פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   שעת עבודה ביום - 15 אלף שקל בסוף החודש: "משתלם להיות פורץ"

   הכירו את המנעולן ישראל וינברגר (68). לאחר 54 שנים של עבודת כפיים בתור שיפוצניק שעובד 12 שעות ביום, הבין וינברגר ששיקרו לו במשך שנים והוא לא היה חייב לעבוד בעבודת כפיים במשך 12 שעות ביום כדי לשרוד. היום הוא מרוויח פי 3 מבני גילו כמנעולן ועובד שעה ביום

   וינברגר (68), מגיע לפגישה שלנו בכפכפים, חולצה מסוג "T" פשוטה, וחיוך קל שמשדר המון קלילות ורוגע על פניו. "קח את הזמן, אני לא מקבל קריאות בזמן הקרוב..." ככה מדבר אדם שלחץ הפרנסה היום יומי כבר לא מדאיג אותו?

   את התשובה לשאלה הזאת אני בטוח שאחלץ ממנו מהרגע שהוא מתיישב. וינברגר, נראה מסוג האנשים שכבר מזמן לא מעניין אותם לשמור סודות. הוא חי את חייו בלי לחשבן לאף אחד, האם זה קשור לניסיון החיים או שזה קשור לכך שהוא מרוויח יותר מרובנו בלי להקריב יותר מ-60 דקות ביממה?

   ישראל וינברגר, מנעולן (באדיבות המצולמים)
   "החלטתי ללכת למשהו עדין, לשמור על הבריאות שלי וגם להיות מספיק זמן עם הנכדים". ישראל וינברגר, מנעולן (צילום: באדיבות המצולמים)

   ישראל, מה הקש ששבר את גב הגמל? מה גורם לבן אדם להפסיק לעבוד בעבודה שמכניסה 10-12 אלף בחודש אחרי כל כך הרבה שנים?

   "פתחת חזק חביבי. תראה, הסיבה העיקרית היא שבגילי, להמשיך לעבוד בעבודה כל כך פיזית כמו שיפוצים, זה פשוט בלתי אפשרי!" הוא קובע בהחלטיות.

   "עם כל הרצון הטוב, השנים עושות את שלהן והגוף לא מגיב אותו הדבר. 10-12 שעות על הרגליים, כשאתה שובר קירות, מרים משקלים כבדים, מתכופף ודופק מסמרים יכולות להפוך לסיוט… מיום ליום אשתי האהובה דאגה לי יותר והתחננה שאמצא עבודה אחרת או שפשוט אצא לפנסיה. אבל אני לא יכול לשבת בבית, אני מסוג האנשים שאם הוא יושב הוא מת. אז החלטתי ללכת למשהו עדין, לשמור על הבריאות שלי וגם להיות מספיק זמן עם הנכדים שאוכל לשחק איתם, בעצם זאת ההנאה הכי גדולה שלי וחכיתי לזה במשך כל החיים.

   כן כן ישראל, אבל בגיל שלך כל האנשים פשוט יוצאים לפנסיה וזהו. איך חשבת דווקא על מנעולנות?

   "וואלה, שאלה טובה מאוד אני חייב לציין. כי למעשה בפעם הראשונה שנתקלתי בתחום זה היה כשראיתי את הפרסום של בועז פמסון (יו"ר עמותת המנעולנים בישראל) בפייסבוק שדיבר על על מקצוע המנעולנות. הוא דיבר על כמה תחום המנעולנות משתוקק לעוד אנשים שיוכלו לתת מענה לכל הקריאות שקיימות בשוק. ישנן המון קריאות ביום ואין מספיק כוח אדם שיטפל בכל האנשים.

   בזמן שראיתי את הסרטונים, משהו שם הצית בי "אהבה ישנה" שהייתה חבויה אצלי עמוק בפנים במשך שנים. תבין, תמיד אהבתי להתעסק עם דברים עדינים יותר, כמו מנעולים וכאלה. עסקתי בזה גם בתור שיפוצניק אבל לא בצורה כזאת מקצועית. כשהתחלתי ללמוד מנעולנות, הבנתי עד כמה אני לא יודע כלום בנושא.

   בנוסף, הבנתי שכמות העבודה בתחום היא אדירה, יש בישראל 2,170,000 קריאות למנעולן בשנה ובמקביל יש רק פחות מ-900 מנעולנים בכל הארץ. זה אומר, כמו שכולם יודעים שיש המון המון ביקוש אבל מעט מאוד היצע. אם מסתכלים רגע על חוקי הכלכלה, אפשר לראות שיש פה הזדמנות אדירה בקנה מידה ישראלי. בגלל שחסר מי שיתן את השירות, אנשים מוכנים לשלם הרבה יותר כסף על השירות, וכל קריאה במינימום אתה יוצא עם 350 שקל.

   תחשוב על זה כמו דירה בתל אביב… למה דירה בתל אביב תעלה לך פי 3 ולפעמים גם פי 4 מאותה דירה בדיוק בבאר שבע? היצע וביקוש חביבי, בדיוק ככה גם במנעולנות.

   ההרגשה שלי לא נתנה לי מנוח והחלטתי שאני הולך על זה. ולכן על כל עבודה שאתה עושה אתה יכול להרוויח סכומים גבוהים מאוד כי חסר אנשים שיתנו את השירות. בהתחלה עוד הייתי מעט סקפטי בנושא, אבל כשראיתי חבר שעובד במקצוע והוא מתפרנס מזה ממש טוב, אמרתי שאני חייב לקפוץ על ההזדמנות".

   תעודת מנעולן של ישראל וינברגר (באדיבות המצולמים)
   "יש 2,170,000 קריאות למנעולנים בשנה, אתה רוצה להגיד לי שאתה לא יכול לקחת 2 מהם ביום?" (צילום: באדיבות המצולמים)

   תגיד, אתה מצליח להשוות את גובה המשכורת של שיפוצניק שמתעסק בבתים וכו', למנעולן?

   "אתה צוחק עליי? ברור שכן! תראה אני לא אשקר לך, כולם יודעים שבשיפוצים יש כסף טוב, הייתי מרוויח גם בסביבות ה-10,000 שקל, אבל השיקול העיקרי שלי לא היה הכסף, השיקול העיקרי שלי היה שאוכל לעבוד מעט זמן ביום משהו בסביבות שעה-שעתיים, כדי שאוכל להיות יותר עם הנכדים היקרים שלי, וגם לשמור על המצב הבריאותי שלי. ואם נהיה כנים שמישהו מציע לך להרוויח את אותו הסכום משעת עבודה אחת ביום ולא 10-12 שעות כמו שהייתי עובד לפני כן, לא היית עושה את זה?".

   האמת, הייתי עושה את זה. אבל אני חייב לשאול אותך, לפני שנכנסת לתחום חשבת בכלל לכיוון של המנעולנות?

   "האמת היא שלא ייחסתי לזה חשיבות, אפילו לא שמעתי על המקצוע הזה. עד שראיתי חבר שלי שמתפרנס מזה ועושה משכורות גבוהות משלי באלפית מהמאמץ שאני משקיע. עד אותו הרגע זה היה נראה לי כמו סתם מקצוע רגיל, כזה שלא נחשב כל כך ולא מעניין אף אחד. כשהתחלתי להתעניין בזה, התברר לי שהמקצוע הזה מאוד רחב וכולל הרבה פרטים נוספים כמו פריצת כספות, מכוניות, שכפול מפתחות ועוד המון אפשרויות לגדול ולעשות יותר כסף למי שזה מעניין אותו".

   נשמע מעניין, אז בוא נפתח את הקלפים ישראל, מה תכל'ס הפוטנציאל הכנסה של מנעולן בישראל?

   "אוו הגענו לרגע האמת אהה? אז ככה, אני עובד כמנעולן כבר שנה וחצי ואני מגיע לממוצע של 15 אלף שקל הכנסה בחודש, בלי להשקיע יותר משעתיים ביום. תראה, קריאה אחת שווה בממוצע 350 שקל, וישנם מקרים שאתה יוצא גם עם 2,000-3,000 שקל ממקרה אחד. אז בחישוב פשוט 2 קריאות ביום שהם 700 שקלים כפול 22 ימי עבודה בחודש שווים לנו 15,400 שקל. אז אם חושבים על זה לעומק, גם קיימת אפשרות להגיע ל-20 ו-30 אלף שקל בחודש עבור מי שהחליט לעבוד יותר משעה - שעתיים ביום ומשקיע אפילו 4-5 שעות ביום.

   תראה, מהניסיון שלי, אפשר להגיע גם להרבה יותר אם אתה מקבל קריאות בלילה. בלילה, המחירים מזנקים פי 3-5 לפעמים. לי ספציפית אין עניין ביותר, אני מסתפק ב-15 בחודש. אני מעדיף ליהנות מהחיים מה שנקרא, לצאת עם הנכדים לפארק, לשחק איתם משחקים, להזמין יותר את הילדים כשהם יכולים, להוציא את האישה קצת מהבית. הגיע גם הזמן שלנו ליהנות".

   ישראל, אני חייב לציין שזה נשמע מפתה, בסוף אני אצטרף אליך. עכשיו תגיד, למה דווקא מנעולן ולא אינסטלטור או כל מקצוע אחר?

   "קודם כל, אתה מוזמן להצטרף אליי ידידי, לגבי השאלה שלך, אני חושב שהיתרון של מנעולן על כל עבודה אחרת שהיא לא מצריכה ממך מאמץ פיזי. בנוסף, זה מקצוע מאוד מעניין למי שבאמת רוצה לעזור לאחרים ולקבל על זה הערכה. נגיד כמו במקרה שאתה מציל ילד קטן שהיה תקוע ברכב, האמא בוכה וכולם לחוצים ואז אתה מחלץ אותו ומקבל חיבוק מילד שאתה המושיע שלו. זה מכניס טעם חדש לחיים".

   בשלב הזה וינברגר היה נראה משוכנע וקליל לגמרי. אבל, אנחנו לא פראיירים. לא יכול להיות שהכל הולך בכזאת קלות, אחרת במדינה כמו שלנו כל אחד היה הולך להיות מנעולן.

   אתה מציג לי כאן את העבודה המושלמת, אני בטוח שלא הכל כזה מושלם, איך זה מאחורי הקלעים איפה הקשיים?

   "אתה צודק, לא הכל שושנים וורדים, ברור שהיו לי קשיים בתחילת הדרך. בתחילת דרכי לא כל כך ידעתי מה לעשות ואיך תכל'ס להביא לקוחות. חשבתי קצת ואחרי שקיבלתי עצות מכמה אנשים שונים החלטתי לנסות להביא לקוחות מהאינטרנט. יש לי מכר שעבד ועדיין עובד בקידום אתרים, הוא אמר לי שכדאי לי לפתוח אתר ומשם יזמינו אותי לקוחות. ביקשתי את עזרתו והוא נענה לבקשה שלי ובנה לי אתר. במשך תקופה חיכיתי וחיכיתי אבל אף אחד לא התקשר. ככל שהזמן עבר התברר לי שלא הייתי צריך אתר. שוב הייתי אבוד, לא היו לי לקוחות בכלל, וחשבתי שנכשלתי, טעיתי ושהעסק הזה לא באמת עובד ושאין בו עבודה".

   וואו, אז מה עשית?

   "תראה, זה היה מייאש ומתסכל נורא, אבל אמרתי לעצמי שרגע לפני שאני מרים ידיים ופורש, אני חייב לנסות לעשות עוד בדיקה אחת אחרונה. לכן, פניתי אל בועז פמסון שהוא יו"ר עמותת המנעולנים בישראל כדי שיגלה לי איך הוא והמנעולנים שהוא מדריך מביאים לקוחות. הוא הסביר לי מה לעשות שלב אחר שלב. הלכתי לאישתי, סיפרתי לה, התחלתי ליישם את העצות שלו ופתאום קיבלתי שיחה ממספר שאני לא מכיר, עניתי וזאת הייתה הקריאה הראשונה שלי, גברת שרצתה שאבוא לפרוץ עבורה את דלת הבית כשהיא נתקעה מחוצה לה. כמובן שהלכתי, פרצתי עבורה את הדלת, לקחתי את התשלום ומאז השאר היסטוריה, אני ממשיך לקבל שיחות וקריאות מדי יום ונהנה מכל רגע אני חייב לציין".

   ישראל וינברגר, מנעולן (באדיבות המצולמים)
   "בלחיצת כפתור אני מפעיל את המודעה, מקבל קריאות ומגיע ללקוחות מבוהלים בשעת צרה" (צילום: באדיבות המצולמים)

   נו אז מה סוד ההצלחה? איך אתה מביא לקוחות היום?

   "אני מאמין ששירות אמין, עמידה קשוחה בלוח הזמנים, זמינות והגעה למקומות גם שאתה לא כך כך רוצה, כל הדברים האלה עושים את העבודה. בסוף זה עובר מפה לאוזן ומשם אתה על הגל. אבל מה שבאמת הקפיץ אותי קדימה והביא אלי כמות אדירה של קריאות אלה הן שתי פעולות שבועז ייעץ לי לעשות. הראשונה, להכין מגנטים עם טקסט מסוים ולהדביק אותם על הדלתות בשכונה ובעיר שלי. העצה השנייה הייתה לעשות פרסום בגוגל אצל אנשים אמינים שיודעים להביא לי קריאות. ככה שבלחיצת כפתור אני מפעיל את המודעה מקבל קריאות ובלחיצת כפתור אני סוגר את המודעה ומקבל שקט נפשי".

   נשמע מרתק, אז לכל אלה שלא מכירים איך נראה יום עבודה ממוצע שלך?

   "אני קם בשעה 8 בבוקר, שותה קפה ברוגע מול הטלוויזיה, וממתין לקריאות ובדרך כלל משעה 8:00 מתחילות הקריאות. אני מאפשר שיכנסו לי רק בין קריאה אחת ל-2 ביום. בנוסף, בפייסבוק אני חבר בקבוצה של עוד 2-3 מנעולנים. ככה שאם אני באירוע או משהו כזה אז אני מעביר להם את העבודה והפוך. יש לנו יחסים אישיים, אנחנו משתפים אחד את השני מה קורה ועוזרים אחד לשני ברמה המקצועית."

   נראה שכיף לך. למי לדעתך התחום מתאים?

   "תראה, זה לא תחום שיש בו מגבלות. כל אחד מגיל 17 עד 80 יכול לעבוד בתחום. ממה שיצא לי לראות עד היום, הרוב המוחלט זה גם גברים. אבל יצא לי לראות מנעולנית. ככה שזה גם יכול להתאים לנשים ללא ספק".

   אוקיי, שכנעת אותי לגמרי, במידה ואני רוצה מה הצעד הראשון בדרך להפוך למנעולן כמוך?
   "אני חושב שהשלב הראשון הוא לצפות בסדרת הסרטונים של בועז. תראה גם בגילי אני מבין שהיום הכל קיים ברחבי הרשת, אבל אם נהיה כנים אין דבר שיגרום לך להבין טוב יותר מאשר אדם שעוסק בזה מרבית חייו, כמו בכל דבר, אז שאתה רואה את הסרטונים של בועז אתה ממש יכול להבין איך לעשות את זה, מהדברים הקטנים ועד הדברים הגדולים".

   לצפייה בסדרת הסרטונים החינמית היכנסו עכשיו!

   עוד כתבות ב-טוב לדעת