פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   מדי יום כ-50 ישראלים חוטפים התקף לב: השירות הרפואי שיציל את חייך

   40 אחוז מהאנשים שנפטרים עקב התקף לב מתים עוד לפני שהספיקו להגיע לבית החולים. מנוי מלא של חברת שחל יחבר אתכם למוקד רפואי המתמחה בפיענוח, מעקב וניטור של בעיות לב, ואבחון מהיר ומקצועי שיכול להציל חיים, כולל טיפול בבית ופינוי מהיר לבית החולים

   דני ממרכז הארץ עבר צנתור לפני מספר חודשים, הותקנו לו סטנטים (תומכנים) בעורקי הלב והוא היה בטוח שהוא יצא מכלל סכנה. אבל אז, ביום בהיר אחד, כשיצא לשחק עם נכדיו בפארק, הוא הרגיש לפתע חולשה, גופו התמלא בזיעה קרה והוא התמוטט על הקרקע. בתוך דקות ספורות הוא הצטרף לסטטיסטיקה הקטלנית של התקפי הלב.

   מחלות הלב הן מבין גורמי התמותה הנפוצים ביותר בעולם המערבי. הן מהוות כשליש ממקרי המוות, ובגילאים מוקדמים יחסית. לפעמים, מודעות יכולה להציל חיים ולכן קודם כל חשוב להכיר את גורמי הסיכון למחלות לב ולטפל בהם. בספרו של פרופ' אריה רוט ז"ל, "התקף לב - כבר לא חייבים למות מזה", הוא מפרט את גורמי הסיכון להתפתחות מחלת לב ומונה ביניהם בעיקר יתר לחץ דם (המוכר בציבור כ"לחץ דם גבוה" או כסתם "לחץ דם"), עישון, רמת שומנים גבוהה בדם, השמנה, סוכרת, נטייה משפחתית (גנטיקה) וגורמים פסיכולוגיים וסביבתיים כמו מצבי לחץ או מצוקה נפשית חריגה. אבל גם היכרות עם הגורמים לא תמיד יכולה למנוע את התקף הלב והסטטיסטיקה מדברת בעד עצמה - בישראל - למעלה מ-50 איש לוקים מדי יום בהתקף לב.

   כמעט חצי מתים עוד לפני שהגיעו לבית החולים

   כל סצנה הוליוודית שמתארת התקף לב נפתחת בדיוק באותו האופן: אדם מצמיד את ידו לחזה בשל כאב עז, הוא מתקשה לנשום וזיעה ניגרת על פניו עד שהוא צונח על הרצפה. אבל המציאות שונה: בכ-25 אחוז מהמקרים בהם אדם לוקה בהתקף לב, הוא כלל אינו מודע לכך וזה עלול להיות מסוכן מאוד. למעשה, 40 אחוז מהאנשים נפטרים עקב התקף לב עוד לפני שהספיקו להגיע לבית החולים.

   ברגע שמתחיל התקף הלב, השעון מתחיל לתקתק וכל דקה שחולפת מקטינה בצורה דרמטית את סיכויי ההישרדות - אחרי התקף לב יש חלון זמן קצר לקבלת טיפול רפואי מהיר ומקצועי על מנת למנוע נזק בלתי הפיך, או חלילה מוות.

   מוניטור העוקב אחרי פעולת הלב במהלך ניתוח (ShutterStock)
   בזכות היכולות הטכנולוגיות והמקצועיות של חברת שחל, זמני הטיפול במצבי חירום בעיקר לבביים מתקצרים ביותר משעתיים ביחס לכלל האוכלוסייה (צילום: ShutterStock)

   כל שנייה יכולה להיות הבדל בין חיים למוות

   כאן נכנס לתמונה המנוי המלא של חברת שחל, שמציעה למנויה שירות רפואי מרחוק. לשחל יש מוקד רפואי המתמחה בפיענוח, מעקב וניטור של בעיות לב, ואבחון מהיר ומקצועי שיכול להציל חיים. הצוות הרפואי במוקד חשוף בזמן אמת ובתוך שניות ספורות להיסטוריה הרפואית של המנוי, ולתרשימי ECG קודמים שביצע. כך ניתן לבצע במהירות השוואה בין ממצאים קודמים לבין הממצאים הנוכחיים של מנוי שחל, שמשודרים אל הצוות הרפואי בזמן אמת באמצעות ציוד רפואי מתקדם, ולזהות חריגות שדורשות התייחסות. במידת הצורך נשלחת אל המנוי ניידת שחל, ובה אמצעי הצלה ופתרונות רפואיים מתקדמים, המאפשרים בין היתר בדיקת דם של סימני לב, המסייעים בזיהוי התקף לב (בתהליך זהה לזה שנעשה בבית החולים). בדרך זו ניתן לאבחן את האירוע כבר בבית המנוי ולהעניק לו טיפול רפואי בזמן אמת. במצבים בהם מסתבר כי אין סימנים לבעיה משמעותית, ניתן אף למנוע במקרים מסוימים פינוי ואשפוז בבית חולים. כך עבור מנוי מלא של חברת שחל מצטמצמים זמני התגובה בלמעלה משעתיים ביחס ליתר האוכלוסייה - כאשר כל שנייה יכולה להציל חיים, שעתיים מרגע הופעת התסמינים יכולות להיות קריטיות.

   אם יש חשש למצבו הבריאותי של המנוי, הניידת כבר מכינה את בית החולים להגעה של המטופל וחוסכת זמן המתנה רב בכניסה למיון. עבור אדם שמגיע לחדר המיון העמוס והלחוץ עם מידע רפואי מוקדם מתקצרת גם מהירות הקליטה בבית החולים. לכן, הצוות הרפואי של שחל ממשיך ללוות את המנוי גם לאחר ההגעה לבית החולים כדי להעביר לצוות שם את כל המידע החשוב שיאפשר התחלה מיידית בטיפול הרפואי הנדרש, ללא דיחוי.

   מחקרים שנערכו בשנים האחרונות מראים כי שימוש בטלרפואה משפר באופן דרמטי את הטיפול הרפואי, מקצר את זמן התגובה, מפחית את מספר האשפוזים החוזרים ואף תומך בטיפול ומעקב בבית.

   בזמן שמתלבטים אם להזמין אמבולנס - שעון החיים מתקתק

   כאמור, בזכות היכולות הטכנולוגיות והמקצועיות של חברת שחל, זמני הטיפול במצבי חירום בעיקר לבביים מתקצרים ביותר משעתיים ביחס לכלל האוכלוסייה. בסטטיסטיקות שנערכו, מנויי שחל העוברים אירועי לב חריפים מגיעים לטיפול, החל מרגע הופעת התלונות ועד להתחלת טיפול מתאים בבי"ח - תוך כ-105 דקות, לעומת האוכלוסייה הכללית בקרבה נמשך התהליך, משלב הופעת התלונות ועד לתחילת הטיפול- כ-210 דקות!!. זה קורה בין היתר כי חולי לב, אשר אינם מנויים של שחל, מתבלטים רבות האם לפנות למיון והאם יש צורך בפינוי באמבולנס, כך שזמן רב עובר בין הרגע שבו הם חשים שמשהו לא תקין עד לקבלת ההחלטה לפנייה לטיפול ולעזרה. אך כאשר אתה מנוי בשחל, אין לך צורך להתלבט. באם יש חשש, מכל מקום בארץ או בעולם, שיחת טלפון אחת למוקד הרפואי של שחל, מאפשרת אבחנה מהירה ומדויקת וקיצור מהותי בזמני ההמתנה בבי"ח. כאשר כל שנייה מהותית בהצלת חיי אדם, 105 דקות הן משמעותיות באירועים לבבים.

   להיות מנוי בשחל משמעותו לחיות בראש רגוע ובלב שקט. לדעת שבכל רגע נתון, יש מישהו ששומר עליך שייתן לך סיוע רפואי בכל רגע ובכל מקום. רוצים פרטים נוספים?

   עוד כתבות ב-טוב לדעת