וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ליעד הבא: איך צפוי להיראות עתידנו בעידן הרכבים האוטונומיים?

יניב הלוי, מוגש מטעם ביטוח ישיר

16.8.2021 / 15:22

מתי כבר תוכלו לרכוש ביטוח מקיף למכונית נטולת הנהג שלכם ומה הסיכוי שכל זה נמצא כבר ממש מעבר לפינה? על עתידנו בעידן הרכבים האוטונומיים

רכבים אוטונומיים - ביטוח 9. ShutterStock
מתי תגיע המהפכה האוטונומית האמיתית?/ShutterStock

על פי ההבטחה הגדולה של מרבית המומחים בשנים האחרונות, כתבה כמו זו, המתפרסמת במחצית השנייה של שנת 2021, כבר הייתה אמורה להציג תמונת מצב עדכנית של סוגיית הרכבים האוטונומיים בכבישי ישראל.
התכנונים המוקדמים והציפיות היו כי בשלב זה, מכונית נטולת נהג שעוצרת לידנו ברמזור תהיה מחזה נפוץ, כמעט כמו נהג ששר בקולי קולות עם המוזיקה שבוקעת מהרמקולים האחוריים ברכבו.

אז אומנם רכבים אוטונומיים טרם הגיעו אלינו בהמוניהם, אך מכוניות חשמליות כבר אפשר לראות בכל פינת רחוב, ונדמה שגם עמדות טעינה הן כבר חלק אינטגרלי מעוד ועוד חניונים ומתחמי מגורים ועסקים ברחבי המדינה. ועדיין, נהג או נהגת תמיד יש. אז האם החלום יישאר רק בגדר תיאוריה?

התשובה היא - ממש לא. למעשה, בכל מה שקשור למדע וטכנולוגיה, המציאות לגמרי הדביקה את הפער מהחזון ובמילים אחרות, הדבר הזה עובד. בנקודות ספציפיות בארצות הברית ואירופה - בוודאי בקמפוסים של חברות כמו גוגל או אפל, מכונית שנהוגה לחלוטין בידי מכונה היא כבר עובדה מוגמרת. מבלי להיכנס להסברים מייגעים, רק נאמר שהרעיון של מכונית עמוסת חיישנים ומצלמות זעירות, כזו שיודעת לנתח את הדרך שלפניה או סביבה, לשקלל את הנתונים במהירות משוגעת, ולייצר את הפעולה הנכונה - כבר הוכיח את עצמו בעשרות אלפי שעות נהיגה של יצרניות שונות מסביב לגלובוס.

לצד זאת, כדי להפוך את המכונית האוטונומית לדבר הגדול הבא בענף הרכב העולמי בכלל ובזה הישראלי בפרט, יש לא מעט סוגיות רגולטוריות שצריך לפתור וביניהן גם אלו הקשורות לביטוח הרכב והאשמה במקרה של תאונת דרכים. כיצד יותאם למשל ביטוח הרכב המוצע כיום - המקיף, החובה והצד ג', לנהיגה במכונית זו וחשוב יותר, מי צפוי לשאת באשמה במקרה של תאונת דרכים שבו הייתה מעורבת אחת כזו? בשורות הבאות ננסה לשפוך מעט אור על העניין ולתת לכם מושג, ולו הקטן ביותר, איך צפויים להיראות חיינו בעידן האוטונומי.

רכבים אוטונומיים - ביטוח 9. ShutterStock
מה עושים לגבי הביטוח?/ShutterStock

גורם אנושי, מכונה ומה שביניהם

בשנתיים האחרונות, מדי כמה חודשים מהדורות החדשות מדווחות לנו על מכונית אוטונומית נוספת שהייתה מעורבת בתאונה קשה, אבל חשוב לדעת שמבחינה סטטיסטית מדובר בחלק קטן מאוד מסך התאונות הכולל. למעשה, בדיוק לשם כך פנה עולם הטכנולוגיה מלכתחילה לרעיון האוטונומיה: כדי לנטרל ככל הניתן את "הגורם האנושי", אותו צמד מילים שאחראי ללא מעט הרוגים ופצועים בתאונות הדרכים המתרחשות מדי שנה. גורם זה מתבטא בעיקר בהסחות דעת כאלו ואחרות, כמו התעסקות במכשיר הנייד בעת נהיגה או לחלופין, בהתנהגויות פסולות דוגמת עלייה על ההגה לאחר שתיית אלכוהול רבה או היעדר שעות שינה מספיקות.

על פניו, כשמאפשרים למחשב נטול רגשות, חשקים ותכונות אנושיות לעבוד במקומנו, כל הסכנות הללו פשוט מתפוגגות ואין הדבר נוגע לתאונות בלבד. רכב אוטונומי יכול, לפחות בתיאוריה, להיות חסכוני ופונקציונלי בהרבה. דמיינו מצב בו הרכב האוטונומי שלכם מסיע אתכם בבוקר לעבודה ובמקום לשבת 9-10 שעות ולצבור אבק באיזה חניון, נוסע בעצמו חזרה הביתה כדי ששאר בני הבית יוכלו להשתמש בו ואז כמובן, גם חוזר לאסוף אתכם בתום יום העבודה. במקרה שכזה, משקי בית רבים המחזיקים בשני רכבים או יותר יוכלו לוותר לפחות על אחד מהם. יעיל במיוחד, לא כך?

רכבים אוטונומיים - ביטוח 9. ShutterStock
העתיד כבר כאן. כמעט/ShutterStock

אז למה בכל זאת כל המכוניות סביבנו עדיין נהוגות בידי בני אנוש?

התשובה הקצרה לכך היא כי טכנולוגיה לבדה אינה מספיקה, אבל לנו כמובן יש גם אחת קצת יותר ארוכה עבורכם. נכון שמכונית שאמורה להיות חסינה מתאונות (עד כמה שניתן) היא החלום הגדול של כל חברות הביטוח בעולם, אבל זה רק אם אלו יצליחו לצלוח את הצומת הסואן, המלא בתקנות תעבורה מקומיות, חוקי תנועה ואחריות ביטוחית.

חישבו על זה: בפורמט הקיים של ביטוחי הרכב, מחירה של הפוליסה נקבע כמובן גם לפי הפרמטרים של הרכב עצמו, דוגמת שווי, רמת המיגון ומערכות הבטיחות, אך גם לפי שקלול של נתוני הנהג, כמו הגיל, ותק הנהיגה והיסטוריית התאונות שלו חלילה, וזאת כדי לנסות ולהעריך עד כמה שאפשר מהו הסיכוי שהמבוטח יהיה מעורב באירוע שיצריך התערבות ביטוחית.

ואם בסוגיית הביטוח עסקינן, כאן אנו מגיעים לבעיה נוספת - את מי יש להאשים במקרה של תאונה המעורבים בה רכב אוטונומי, שאמור להיות חף מטעויות, ורכב רגיל? ומה לגבי תאונה בין שתי מכוניות אוטונומיות? ובכלל, אם ישנן יצרניות רכב שיודעות לייצר מכונית שלא מתנגשת בדבר, אולי הן אלו שצריכות לפצות את הנהג במקרה של תאונה ולא חברת הביטוח המקומית? זהו באמת רק קצה הקרחון בכל הנוגע לסוגייה הביטוחית. מצד שני, אם עולם הרכב בכל זאת הולך (כלומר, נוסע) לכיוון האוטונומי, סביר להניח שחברות הביטוח תעשנה הכל כדי לא להישאר מאחור ולפספס את המהפכה, שבסופה, אמורה להניב גם להן נתח שוק מכובד.

רכבים אוטונומיים - ביטוח 9. ShutterStock
אתגרים נוספים מחכים לנו/ShutterStock

אילו אתגרים נוספים קיימים?

מכונית אוטונומית היא מעין רובוט, שאת יתרונותיו כבר הצגנו, אבל גם אתגרים לא חסרים. רובוטים - גם כאלו עם בינה מלאכותית מתקדמת במיוחד, עובדים בסופו של דבר לפי פקודות אלקטרוניות. דמיינו לעצמכם למשל רכב אוטונומי המזהה מצב של התנגשות עם רכב אחר בכביש וכדי לסטות משם, פונה בצורה אוטונומית אל המדרכה שבצד ופוגע בהולכי רגל. או מה יקרה כשילד יבחין במכונית אוטונומית בצד בכביש, יסיק לתומו שהיא חונה וירד לכביש בשנייה המדויקת בה גם המכונית תתחיל לנסוע? ומה לגבי ההאקרים? אותם "פצחנים" שמנסים ולעיתים גם מצליחים לחדור למערכות ממוחשבות ולייצר כאוס או נזקים עצומים. אם המכונית שלכם היא רובוט שבראשו מחשב, אולי ניתן יהיה לחדור אליה ולנווט אותה. די בטוח שכבר ראינו משהו כזה בעבר באיזה מותחן אימה בעבר.

לסיכום, למרות שבמקומות שונים בעולם כבר משתמשים במכוניות אוטונומיות, כנראה שנחכה עוד זמן מה עד שיהיה בהן גם שימוש המוני. העידן של בעלות פרטית על מכונית אוטונומית עדיין לא לגמרי כאן, אבל סביר להניח שהוא יגיע תוך כמה שנים. עד אז, סעו בזהירות והמשיכו להתעדכן.

* הכתבה נכתבה בשיתוף ביטוח ישיר

לחצו כאן לקבלת הצעת מחיר לביטוח מקיף לרכב במחיר מעולה>>

יניב הלוי, מוגש מטעם ביטוח ישיר
4
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully