   (אילוסטרציה: ShutterStock)

   מהו בעצם ייפוי כוח מתמשך?

   ייפוי כוח מתמשך הוא כלי משפטי חדש לפיו, כל אדם בוגר הכשיר (מנטאלית) לקבל החלטות, רשאי לקבוע מי יטפל בענייניו במועד בו חלילה לא יהיה כשיר מנטאלית להבין ו/או לבצע פעולות ו/או לקבל החלטות בחייו. כך, כל אדם כשיר יכול לקבוע: מי יהיה אחראי על ענייניו האישיים, מי יקבע לגבי ענייניו הרפואיים ומי יטפל בענייניו הכספיים ואף באיזה אופן ירצה שיעשו זאת. עבור כל אלה ניתן למנות אדם אחד שיהיה אחראי על הכל או אנשים שונים שיטפלו כל אחד בעניין אחר. הכל על פי רצונו ובחירתו של מייפה הכוח.

   ייפוי הכוח המתמשך שם דגש על כיבוד רצונו של האדם תוך שמיעת האדם ושיתוף בהחלטות. המדובר בעצם ב"צוואה לחיים".

   אפוטרופסות מהי?

   למעשה, עד לאחרונה, "מוסד האפוטרופסות" היה האחראי הבלעדי על הטיפול בעניינים השונים של אנשים שאיבדו את יכולתם המנטאלית. במצב בו נדרש אדם לאפוטרופוס נדרשו קרוביו לפנות אל בית המשפט בעניין. האפוטרופוס שמונה על ידי בית המשפט, היה אחראי על ניהול ענייניו של האדם שהפך לבלתי כשיר (נקרא: "חסוי" - זהו המונח המשפטי לאדם שמונה לו אפוטרופוס).

   כאמור עד לאחרונה, האפוטרופסות הייתה האופציה היחידה לניהול ענייניו של אדם בלתי כשיר מנטאלית. כיום, לאחר התיקון לחוק, ייפוי הכוח המתמשך מהווה אופציה נוספת.

   על קצה המזלג מהם ההבדלים אם כן, בין אפוטרופסות לייפוי כוח מתמשך?

   כאשר אדם מאבד את כשירותו, על קרוביו, משפחתו (או קרובים אחרים) לפנות לבית המשפט, בבקשה למינוי אפוטרופוס עבורו. הליך מינוי אפוטרופוס הוא הליך משפטי לכל דבר ועניין ואף מצריך ייצוג משפטי. כאשר בעצם "זהות האפוטרופוס" אינה בשליטת האדם שמאבד את כשירותו המשפטית מאחר שזה כבר אינו כשיר לקבל החלטות. לרוב, המתמנה כאפוטרופוס הינו הקרוב אליו ביותר: ילד/ה, בן/ת זוג או קרוב משפחה. כדי להתמנות כאפוטרופוס, על המבקש לשלם אגרה ולהגיש בקשה בכתב לבית המשפט על הבקשה לכלול תצהיר, נימוקים ועמדות בני המשפחה, חוות דעת רפואית ועוד - הכל בהתאם לדרישת בית המשפט. על האפוטרופוס לקבל את מינויו מבית המשפט ורק לאחר מכן, הוא יכהן כאפוטרופוס ויבצע את הפעולות הנדרשות. כשהכל כמובן יקרה בכפוף לדיווחיו התקופתיים למוסד האפוטרופוס הכללי שבמשרד המשפטים.

   בייפוי כוח מתמשך לעומת זאת, מיופה הכוח ממונה בהתאם לתנאים וההנחיות המפורשות שנקבעו בייפוי הכוח. כך, מייפה הכוח עצמו קובע באיזה מצב מיופה הכוח ייכנס לתפקידו, מיהו מיופה הכוח אותו הוא מעוניין למנות, לאיזה עניינים הוא מעוניין למנות אותו ועוד. מייפה הכוח אף יכול לקבוע הוראות מדויקות בייפוי הכוח לגבי אופן פעולות המיופה הן בפן הרפואי, הן בפן הרכושי והן באישי. על ייפוי הכוח להיחתם בפני עורך דין, שעבר הכשרה מיוחדת לכך. ייפוי הכוח מופקד אצל האפוטרופוס הכללי והוא בעצם "רדום" עד למועד כניסתו לתוקף.

   ברירת המחדל לכניסת ייפוי הכוח לתוקף (כלומר, אם לא הורה מיופה הכוח אחרת) הינה בהמצאת חוות דעת רפואית לאפוטרופוס הכללי. אחרת, אדם יכול להורות למשל כי זה ייכנס לתוקף כאשר אדם עליו יורה בייפוי הכוח, יודיע כי מייפה הכוח אינו כשיר וכי על ייפוי הכוח להכנס לתוקף. עם זאת, זהו אינו הליך משפטי כמו מינוי אפוטרופוס (אינו דורש תשלום אגרה ו/או פנייה לבית המשפט) אלא יותר הליך בירוקרטי. למעשה, האפוטרופוס הכללי בודק, כי התנאים שבייפוי הכוח אכן מתקיימים וכי רצון מייפה הכוח עומד בקנה אחד עם המצב העובדתי הקיים ואשר הובא לידיעתו.

   פירוט נכסים, מתן דין וחשבון ודיווח

   בבואנו להחליט אם אנו מעוניינים באפוטרופסות או לחלופין, דווקא בייפוי כוח מתמשך עלינו אף לקחת כשיקול את עניין "הדיווח לאפוטרופוס הכללי" כלומר, אם וככל שמונה לאדם אפוטרופוס, יהיה אדם זה מחויב על פי חוק לדווח לאפוטרופוס הכללי על הנעשה בנכסי החסוי. כך, יהיה על אותו אפוטרופוס להגיש לאפוטרופוס הכללי "פרטה" - פירוט נכסי החסוי שלו, לרבות חובותיו. בנוסף, על האפוטרופוס להגיש לאפוטרופוס הכללי דיווחים תקופתיים על פעולותיו, הכל בהתאם לחוק ולדרישות האפוטרופוס הכללי.

   להבדיל, בייפוי כוח מתמשך ניתן לבחור כי מיופה הכוח לא יהיה כפוף לאפוטרופוס הכללי ולא יהיה מחויב בדיווחים.

   לרוב, אנשים הממנים מיופה כוח בייפוי כוח מתמשך, סומכים על מיופה הכוח אותו מינו כאשר במצב דברים רגיל ביחסים בין אדם לילדו/תו או לקרוב/ה אחר יעדיף הממנה למנוע דיווחים קבועים לאפוטרופוס הכללי כאשר לא ירצה לסרבל את תפקידו של הממונה אלא דווקא יעדיף לפשט עבורו את התפקיד ולהקל עליו.

   שיקול נוסף שעלינו לקחת בחשבון - "ניהול השקעות"

   באפוטרופסות מחויב האפוטרופוס להשקיע את כל הכספים והרכוש של החסוי שאינו זקוק לו לצריכה שוטפת, בהתאם לנהלים ולהוראות הברורות הקבועים בחקיקה או בהתאם להוראות בית המשפט.
   בייפוי כוח מתמשך לעומת זאת, מיופה הכוח יפעל בהתאם להנחיות מייפה הכוח בלבד כפי שניתנו בייפוי הכוח המתמשך והוא אינו מחויב בחוק או בהנחיות בית משפט (למעט במקרים מאוד ספציפיים המנויים בחוק כמו טרנזקציה במקרקעין למשל הדורשת אישור בית משפט).

   יחד עם זאת, בייפוי כח ניתנת האפשרות (שאינה חובה) להוסיף "אדם מיודע" כלומר, אדם לו מיופה הכוח מחויב לדווח על החלטות או פעולות בנושאים שבייפוי הכוח ובתנאים שיוגדרו על ידי הממנה.

   עורך הדין כ"שומר סף" בייפוי כוח מתמשך

   לעורך הדין העורך את ייפוי הכוח, תפקיד מרכזי ולא פחות חשוב מאחר שהוא משמש מעין שומר סף, המוודא כי ייפוי הכוח נערך כשורה. כך, למשל: "מבלי שהפעילו על מייפה הכוח לחץ או השפעה בלתי הוגנת". על עורך הדין לוודא היטב כי האדם הממנה מבין היטב את בקשתו, את טיב ייפוי הכוח ואת השלכותיו. כמו כן, על עורך הדין להסביר למייפה הכוח את כל החלופות המשפטיות הקיימות בדין לרבות המשמעויות השונות של בחירותיו בייפוי הכוח, העניינים שניתן לכלול בו וכיו"ב.

   יש לשים לב, כי רק עורכי דין שעברו הכשרה בנושא על ידי משרד המשפטים, רשאים על פי דין לערוך ייפוי כוח.

   חתימה על צוואה (ShutterStock)

   לסיכום

   ראינו אם כך, כי ייפוי כוח מתמשך הוא כלי משפטי המאפשר גמישות ותכנון מראש למקרה בו אדם יאבד את כשירותו המשפטית ואינו מחייב פיקוח של בית המשפט ו/או האפוטרופוס הכללי אלא מבוסס על ההנחה, כי כאשר קיים אמון בין מיופה הכוח למייפה הכוח (בדר"כ מדובר בקירבה כזו בין אנשים אשר מערכת היחסים והאמון ביניהם לא רק שאינה דורשת את התערבותו של המימסד אלא שהתערבות זו אף יכולה להכביד על העניין כולו). לפיכך, נתן לנו המחוקק אפשרות להקל על מיופה הכח ולא להכביד עליו בבירוקרטיה מיותרת הכל עדיין תוך מתן הגנה והגבלות הקיימות בחוק לשמירה על הממנה כשלנגד עיני המחוקק עומד הערך העליון של כבוד האדם והתחשבות ברצון הפרט. כאמור, ייפוי הכוח המתמשך אינו מחייב פנייה נשנית וחוזרת אל בית המשפט דבר הדורש בל נשכח אף ייצוג משפטי הגורר בחובו עלויות כספיות.


   * אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי, חוות דעת או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו"ד, האמור לעיל אינו אלא תיאור כללי בלבד ולא מחייב של הנושאים. בכל מקרה ספציפי מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין.


   • עו"ד ונוטריון אפרת דרור עוסקת במשפט מסחרי, דיני תאגידים, חוזים, דיני מקרקעין, הסכמי ממון, צוואות ומתמחה בייפוי כוח מתמשך.

   • לקוחותיה הרבים מהללים:

   "עורכת הדין אפרת טיפלה לי בתיק ישן מעל 20 שנה מול המינהל, משרדים אחרים העריכו זאת בעלות גבוהה בהרבה ובזמן טיפול ארוך. אפרת ביצעה זאת בזמן קצר ובצורה מקצועית. בנוסף ייצגה אותנו הן בשלב משא ומתן והן בהליך המשפטי והרישומי בעסקאות מכר של מקרקעין ופירוק מרצון של חברה"

   - "באתי לנושא לא גדול, לא תיק של מיליונים. היה נדמה לי פעמים רבות כאילו התיק שלי הוא החשוב ביותר שראתה איי פעם, והיא עבדה במשרדים הגדולים על תיקי ענק. השקעה של זמן רב בלימוד החומר ויצירת רעיונות שונים ומגוונים איך לפתור את הבעיות השונות מבחינה משפטית".

   רוצים עוד פרטים על ייפוי כוח מתמשך? מלאו את פרטיכם

   עוד כתבות ב-טוב לדעת