וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

האם אפשר להיפטר מקטרקט? גלו את השיטה היעילה והבטוחה ביותר

בשיתוף ד"ר לוינגר מדיקל

18.7.2023 / 11:50

קטרקט הינו מצב שכיח הגורם לעכירות בעדשת העין ולבעיות ראייה ולרוב מתפתח בגיל מבוגר, כשללא טיפול הוא עלול לגרום לעיוורון. ניתוחי הקטרקט התקדמו טכנולוגית ומאפשרים גם לטפל בקטרקט וגם לתקן הפרעות ראייה קודמות. הכירו את הדור הבא של הטיפול לקטרקט: ניתוח בלייזר

קטרקט, מחלה הגורמת לעכירות בעדשת העין, היא מצב נפוץ ביותר אשר שכיחותו עולה עם הגיל: על פי הערכות, כ-68% מבני ה-80 ומעלה סובלים מקטרקט.

העדשה אחראית על מיקוד קרני האור לקבלת תמונה חדה. באופן תקין, העדשה צלולה ושקופה. במקרה של קטרקט, נוצרת עכירות בעדשה המשבשת את תפקוד העדשה במיקוד קרני האור. כתוצאה מכך, הראייה הופכת למטושטשת. רבים מתארים זאת כ'עננים' שמפריעים לראייה. ברוב המקרים, הקטרקט פוגע בשתי העיניים במקביל.

בדרך כלל, הקטרקט מחמיר עם הזמן: העכירות גוברת, הראייה מדרדרת, וכך נגרמת הפרעה בשגרת החיים: הקטרקט מפריע בקריאה, בנהיגה, בזיהוי פנים ובפעולות יום-יומיות רבות.

ניתוחי הקטרקט המוכרים זכו להתקדמות טכנולוגית, אשר מאפשרת גם לטפל בקטרקט וגם לתקן הפרעות ראייה קודמות. הכירו את הדור הבא של הטיפול לקטרקט: ניתוח קטרקט בלייזר.

בשנים האחרונות הניתוח זכה לשכלול משמעותי עם כניסתן של טכנולוגיות לייזר מתקדמות שיכולות לשפר את תוצאותיו אף יותר.

רופאים מומחים לניתוחי עיניים. שלושה צלמים,
ניתוח קטרקט בלייזר מתבצע על ידי נבחרת רופאים מומחים לניתוחי עיניים/שלושה צלמים

איך מתבצע ניתוח הקטרקט?

הבסיס לניתוחי הקטרקט הוא הוצאת העדשה הטבעית העכורה והחלפתה בעדשה מלאכותית וצלולה.

"במהלך ניתוחי קטרקט מהדור הקודם, המנתח היה מבצע באופן ידני חתך זעיר בקרנית העין באמצעות סכין חדה. פותח את קופסית העדשה באופן ידני, ובעזרת אנרגית אולטרסאונד, מרסקים ושואבים את העדשה העכורה. לאחר מכן, משתילים במקומה עדשה מלאכותית חדשה, בסיום הניתוח, המנתחים סוגרים את הפתח ללא תפרים ואתם יכולים ללכת הביתה עם ראיה צלולה יותר " - מסביר ד"ר אהרון גרינבאום, רופא ומנתח עיניים בכיר במרכז הרפואי 'עתידים מדיקל סנטר' מקבוצת 'דר' לוינגר מדיקל' ומנתח בכיר במחלקת עיניים של בית החולים שיבא תל השומר.

כיצד מתבצע ניתוח קטרקט בלייזר?

גם במסגרת ניתוח קטרקט בלייזר מסירים את העדשה העכורה ומחליפים אותה בעדשה מלאכותית.

עם זאת, בניתוח קטרקט בלייזר משולבים מספר שכלולים חשובים:

מיפוי ממוחשב רב- מימדי של העין: בניתוח קטרקט בלייזר מבצעים מיפוי של העין עוד לפני הניתוח. כך, ניתן לתכנן את הניתוח באופן מדויק לכל עין.

הפסקת השימוש בחיתוך ידני: במסגרת ניתוח קטרקט בלייזר שלב החיתוך מתבצע באמצעות לייזר שמתוכנת בהתאם למבנה הייחודי של העין ובהפעלת רופא או רופאה מומחים לניתוחי עיניים.זאת, בניגוד לניתוח המסורתי בו החיתוך נעשה בסכין ובאופן ידני. כמו כן פתיחת הקופסית נעשית בעזרת הלייזר בצורה מדוייקת ובטוחה תןך שמירה על פתח עגול ומרכזי.

הפחתת האנרגיה הדרושה לפירוק העדשה העכורה: הלייזר מחלק את העדשה לפרוסות ( כמו משולשי
פיצה) המקל על המשךפרוק העדשה הטבעית העכורה. החיתוך המוקדם מפחית את האנרגיה הדרושה לפירוק העדשה על ידי האולטרה-סאונד. הניתוח בלייזר הינו בטוח יותר ומפחית את הסיבוכים הן במהלך הניתוח והן אחריו.

הנחת העדשה החדשה בעזרת מחשב: בניתוח הלייזר ניתן להניח את העדשה באופן מדויק יותר בתוך קופסית העין. זה יתרון חשוב במיוחד לדיוק בתוצאות כאשר עושים שימוש בעדשות משוכללות (עדשות פרימיום), שמטפלות גם בהפרעות ראייה אחרות.

ניתוח קטרקט בלייזר מתבצע על ידי רופאים מומחים לניתוחי עיניים. המטופל נשאר ער לאורך כל הניתוח אך לא חש בכאב. בסיום הניתוח הקצר ניתן להשתחרר הביתה ללא צורך באשפוז.

ניתן לחזור לשגרה זמן קצר ביותר לאחר הניתוח, כאשר החלמה מלאה אורכת עד מספר שבועות. הרופא/ה המנתח/ת יסביר לך על תקופת ההחלמה.

בדיקת ראייה. Sergio Sergo, ShutterStock
מחקרים מצאו שייתכן שאיכות הראייה המושגת בעקבות ניתוח הלייזר טובה יותר לעומת השיטה המסורתית/ShutterStock, Sergio Sergo

מה הם היתרונות בשיטת הלייזר?

"באמצעות הדיוק הרב שהלייזר מאפשר, ניתן לבצע את החתכים הדרושים לניתוח באופן מינימלי, וכך לצמצם את הפגיעה בשאר חלקי העין כתוצאה מהניתוח כמו כן, הלייזר מפחית את רמות האנרגיה הנדרשות לאולטרסאונד על מנת להסיר את העדשה. הניתוח בלייזר מאפשר לקבל דיוק רב יותר במרכוז העדשה המושתלת ולהפחית את סיבוכי הניתוח. כל אלו מסייעים בהחלמה מהירה יותר ובצמצום הסיכון לסיבוכים המאוחרים כגון בצקת קרנית, העלולים להופיע בעקבות הניתוח"- מסביר ד"ר בוקלמן

ניתוח הלייזר עשוי להפחית טעויות אנוש, זאת בשל השימוש בלייזר המאפשר לבצע חתכים מדויקים, אך גם באמצעות הסקירה הממוחשבת של מבנה העין, המאפשרת תכנון מקדים וקפדני של הניתוח. כמו כן, מחקרים מצאו שייתכן שאיכות הראייה המושגת בעקבות ניתוח הלייזר טובה יותר לעומת השיטה המסורתית.

גם ניתוח לטיפול בקטרקט וגם 'הסרת משקפיים בלייזר'

ד"ר אודרי קפלן, מומחית בניתוחי קטרקט וגלאוקומה.מנתחת בכירה במרכז הרפואי 'עתידים מדיקל סנטר' מקבוצת 'דר לוינגר מדיקל' ובביה"ח שיבא תל השומר.מסבירה על יתרון מרכזי של ניתוח קטרקט בלייזר, היכולת לשלב אותו עם תיקון של לקות ראייה:" ניתוח קטרקט בלייזר יוצר מצב אידיאלי עבור תיקון הפרעות ראייה אחרות שקדמו למחלת הקטרקט כמו קוצר ראייה, רוחק ראייה ואסטיגמציה (צילינדר). כך אפשר לשלב לתוך ניתוח לטיפול בקטרקט גם פתרון למשקפיים. סוג זה של ניתוח נקרא 'ניתוח קטרקט רפרקטיבי'".

"אמצעי אחר שבמסגרתו ניתוח קטרקט בלייזר יכול לשפר את הראייה" ממשיכה ד"ר אודרי קפלן , "הוא שימוש נרחב יותר בעדשות מתוחכמות יותר שנקראות 'עדשות פרימיום' ובהן עדשות טוריות ועדשות מולטי-פוקליות. עדשות אלה, שניתוחי קטרקט בלייזר מאפשרים להשתיל אותן בדיוק רב יותר, יכולות לשחזר יכולות ראייה מעולות ולהפחית את הצורך במשקפיים לאחר הניתוח".

עם זאת, יש לציין כי בשל העלויות הגבוהות של מכשיר הלייזר המתוחכם, ניתוחי לייזר מוצעים היום רק במסגרת מספר קטן של מרכזים מובחרים. ד"ר בוקלמן מסביר: "כיום, שתי השיטות נחשבות טובות ואיכותיות, באמצעותן רבים חזרו לשגרת חייהם. עם זאת, עבור מספר רב של מטופלים יש יתרון של ממש בבחירה בניתוח בלייזר על פני הניתוח המסורתי".

בשיתוף ד"ר לוינגר מדיקל
4
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully