פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   האם תיק ההשקעות שלך הולך להרוויח השנה?

   שווקי ההון נמצאים באחת התקופות המאתגרות והמיוחדות, לא בגלל הבחירות בארץ, הכוונה היא לסביבת הריבית חסרת התקדים, פשוט כי אין ריבית בעולם המפותח ויכול להיות שהמצב הזה ימשך גם שנים קדימה. לצד האתגרים, סביבת הריבית הנמוכה מייצרת הזדמנויות רבות

   האם תיק ההשקעות שלך מוכן לאתגרי העתיד? איך בונים תיק כך שיתאים לעולם של ריבית אפסית? והאם הבורסות ימשיכו לעלות בהמשך השנה? בשביל זה אנחנו פה!

   חלק לא מבוטל מהעליות שראינו במחצית הראשונה של השנה נבע מתיקון לסערה בשווקים שאפיינה את סוף שנת 2018, אך לא רק, יש לא מעט סיבות שתמכו וצפויות להמשיך ולתמוך בהמשך העליות בשווקי ההון בשנה הקרובה.

   מה צפוי באפיק המנייתי?

   שנת הבחירות בארה"ב בפתח והנשיא טראמפ, שגם מתמודד לכהונה שניה, מוכן לעשות הרבה בשביל שהשנה הזאת תהיה שנה של כלכלה צומחת ובורסות משגשגות. אז נכון שאנחנו בעיצומה של מלחמת הסחר שעשויה להימשך עוד זמן רב ולייצר תנודתיות בשווקים, אבל יש לזכור שזוהי דרכו העסקית של טראמפ, הפעלת לחץ על הצד השני לצורך השגת תוצאות טובות יותר במשא ומתן (רק ב- 16.07, טראמפ ציין בשנית כי שיחות הסחר ימשכו עוד זמן רב).

   גורם נוסף שתומך בשוק מניות עולה הוא הריבית הנמוכה - אם עד לאחרונה חשבנו שאנו עוברים למגמה של ריבית עולה, תוך מספר חודשים התקליט התהפך, ואת הכותרות תפס השיח על האטה, כאשר במקביל התחזית לירידת ריבית בארה"ב הפכה להיות ממשית. ריבית נמוכה מייצרת תמריץ משמעותי להשקיע במניות וזאת מכיוון שהאלטרנטיבה נושאת ריבית אפסית. בריבית נמוכה, מנהלי הכספים המוסדיים, בדיוק כמו המשקיעים הפרטיים, מחפשים להשיג תשואה על הכסף ולכן כספים ממשיכים לזרום לאפיק המנייתי ובכך מגמת העליות נתמכת. מדד ה-S&P500 שבר ביולי את מחסום ה- 3,000 נקודות והוא מציג זינוק פנומנלי של כ- 20% מתחילת השנה. כעת ממתינים לדו"חות החברות לרבעון השני של 2019.

   האם יש בדברים בכדי להבטיח שוק עולה לטווח זמן הקצר? ברור שלא, השווקים יכולים לנוע בחדות כתוצאה ממגוון אירועים שונים. על מנת להצליח בניהול תיק ההשקעות, צריך לדעת להתאים באופן אישי את רמת התנודתיות של התיק, כך שתתאים לצרכים ולאופי של כל אחד ובמקביל להשכיל לשבת על האפיקים הנכונים שיתנו את הערך המוסף.

   שטרות של שקל (ShutterStock)

   באפיק איגרות החוב?

   עצירת תהליך עליית הריבית בארה"ב לצד החששות מהאטה וצפייה אמיתית להורדת ריבית בעתיד הקרוב, גרמו לזרימת כספים לאפיק הממשלתי והן לאפיק הקונצרני (איגרות חוב של חברות) בארץ ובעולם וכתוצאה מכך זכינו לעליות שערים נאות באפיק זה מתחילת השנה.

   לאחרונה פרסמה ועדת הפד את החלטת הריבית, כצפוי הפד השאיר את הריבית על קנה (2.25%-2.5%), בנוסף עדכן שיש צפי ממשי להורדת ריבית אחת לפחות עוד השנה.

   במידה והריבית בארה"ב תמשיך לרדת אנו עשויים לראות ירידת תשואות נוספת באגרות החוב וכתוצאה מכך לעליית שערים של אגרות החוב (רווחי הון). נכון לזמן כתיבת שורות אלו, הצפייה של השווקים כיום היא ל- 100% סיכוי להורדת ריבית בארה"ב בסוף החודש הנוכחי וגם באוקטובר השוק מצפה לירידה נוספת בריבית.

   מאתגר באירופה

   באירופה הנתונים הכלכליים מעורבים (שליליים לצד חיוביים), חשוב להבין כי ישנם אתגרים רבים העומדים בפני הגוש ואחידותו. רק לאחרונה, קרן המטבע הבינלאומית הזהירה כי כלכלות גוש האירו נתונות לסיכונים לאור הברקזיט של בריטניה ומלחמת הסחר, וקראה לתוכניות תמריצים לגוש. לצד עובדות אלו, הבורסות באירופה מתומחרות זול יותר מאשר בורסות ארה"ב, במילים אחרות, מכפיל הרווח הממוצע על המניות באירופה, נמוך מזה שבארה"ב.

   ובמדינתנו הקטנה

   בשוק המקומי חזרנו למוד בחירות ואי וודאות, כאשר בפן הכלכלי מתעורר הצורך למציאת פתרונות לגירעון התקציבי שהרים ראש בשנה האחרונה. במידה ובשנה הבאה הגירעון יחזור אל יעדו משום שכלכלת הבחירות תסתיים, אז מדובר באירוע חולף בראייה ארוכת הטווח. תופעה מעניינת שניתן להבחין בה בהקשר זה היא שהגירעון הממשלתי, לא מפחיד נכון לכרגע את סוחרי המט"ח והמשקיעים וכי למרות זאת השקל המשיך להתחזק לשיא של כל הזמנים מול סל המטבעות.

   בנק ישראל השאיר כרגע את הריבית ללא שינוי, אך ציין כי ברבעון השלישי הריבית עשויה לעלות, מצד השני, הבנק דיבר על סיכונים גלובליים שיכולים לשנות את החלטתו ומדיניותו, אנו מאמינים כי ריבית בנק ישראל צפויה להישאר נמוכה עוד זמן רב, נתון שתומך גם הוא בשוקי מניות ואיגרות חוב אטרקטיביים.

   אז אחרי כל זה חשוב לשאול: האם התיק שלך מוכן לאתגרי העתיד?

   אשמח להיפגש איתך (ללא התחייבות וללא עלות) על מנת להתאים את תיק ההשקעות שלך להזדמנויות שסביבת הריבית הנוכחית מייצרת. הזינו פרטיכם ונציג מטעמנו יחזור בהקדם!

   סקירה זו מבוססת על עבודת מחקר ופרשנות של מחלקת המחקר של בית השקעות טופ אלפא והוא מובא כשירות מקצועי. על כן, אין בסקירה זו ובכל הכלול בה משום דבר פרסומת. הסקירה מבוססת על מידע שדווח לציבור על ידי החברות הנסקרות בו וכן על הערכות ואומדנים שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים או בלתי מדויקים או בלתי מעודכנים. סקירה זו הינה חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע בסקירה זו כעובדתי או כמידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בניירות הערך ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו ולכן אין לקבל על סמך סקירה זו בלבד החלטות השקעה כלשהן. סקירה זו הינו למטרות אינפורמטיביות בלבד ואין בסקירה זו ובכל הכלול בה משום ייעוץ או הצעה או שידול או הזמנה לרכוש (או למכור) את ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בה ואין בה משום תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בית השקעות טופ אלפא, עובדיו וחברי הדירקטוריון שלו לא יהיו אחראים כל נזק ישיר או עקיף, שיגרם אם יגרם, למאן דהוא, כתוצאה מהסתמכות על סקירה זו. בית השקעות בית אלפא מחזיק וסוחר עבור לקוחותיו ועבור עצמו בניירות הערך ו/או בנכסים הפיננסים המסוקרים בסקירה זו. כולם או חלקם, והוא עשוי לפעול הן במגמת קנייה והן במגמת מכירה בכל אחד מניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנ"ל. סקירה זו הינה רכושו של בית השקעות בית אלפא ואין להעתיק, לשכפל, לצטט או לפרסם בכל אופן סקירה זו או חלקים ממנה ללא רשות מפורשת מראש ובכתב של בית השקעות טופ אלפא.

   עוד כתבות ב-טוב לדעת