"כך נגמלנו מעישון ויצאנו מקבוצת סיכון"

ארבעה אנשים שהגמילה בשבילם היא נס פרטי. בזמן משבר הקורונה הם שמחים שהם בריאים, שיצאו מקבוצת סיכון להידבקות במחלה ושהמשבר אינו מעורר אצלם כלל דחף וצורך להצית סיגריה

מוגש מטעם מכון אברהמסון
03/05/2021

"התחלתי לעשן סיגריות בגניבה בגיל 16. בצבא הפכתי למעשנת כבדה של שתי חפיסות נובלס ואחרי הצבא ירדתי לקופסא ביום. בתחילת ההריון הראשון שלי עישנתי מעט ואחר כך הפסקתי, כי המצפון הציק לי. אבל שעה אחרי שילדתי את בני בכורי הייתי למטה עם סיגריה. רציתי להיניק ולכן הפסקתי לעשן, אבל לא הצלחתי להחזיק מעמד יותר מחודש אחד ואחרי חודש הפסקתי להיניק וחזרתי לעשן. גם בהריון השני הפסקתי לעשן בזמן ההריון וחודש אחרי הלידה, הפסקתי להיניק וחזרתי לעשן", מספרת טלי אמיר (45), גרושה ואמא לשני ילדים (18,13.5), מורה ומחנכת מבת ים.

"כשהקורונה התחילה, ישבתי בבית חודש וחצי, וכמובן שהצטיידתי בסטוקים של סיגריות. בזמן הפנוי ערכתי בדיקות רפואיות מקיפות. לפני כמה שנים גילו שאני צליאקית והעישון לא עשה לי טוב. חליתי גם במחלה אוטו-אימיונית וכשהקורונה הגיעה ונכנסתי לקבוצת סיכון התחלתי לפחד ממש. הרופא שלי הזהיר אותי שאם אמשיך לעשן הסיגריות יהרגו אותי".

"היה לי קשה לחשוב על גמילה, כי העישון הוא הרגל של כל כך הרבה שנים. אהבתי לעשן והסיגריה ליוותה אצלי הכל - אם יצאתי, ביליתי, לפני האוכל, אחרי האוכל, בשיחות טלפון ובכל הזדמנות".
"הרגשתי שאני זקוקה לתמיכה ושאין סיכוי שאצליח להיגמל לבדי. הגמילה בשיטה של אברהמסון עשתה עלי רושם של קסם שיעזור לי. ולמרות זאת החבאתי קופסת סיגריות במגירה, ואחרי הטיפול הייתי עדיין סקפטית. אבל חזרתי הביתה והסיגריות אפילו לא עברו לי בראש. אחר כך נתתי לבני שמעשן את הקופסא. וככה חלפו להם יום, ועוד יום, וכבר שלושה חודשים אני לא מכניסה ניקוטין וטבק לגוף".

"אמרו לי שהכל עניין של רצון, ועל אף שהרצון להפסיק לעשן לא נבע ממני זה עבד. מרגע הגמילה ועד עכשיו, לא עובר לי בראש כמה בא לי סיגריה. בהתחלה קמתי כל בוקר בתדהמה איך זה קורה שלא עישנתי אתמול ואני עדיין נדהמת מכל יום שחולף בלי סיגריה. חיכיתי למשבר או שיבוא לי, אבל עד לרגע זה ממש לא בא לי לעשן".

"היום אני מעדיפה שלא יעשנו לידי כי הריח מסריח לי באף. אני נהנית מאוכל ונהנית לבשל. חוש הטעם חזר לי. האצבעות לא מסריחות וצהובות מסיגריות, הריח בפה נעים, הבית נקי מסיגריות, אין לי מאפרה ליד המיטה וריח של סיגריות בחדר השינה, וגם הכסף שאני חוסכת".

"מרגע הגמילה ועד עכשיו, לא עובר לי בראש כמה בא לי סיגריה." טלי אמיר.(צילום: מכון אברהמסון)

"ב-20 השנים האחרונות ניסיתי להיגמל המון פעמים. ניסיתי להפסיק עד סוף היום, או למשך יומיים ולפעמים גם לחודש או חודשיים. בשנת 2002 כשבכורתי נולדה הצלחתי להיגמל למשך כ-10 חודשים. כל לילה חלמתי שאני חוזר לעשן וכל לילה התעוררתי בבהלה כאילו אני שובר את המילה שלי. התחייבתי בפני עצמי שאני לא מעשן עד סוף השנה, חיכיתי עד ה-1 בדצמבר ובשנייה שהתחלפה השנה, הדלקתי סיגריה", מספר גיא רוזנס (50), מדריך טיולי ג'יפים בחו"ל בחברת טריפולוג'י, נשוי ואב לשלושה ילדים (18, 15, 12) משדה בוקר.

"התחלתי לעשן בגלל החברה בסביבות גיל 16. אח"כ עישנתי בטיולים. רוב מדריכי הג'יפים מעשנים והרבה מאוד אנשים שהצטרפו לטיולים עישנו. די מהר עברתי לחפיסה ליום, וגם כשעברתי לטבק לגלגול עישנתי קופסה ביום".

"אני לא מעשן כבר שנה ומרגיש נהדר. יותר בריא ויותר נקי". גיא רוזנס(צילום: מכון אברהמסון)

הוא מספר: "רציתי להפסיק לעשן מטעמי כושר ובריאות, כשהתחלתי להרגיש שאני פחות מסוגל להדריך מסלולי הליכה והתקשיתי בעליות. במשך השנים הצלחתי להפסיק לעשן שבע שנים. ללא כוונה מיוחדת, לא התחשק לי לעשן יותר. אבל, אחרי שבע שנים הייתי בטיול עם קבוצה שכולם בה עישנו. לקחתי סיגריה אחת ולמחרת כבר חיסלתי קופסא שלמה. מאז ניסיתי שוב ושוב ללא הצלחה, חודש פה, שלושה חודשים שם ובכל פעם חזרתי לעשן.

אברהמסון הגעתי בעקבות אשתי שחשבה ששווה להשקיע בגמילה את הכסף. שם הסבירו לי את התהליך הגופני והנפשי. הסבירו לי שככל שעובר הזמן הצורך לסיגריה יורד וגם אם הוא מופיע הוא עובר יותר מהר. היום גם ברור לי שאם אני מעשן סיגריה אחת אני חוזר לעשן. אני מתבונן בצורך לעשן והוא נעלם לי אחרי שנייה.

"מרגע הגמילה היה לי הרבה יותר קל להפסיק לעשן, כי הדחף פחת מאוד. אני לא מעשן כבר שנה ומרגיש נהדר. יותר בריא ויותר נקי. העישון מסריח ומשפיע על ריח הבגדים והנשימה. חוש הטעם והריח השתפרו, הכושר השתפר וחזרתי לעשות דברים שלא יכולתי".

"הגמילה מעישון היא סוג של נס. התקופה הזו לא פשוטה בכלל. הענף שלנו ספג פגיעה חמורה בקורונה, ואף אחד לא רואה איך יוצאים מזה. המדהים הוא שהמשבר לא עורר אצלי צורך בלתי נשלט לעשן. הגמילה הייתה המוצא האחרון לפני ויתור כללי ואם הייתי יודע שיהיה לי כל כך קל להפסיק לעשן הייתי עושה זאת מזמן".

"נגמלתי מהדחף לסיגריה"

"התחלתי לעשן בגיל 14. בבית ההורים שלי עישנו. במערבונים קלינט איסטווד עישן. בסרטים בטורקית עישנו. בסרטים בערבית. כולם היו עם סיגריה ביד. חיקיתי את החברה הגדולים עם הסיגריה בפה. אם אתה מעשן, אתה חלק מהחברה ואתה נחשב לגבר. אמא שלי תפסה אותי פעם מעשן קנט ארוך והסבירה לי שגברים מעשנים רק קנט קצר", מספר בחיוך אסי צמח (41), נשוי ואב לשלושה, בעלים של "סככות טליה בע"מ", חברה לפתרונות הצללה וקירוי מראשון לציון.

"בהתחלה עישנתי חצי קופסא ביום ועד גיל 40 עישנתי קופסא וחצי שתיים ליום. כל דבר קטן הוא נושא להדלקת סיגריה. אם נפרדתי מחברה, או קמתי בבוקר, או נכנסתי לאוטו, או יצאתי מפגישה. ואם יוצאים לבלות ושותים אלכוהול מעשנים כפול".

"צריך סיבה בעלת חשיבות כדי להפסיק לעשן. אשתי דירבנה אותי ללכת לאברהמסון. נמאס לה מהריח הרע ומהסממנים האחרים של העישון. כשנסעתי לטיפול היה לי פקט באוטו שלא תכננתי לזרוק. חשבתי לעצמי, באי אמון מסויים, שנעשה את 'המהלך' ואחר כך נראה.

"אחרי הטיפול הייתי רעב. ואחרי שווארמה וקולה חובה סיגריה, אבל לא הרגשתי שום דחף לסיגריה. נכנסתי לאוטו ולא בא לי סיגריה. הגעתי הביתה ועדיין לא בא סיגריה. למחרת אותו הדבר ובכל הימים שבאו אחר כך.

"בכל יום שעבר הרגשתי יותר ויותר טוב. עם הגמילה מהסיגריות נגמלתי מהשיעולים והתחלתי לנשום טוב יותר. הטעם והריח השתפרו פלאים ואני מריח סוף סוף. עור הפנים נראה פתאום חי ולא כהה. כשמעשנים לא שמים לב לזמן הרב שמתבזבז במחשבות על סיגריות ובהפסקות סיגריות. פתאום יש לי מלא זמן פנוי. התחלתי לעשות ספורט. אני רץ 7 קילומטרים פעמיים שלוש בשבוע, ומתאמן עוד פעמיים בשבוע בחדר כושר. היום לא נעים לי להריח אנשים שמעשנים סביבי. מצד שני אני לא מטיף לאף אחד, כי אני חושב שכל אחד צריך למצוא את הסיבה המשמעותית עבורו לגמילה מעישון".

"כשמעשנים לא שמים לב לזמן הרב שמתבזבז במחשבות על סיגריות ובהפסקות סיגריות". אסי צמח(צילום: מכון אברהמסון)

"סבתא, אם את לא תפסיקי לעשן את תמותי"

ההנאה הכי גדולה שלי היתה קפה וסיגריות. הם היו גם עיקר התזונה", מספרת בחיוך נעמי וקנין, אמנית רב תחומית ואמא ל-3 ממיתר. "חשבתי שבלי טקס הקפה והסיגריה לא יהיו לי חיים. הכל נסוב סביב הטקס: חורף, קיץ, סתיו אביב".

היא מספרת: "עישנתי מגיל 16. למדתי בפנימייה חקלאית, כל החברה מעשנים, פה שאכטה שם שאכטה. עד גיל 37 עישנתי בין 4 ל-10 סיגריות ביום ובגיל 37 האצתי לקופסא ביום. עישנתי מרלבורו לייט ולא יכולתי לעמוד מול הקסם המנצנץ. מאוד אהבתי לעשן. המון שנים אני חושבת על גמילה מעישון, אבל כנראה שלא רציתי ממש. מצאתי תירוצים ללמה לא. מדי פעם הפסקתי לבד. ואז חזרתי לעשן. אנחנו נוסעים לתאילנד, פעמיים בשנה, ואיך אפשר שלא לעשן בתאילנד"? עד שיום אחד, תומר הנכד שלי, בן 4.5, אמר לי 'סבתא אם את לא תפסיקי לעשן את תמותי'. הבטחתי לו שאפסיק לעשן. החלטה אמיצה שמקורה בנכד ובבן שלי יהונתן, שהפסיק לעשן".

היא נזכרת: "הבטחתי לשניהם וקיימתי. בינואר 2019 הפסקתי לעשן. אני זוכרת שהלכתי לטיפול במכון אברהמסון. היתה לי קופסת סיגריות והבת שלי חיכתה לי בבית קפה, והרי בית קפה זה סיגריות. אחרי הטיפול הלכתי לבית קפה, נתתי לה את הקופסא, ומאותה שנייה לא רציתי לעשן. אני לא מסוגלת להריח סיגריות, או לראות קופסת סיגריות. לא חסר לי לא לפני האוכל ולא אחרי. במיוחד בקורונה שמחתי שאנחנו לא מעשנים ואנחנו לא בקבוצת הסיכון של המעשנים.

"הגמילה מעישון חוללה אצלי מעגל של שינויים. מסך העשן הזה הפריע לי לראות הרבה דברים בחיים ולהבחין בפרטים. גם מבחינת האנרגיה, ביום יום כל הזמן הייתי עסוקה במתי ואיפה אעשן את הסיגריה הבאה. הירוק נראה לי, מאז שנגמלתי, יותר ירוק. התכלת יותר תכלת. אני מתעניינת בדברים אחרים, ולא רק באיפה מותר או אסור לעשן. גם מבחינה כספית - תחשבי 37 שקלים ביום כפול 30 זה 1110 ₪ בחודש, ותוסיפי מצית ושוקולד. (רק הסיגריות מסתכמות ב-13,320 ש"ח).

"בזכות הגמילה מעישון הפסקתי לאכול מוצרי חלב. בתקופה האחרונה עברתי לתזונה צמחונית. אני מתאמנת הרבה יותר. מתעמקת יותר באורח חיים בריא. בשילובי מזון ובהרכב קלורי ותזונתי. לאנשים שקרובים אלי אני מספרת את הסיפור שלי. אפשר להיגמל מעישון בלי סבל. לשמור על הבריאות ועל הכסף, ולחולל מעגל של שינויים".

הגמילה מעישון חוללה אצלי מעגל של שינויים". נעמי וקנין(צילום: מכון אברהמסון)

מחקרים אחרונים על הקשר שבין עישון לקורונה, מצביעים על כך שהעישון עלול להיות מסוכן עד קטלני לסובלים ממחלת הקורונה.

מחקר שפורסם בNew England Journal of Medicine- בחן בסיס מידע של 169 בתי חולים באסיה, אירופה וצפון אמריקה שכלל 8910 חולי קורונה, מתוכם 515 נפטרו. המחקר מצא שבין הנפטרים 8.9% היו מעשנים ו-16% מעשנים לשעבר. המחקר פורסם ב-1.5.2020.

מחקר אחר שנערך באוסטרליה השנה, מצא שאנשים שמעשנים פגיעים יותר לווירוסים נשימתיים. העישון מווסת מחדש קולטן בגופנו (ACE2), שהוא שער הכניסה 'הנוח' של נגיף הקורונה וידוע כמחמיר תסמונות נשימתיות כמו סארס. כעת, הוכח שהקולטן המשובש פוגע גם בחולי נגיף קורונה.

בתחילת השנה פורסם מחקר שנערך ב-1099 חולי קורונה בסין, 173 חולים סבלו מתסמינים חמורים: מתוכם 16.9% מעשנים ו-5.2% מעשנים לשעבר. בקבוצת המטופלים שהיו זקוקים להנשמה, לטיפול נמרץ או שנפטרו, יותר מ-25% היו מעשנים ו-7.6% היו מעשנים לשעבר.

"נתונים אלה אינם מפליאים. עישון מחליש את מערכת החיסון וגורם למחלות רקע רבות ומשמעותיות שהסובלים מהן חשופים במיוחד לסיבוכי הקורונה. מדובר, בין היתר, במחלות לב וכלי הדם ובמחלות של מערכת הנשימה", מסביר אהוד אברהמסון, מומחה לטיפול בהתמכרויות ומייסד מכון אברהמסון לגמילה מהתמכרויות.

על השאלה מדוע מעשנים עלולים להידבק ביתר קלות למרות נקיטת אמצעי זהירות, משיב אברהמסון: "הסיכון להידבקות ולהדבקה גבוה יותר במעשנים גם בגלל שבהדלקת הסיגריה המעשן מקרב את הידיים לפיו. אם המעשן לא רחץ ידיים לפני עישון, יש סיכון גבוה להידבקות. בנוסף, כיוון שמעשנים כבדים משתעלים יותר, כל שיעול מעלה את הסיכון להדבקה טיפתית פי כמה".

עדיין מעשנים?

מכון אברהמסון מציע לכם דרך קלה ומהירה להפסיק את ההרגל המגונה הזה, שפוגע לכם גם בבריאות וגם בכיס, ולעבור לחיים בריאים יותר לכם, למשפחה שלכם ולסביבה שלכם. למכון אברהמסון 10 סניפים בפריסה ארצית: תל אביב, גבעתיים, חיפה, אשדוד, ירושלים ראשון לציון, עין ורד, באר שבע, חד-נס ומשגב.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully