פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   סכנת התקפי לב אצל נשים: ההבדלים מהגברים ומה ניתן לעשות

   מחלות לב עדיין נתפסות בעיני רבים כעניין גברי, למרות שהמציאות שונה מאוד ולכל אשה חשוב להכיר את התסמינים של התקף לב - מכיוון שהן סובלות פחות מאלה שאופייניים להתקף הלב של הגברים. וכעת תוכלי לקבל חודש ראשון חינם בעת הצטרפות לשירות שיכול להציל את חייך

   מחקרים שנערכו בישראל מעידים כי 77% מהציבור לא שמע מעולם שישנם מאפיינים שונים להתקפי לב אצל נשים לעומת גברים ושנשים מגיעות מאוחר יותר מגברים לחדרי המיון. מדוע? כי הן לא מכירות את התסמינים של התקף לב וכלל לא מעלות בדעתן שלקו בליבן. בסקר של האיגוד הקרדיולוגי הישראלי נמצא, כי גברים מזעיקים עזרה, בממוצע, כשעה ו-50 דקות מרגע הופעת הסימפטומים, לעומת נשים, שפונות לעזרה רק שעתיים ו-5 דקות מתחילת התסמינים. גם בבית החולים, הזמן שארך לנשים עד לצנתור ולקבלת טיפול היה ארוך ב-10 דקות בממוצע מגברים - ובהתקף לב כל דקה היא קריטית להצלת חיים.

   רבים אינם יודעים זאת, אבל מחלות לב הן מהסיבות המובילות למוות אצל נשים, ממש כמו אצל גברים. המודעות לעובדה הזו אמנם עלתה מעט בשנים האחרונות, אבל מחלות לב עדיין נתפסות בעיני רבים כעניין גברי. זה משפיע על טיב הטיפול, על המחקר וגם על ההתנהגות שלנו. גם כיום מחלות לב בקרב נשים נחקרות פחות, מאובחנות פחות ומטופלות הרבה פחות טוב.

   הנתונים מדברים בעד עצמם: ממחקר שהתפרסם בארה"ב נמצא כי שיעור מקרי המוות כתוצאה מהתקפי לב בקרב נשים מתחת לגיל 55 נמצא בעלייה חדה בהשוואה לגברים בני אותם גילאים, וגם בהשוואה לנשים מבוגרות יותר. הסיבה לאחוזי התמותה הגבוהים היא חוסר מודעות לנושא, לצד אבחון לא נכון ולעתים גם טיפול חסר בחלק מהמקרים - שכן לעתים גם הרופאים המטפלים אינם מפרשים נכונה את התלונות והתסמינים אותן מדווחות הנשים.

   איך תדעי שעברת התקף לב?

   אשה עוברת התקף לב (ShutterStock)
   (אילוסטרציה: ShutterStock)

   לכל אשה חשוב להכיר את התסמינים של התקף לב, מכיוון שהן סובלות פחות מהתסמינים האופייניים לאלה של התקף הלב של הגברים (ובכלל מהדרך שבה התקף לב מוצג בתקשורת ובתרבות הפופולארית - בסרטים וסדרות) - בגלל שכמו שקרדיולוגים נוהגים לומר: "זמן הוא שריר" וכל דקת עיכוב בפינוי לבית החולים ובקבלת טיפול, משמעותה נזק נוסף, בלתי הפיך, לשריר הלב.
   50% מהנשים שעוברות התקף לב לא תחווינה כאבים בחזה, וגם לא קוצר נשימה, שכל כך אופייניים לגברים. במקום זה הן עשויות לחוש תחושות שונות כמו עייפות קשה ובלתי מוסברת, בחילה, קוצר נשימה, סחרחורת, הזעה מרובה, זיעה קרה, חרדה, צרבת, בחילה לא מוסברת, דפיקות לב חזקות או מואצות, כאבים בבטן העליונה, בלסת, בגרון, או בגב העליון. וגם אי-נוחות, או תחושות מוזרות כמו: לחץ חזק, כאב חד ושריפה בצוואר, בכתפיים, בידיים, או בגב העליון.

   נשים רבות שלקו בהתקף לב סיפרו שחשו תחושה מוזרה ש"משהו מאוד רע קורה להן". הנשים דיווחו שזאת לא הייתה חרדה "רגילה", אלא תחושה עוצמתית יותר, שלא הבינו או ידעו להסביר, אלא רק אחרי שאובחנו כלוקות בהתקף לב. באחד המחקרים דווח כי 70% מהנשים שלקו בליבן דיווחו על עייפות קיצונית בימים או בשבועות שלפני ההתקף. מחקר אחר העלה, כי מחצית מהנשים שעברו אוטם לב לא הצליחו לישון ברציפות בימים שקדמו להתקף. מחקר אחר מצא ששני שלישים מהנשים לקו בשפעת בשבועיים עד חודש, לפני התקף הלב.

   למרבה הצער בשל אותו חוסר מודעות מטעם הנשים עצמן והקושי בהבחנה מצד הרופאים
   שלהן, לא תמיד מצליחים לקשר בין הופעת התסמינים שנחוו לבין התקף לב, במיוחד בשל העובדה שלא תמיד אותם תסמינים מופיעים עם תחושת חוסר נוחות באזור החזה. חשוב לדעת שבמקרים רבים, תסמינים לא טיפוסיים אלה עשויים להופיע עד כחודש לפני התפתחות התקף הלב! ישנה קבוצת נשים שבקרבן לא יופיעו תמרורי אזהרה כלל והן עלולות ללקות בהתקף לב שקט, תופעה שאצל נשים שכיחה יותר בהשוואה לגברים

   אז מה עושים כדי שלא תצטרפי לסטטיסטיקה הנוראית הזו?

   אשה עוברת התקף לב (ShutterStock)
   (צילום אילוסטרציה: Shutterstock)

   אם אצל גברים קיימת ירידה בשיעורי התמותה מהתקף לב - אצל נשים התמונה פחות ורודה ושיעור התמותה בקרב נשים שעוברות התקף לב במהלך החודש הראשון לאחריו הוא יותר מכפול מקרב הגברים. הסיכון להתקף לב אצל נשים כמובן עולה במידה ויש גם גורמי סיכון נוספים כמו למשל סוכרת, רמות כולסטרול גבוהות, לחץ דם גבוה, השמנה, עישון וחוסר בפעילות גופנית. חשוב לדעת - נשים מעשנות נמצאות בסיכון גדול יותר משמעותית ללקות בהתקף לב מוקדם יותר מנשים שאינן מעשנות.

   לכן קודם כל חשוב להישאר עם האצבע על הדופק, להיוועץ במומחה לקרדיולוגיה ולבצע בדיקות שגרתיות - אלו הן פעולות שיכולות לסייע גם כן באיתור מוקדם של גורמי הסיכון למחלות והתקפי לב ולטיפול בהם. בנוסף חשוב שנשים שנמצאות בסיכון ללקות בהתקף לב ידאגו לעצמן ולמשפחותיהן והחדשות הטובות הן שניתן לעשות זאת די בקלות - על ידי רכישת מנוי שחל מלא. מנוי שחל עוזר להתמודד טוב יותר עם הלא נודע וברגע האמת השירות יכול ממש להציל חיים ולספק המון שקט נפשי.

   שחל מעניקה ללקוחותיה שירות רפואי מרחוק באמצעות מוקד רפואי המתמחה בפיענוח ומעקב אחרי בעיות לב ואבחון מהיר ומקצועי שיכול להציל חיים. הצוות הרפואי במוקד חשוף בזמן אמת ובתוך שניות ספורות להיסטוריה הרפואית של המנויה, ולתרשימי ECG קודמים שביצעה. כך ניתן לבצע במהירות השוואה בין ממצאים קודמים לבין הממצאים הנוכחיים של מנוי שחל, שמשודרים אל הצוות הרפואי בזמן אמת באמצעות ציוד רפואי מתקדם, ולזהות חריגות שדורשות התייחסות. במידת הצורך נשלחת אל המנויה ניידת שחל, ובה אמצעי הצלה ופתרונות רפואיים מתקדמים, המאפשרים בין היתר בדיקת דם של סימני לב, המסייעים בזיהוי התקף לב. בדרך זו ניתן לאבחן את האירוע כבר בבית המנויה ולהעניק לה טיפול רפואי בזמן אמת. במצבים בהם מסתבר כי אין סימנים לבעיה משמעותית, ניתן אף למנוע פינוי ואשפוז בבית חולים. כך עבור מי שעושה מנוי מלא של חברת שחל מצטמצמים זמני התגובה בלמעלה משעתיים ביחס ליתר האוכלוסייה - כאשר כל שנייה יכולה להציל חיים, שעתיים מרגע הופעת התסמינים יכולות להיות קריטיות.

   אם יש חשש למצבה הבריאותי של המנויה, הניידת כבר מכינה את בית החולים להגעה שלה וחוסכת זמן המתנה רב בכניסה למיון. עבור אשה שמגיעה לחדר המיון העמוס והלחוץ עם מידע רפואי מוקדם מתקצרת גם מהירות הקליטה בבית החולים. לכן, הצוות הרפואי של שחל ממשיך ללוות אותה גם לאחר ההגעה לבית החולים, כדי להעביר לצוות שם את כל המידע החשוב שיאפשר התחלה מיידית בטיפול הרפואי הנדרש, ללא דיחוי.

   כאמור, בזכות היכולות הטכנולוגיות והמקצועיות של חברת שחל, זמני הטיפול במצבי חירום (בעיקר לבביים) מתקצרים ביותר משעתיים ביחס לכלל האוכלוסייה. בסטטיסטיקות שנערכו, מנויי שחל העוברים אירועי לב חריפים מגיעים לטיפול, החל מרגע הופעת התלונות ועד להתחלת טיפול מתאים בבי"ח - תוך כ-105 דקות, לעומת האוכלוסייה הכללית בקרבה נמשך התהליך, משלב הופעת התלונות ועד לתחילת הטיפול- כ-210 דקות!!. זה קורה בין היתר כי חולי לב אשר אינם מנויים של שחל מתבלטים רבות האם לפנות למיון והאם יש צורך בפינוי באמבולנס, כך שזמן רב עובר בין הרגע שבו הם חשים שמשהו לא תקין עד לקבלת ההחלטה לפנייה לטיפול ולעזרה. הדבר נכון אף יותר במקרה של נשים שכלל אינן מודעות לאפשרות שהן יכולות ללקות בהתקף לב. אך כאשר את מנויה בשחל, אין לך צורך להתלבט. באם יש חשש למצבך הרפואי, מכל מקום בארץ או בעולם, שיחת טלפון אחת למוקד הרפואי של שחל, מאפשרת אבחנה מהירה ומדויקת וקיצור מהותי בזמני ההמתנה בבי"ח. כאשר כל שנייה מהותית בהצלת חיי אדם, 155 דקות הן משמעותיות באירועים לבבים.

   להיות מנויה בשחל משמעותו לחיות בראש רגוע ובלב שקט. לדעת שבכל רגע נתון, יש מישהו ששומר עליך ושייתן לך סיוע רפואי בכל רגע ובכל מקום.

   רוצה להתנסות במנוי שחל? עד סוף פברואר תוכלי לקבל בחינם בעת ההצטרפות חודש מנוי בשחל

   עוד כתבות ב-טוב לדעת