חלום האזרחות הפורטוגלית - שמים סוף לשמועות

ישראלים רבים שתכננו להגיש בקשה לאזרחות פורטוגלית-אירופאית נכנסו ללחץ כשקראו על חוק חדש שמקשיח את התנאים לקבלת דרכון פורטוגלי. אז מה האמת ומה המצב כרגע?

בשיתוף פורטוגליס
09/05/2021

מאז 2015 הפכה האזרחות הפורטוגלית למבוקשת במיוחד בקרב ישראלים, היא מהווה עבור רבים כרטיס כניסה לאיחוד האירופי ומאפשרת לישראלים לגור, ללמוד ולעבוד באירופה. זה קרה בזכות חוק צאצאי המגורשים, שנועד לתקן את העוול ההיסטורי שחוו מגורשי ספרד ופורטוגל, תוך שהוא מקנה את האפשרות לצאצאיהם להגיש בקשה לקבלת אזרחות - ולקבל אותה בתנאים מקלים ובהליך מזורז.

זו הסיבה שיהודים רבים נלחצו כשהחלו להופיע בשנה שעברה כותרות על כך שהפרלמנט הפורטוגלי מתכוון להעביר שינויי חקיקה שיקשיחו את תנאי קבלת האזרחות. על פי הדיווחים, פורטוגל החלה בהליכי חקיקה לתיקון ההקלות לצאצאי מגורשי ספרד המבקשים לקבל אזרחות. לפי הצעת החוק המקורית, החל משנת 2022 תתווסף דרישה שלפיה על המבקש לשהות במדינה לפחות שנתיים לפני הגשת הבקשה. המשמעות בפועל היא , עפ"י הדיווחים, שפורטוגל סוגרת את הדלתות ומעלה את תנאי הסף לכל מי שמעוניין לקבל אזרחות פורטוגלית.

אזרחות פורטוגלית. ShutterStock
יהודים רבים נלחצו מהכותרות על כך שהפרלמנט הפורטוגלי מתכוון להקשיח את תנאי קבלת האזרחות(צילום: ShutterStock)

אז מה האמת והאם יש מקום להילחץ? שי כהן, מנכ"ל פורטוגליס, החברה הגדולה, המובילה והמקצועית בתחום מרגיע: "אכן הייתה בפרלמנט הפורטוגלי הצעה להקשיח את התנאים, אולם נשיא פורטוגל, מרסלו רבלו דה סוזה, הטיל וטו על ההצעה. הוא אף אמר כי גם אם בעתיד יוקשחו התנאים - הם לא יכללו דרישה של מגורים בפורטוגל ולא דרישה של ידיעת השפה - כל זאת כיוון שהחוק הזה בא לתקן עוול היסטורי ולהחזיר לצאצאי המגורשים את הזכויות שלהם. כלומר - החוק נותר בעינו ואין כיום שום דרישה נוספת מעבר למה שהיה נהוג עד כה".

כהן מבהיר בנוסף ש"הנשיא בדיוק נבחר לאחרונה לקדנציה נוספת והוא מחויב להבטחתו. מעבר לכך - בכדי לעמוד בעומס הפניות מצד ישראלים פתחה ממשלת פורטוגל 40 תחנות שבודקות את הבקשות שמגיעות מישראל".

"למרות זאת", אומר כהן, "החוק עדיין יכול להשתנות בעתיד ולכן מי שזכאי ומי שרוצה אזרחות אירופאית מומלץ מאוד שיתחיל כבר כעת את התהליך".

נכון לעכשיו, עדיין קיים חלון הזדמנויות בו התהליך להוצאת האזרחות הפורטוגלית הוא פשוט יחסית, ואינו מציב דרישות גבוהות כמו במדינות אחרות. עם זאת, הפופולריות של האזרחות עולה מאוד בשנים האחרונות - כך שבהחלט ייתכן שהמחוקקים בפורטוגל ינסו שוב להחמיר את התנאים לקבלת האזרחות, ולהפוך את התהליך לקשה יותר.

שי כהן, מנכ"ל פורטוגליס(צילום: גיל חיון)

בחברת פורטוגליס מספרים ששנת 2020 התאפיינה בעלייה מאוד משמעותית בביקושים לאזרחות פורטוגלית אצל הישראלים ומדי יום כ-30 לקוחות שלהם מקבלים את האזרחות בפועל. כהן אף מסביר שלקוח שסיים את התהליך והוא כבר אזרח פורטוגל - יכול לאזרח גם את בן או בת הזוג שלו וגם את ילדיו הקטינים (עד גיל 18) - בתנאי שאחד מההורים קיבל אזרחות.

כל התהליך כולו, החל מהגשת הבקשה לאזרחות ועד הסדרת המסמכים שלאחריה הוא דיגיטלי ונעשה דרך האתר של פורטוגליס או באמצעות הטלפון - אין צורך לקום מהכורסא והמומחים של פורטוגליס עושים את כל התהליך עבור הלקוח.

בנוסף, בקבוצת פורטוגליס, קיימות 2 חברות נוספות, יורופה VIP ויורופה נדל"ן. יורופה VIP מציעה לכל מי שקיבל את האזרחות סל מוצרים שכולל הנפקה של מסמכים בפורטוגל, הסדרה של פעילות עסקית, פתיחת חשבון בנק, חתונות אזרחיות ועוד.

זרוע הנדל"ן של הקבוצה, יורופה נדל"ן, עונה על הביקוש ההולך וגדל של ישראלים רבים להשקעות נדל''ן בפורטוגל ומשווקת בבלעדיות עשרות פרויקטים אטרקטיביים ברחבי המדינה תוך ליווי צמוד שמקבלים המשקיעים - בדרך להגשמת חלום שכולו רווח נקי.

עצם היותה של פורטוגליס החברה המובילה בתחום האזרחות הפורטוגלית כשאלפי יהודים כבר קיבלו דרכה את האזרחות הנכספת, האפשרות לשירות דיגיטלי מלא ושירותי ההמשך שהקבוצה מספקת, מהנפקת המסמכים בפורטוגל דרך חתונות בפורטוגל ועד נדל"ן - הופכים את כל התהליך לפשוט מאוד עבור הלקוח. הם יוודאו יחד אתכם אם אתם זכאים לאזרחות, כשכל מה שצריך הוא תעודת זהות ומסמך המעיד על יהדותכם (כמו כתובה של ההורים או שלכם). מהשלב הזה - הם דואגים לכל השאר: מעבירים לקהילה היהודית את המסמכים כדי שזו תאשר את הזכאות, מגישים את הבקשה הרשמית לממשלת פורטוגל - ועם קבלת האישור - תקבלו את האזרחות הפורטוגלית ותתחילו ליהנות מכל היתרונות שלה.

לפרטים נוספים ובדיקת זכאות לאזרחות פורטוגלית ליחצו כאן

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully