עניין של חוסר מודעות - וגם של גיל: על העלייה בשכיחות התקפי לב בקרב נשים

התקפי לב נחשבים כבעיה של גברים, אבל זה ממש לא נכון ולמעשה, בגילים מבוגרים התופעה אף מתרחשת בשיעור גבוה יותר בקרבן, לעומת גברים. למה זה קורה, מדוע אין מודעות, מהם התסימינים אצל נשים ומה ניתן לעשות כדי לשמור על בריאות הלב שלך?

בשיתוף שחל
11/04/2021

באופן מסורתי, ולאורך שנים רבות - למעשה עד היום, במובנים רבים - התקפי לב נתפסו כ'עניין גברי'. משהו שפוקד רק גברים, או בעיקר גברים, וכמעט שאינו רלוונטי לנשים. התפיסה הזו שגויה מיסודה: גם נשים עשויות ללקות בהתקף לב ולמעשה, בגילים מבוגרים התופעה אף מתרחשת בשיעור גבוה יותר בקרבן, לעומת גברים. אם כך, מדוע גם היום הציבור בכללו, וגם הנשים עצמן, לא מודעים לממדים ולשכיחותם של אירועים לבביים בקרב נשים?

אישה סובלת מכאבים. ShutterStock
מאפייני התקף לב אצל נשים שונים מאלה של הגברים(צילום: ShutterStock)

הכול מתחיל במודעות

שיעור הגברים שלוקים בהתקפי לב בגילים צעירים גבוה: 89% מהסובלים מהתקפי לב עד גיל 50 הם גברים. עם זאת, כ - 10 שנים לאחר המנופאוזה, (בגילאי 60 לערך) הנתונים מתחילים להתהפך ושיעור הנשים הסובלות מהתקפי לב מתחיל לעלות בקצב מהיר יותר, נשים סובלות מהתקפי לב, ובגיל 75 שיעורן אף עולה על זה של גברים. הסיבה לכך, אגב, כפי שמשערים הרופאים, היא הירידה בהורמון האסטרוגן סביב המנופאוזה ואילך - הורמון שמשמש כ'מגן' מאירועים לבביים בגיל הפוריות.

פקטור הגיל הוא לא היחיד שמשחק כאן תפקיד: מתברר כי אישה שלה יותר מחמישה ילדים, נמצאת בסיכון גבוה יותר ללקות בהתקף לב, בהשוואה לאישה שלה שניים או שלושה ילדים. גורמי סיכון נוספים, משותפים גם לגברים, הם השמנת יתר, עישון, רמות אלכוהול גבוהות בגוף, סוכרת ופעילות גופנית בתדירות נמוכה.

כתוצאה מכך עוד ועוד נשים זקוקות לליווי רפואי ולהשגחה, כדי למנוע מבעוד מועד אירועי לב - אך רבות, כאמור, כלל לא מודעות לכך. הסיבה המרכזית פשוטה מאוד: נשים, לעיתים קרובות, חוות התקפי לב בדרך אחרת מזו שחווים אותם גברים. וזו צריכה להיות נקודת המוצא.

נשים רבות חוות 'התקף לב שקט'

אם כן, מה הם התסמינים המאפיינים התקפי לב בקרב נשים? שכחו מאותו לחץ בחזה (שאצל רבות מהנשים כלל לא מופיע במהלך התקף לב), וחשבו יותר על תחושה כללית רעה, תחושה 'שמשהו רע קורה'.

לצד זה, ראוי לשים לב לתסמינים הללו:

 • סחרחורות והתעלפויות
 • חולשה, תשישות ועייפות
 • עצבנות
 • בחילה
 • צרבת
 • קוצר נשימה
 • זיעה קרה
 • חוסר נוחות וכאבים בפלג הגוף העליון

יש לציין כי תסמינים אלו עשויים להיות סימנים מבשרים: ישנן נשים שסיפרו כי חוו אותם כמה שבועות - ואף חודש - לפני התקף הלב עצמו. מה שחשוב עוד יותר הוא לדעת כי בקרב נשים נפוצה יחסית גם תופעת 'התקף הלב השקט' - מקרה שבו לא חשו כל תסמינים סביב התקף הלב. ההערכות מדברות על 30%-50 מהנשים אשר חוו התקף לב מסוג זה.

נשים עלולות לפנות פחות, ולאט יותר - לעזרה

אופיים של התסמינים עלול להוביל לכך שנשים תפנינה באיחור יחסי לעזרה במקרה של התקף לב. מאחר שהצורך בטיפול מהיר בהתקפי לב ידוע, מצב זה עלול לגרום לעיכוב בטיפול ולעלייה בשיעור הסיבוכים.

יש להעלות את המודעות לשוני שבין נשים לגברים בכל הנוגע להתקפי לב(צילום: ShutterStock)

כיצד אפשר לשנות את המציאות הזו? בשתי דרכים: האחת, כצעד הכרחי, היא העלאת המודעות לשכיחות התופעה, ועוד יותר מזה - העלאת המודעות לשוני שבין נשים לגברים בכל הנוגע להתקפי לב; השנייה היא ניטור שוטף של מצב הלב באמצעות ליווי מקצועי, במטרה לזהות סימפטומים, לעקוב אחר פעילות הלב ולטפל בדחיפות באירועים לבביים כאשר הם מתרחשים.

למעשה, בסופו של דבר הכול מתנקז אל גורמי הסיכון - אלו שכבר ציינו קודם לכן. איתור שלהם מבעוד מועד יכול לסייע בהבנת הסיכוי ללקות בהתקף לב, ובהתאם לכך להוביל לנקיטת הצעדים הנדרשים, צעדי מניעה שעשויים לסייע משמעותית ולהפחית בצורה רבה את הסיכוי הזה. כיצד עושים זאת? הצעד הראשון הוא פנייה לרופא המשפחה שיבצע הערכת סיכון ובכללן בדיקות מעבדה בסיסיות. על סמך הממצאים ניתן יהיה לעמוד את המצב הבריאותי ואת רמת הסיכון. במידת הצורך, ובהתאם לתוצאות, תתבצע הפניה לבדיקות נוספות, ואם יהיה צורך בכך, להתחיל במעקב קבוע אחר מצב הלב.

כיום מעקב שכזה אפשרי בצורה קלה ופשוטה, בשירות מרחוק, מבלי לצאת מהבית, מידי רופאים ואחיות מומחים. מוקד הטלרפואה של שחל הוא המוביל - עם ניסיון של 30 שנים ברפואת חירום וטכנולוגיה פורצת דרך במכשור א.ק.ג המשדר מרחוק.

זהו, יותר מכול, המפתח לשמירה על הבריאות ולמניעת התקפי לב: שירות רפואי מסוג זה
יכול לסייע רבות במניעת התקף לב ובטיפול בו, בעזרת מוקד רפואי מקצועי, המבטיח מתן מענה 24/7, מעקב יעיל ואפקטיבי אחר מדדים, ניהול תיק רפואי אישי ובזמן אמת גם שירותי חירום רפואיים מצילי חיים.

 • התקף לב
 • נשים
 • שחל
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully