הסימנים לפני ובזמן התקף לב שאולי לא ידעתם עליהם - איך לזהות ומה צריך לעשות?

סיכויי ההצלה וההחלמה מהתקף לב עולים משמעותית כאשר הטיפול ניתן מיד או בסמוך להופעת התסמינים. רצוי שכל אחד ידע לזהות את הסימנים המוקדמים של התקף לב, ההבדלים בין גברים לנשים וכו' - ע"מ שניתן יהיה להגיב בזמן ואף להציל חיים

מוגש מטעם שחל
13/02/2022

אם אתם חושבים שאתם או מישהו שקרוב לכם עובר התקף לב - אתם חייבים לפעול בהקדם, כי במצב של "מקרה אמת" כל דקה חשובה. בכדי לדעת מה לעשות חשוב לדעת קודם כל מהו התקף לב: כמו כל איבר אחר בגוף, הלב זקוק לחמצן כדי לפעול והתקף לב נגרם כאשר אחד מהעורקים הכליליים שמזרימים את הדם לשריר הלב נחסם ואז נעצרים אספקת הדם והחמצן לאזור מסוים בשריר הלב. התוצאה היא שאותו חלק של שריר הלב המוזן ע"י העורק שנחסם לא מקבל אספקת חמצן ולאחר זמן קצר עובר נמק ובהמשך מצטלק ואינו תורם להתכווצות של הלב, בשלב החריף של האוטם מתפתח סיכון מוגבר להפרעות קצב שעלולות להיות מסוכנות, וככל שהאזור שניזוק גדול יותר גובר גם הסיכון להתפתחות של אי ספיקת לב.

מדי שנה מאושפזים בבתי החולים בישראל כ-11,500 איש כתוצאה מהתקפי לב ורק בזכות העלייה בשנים האחרונות במודעות לתסמינים ולשיפור הגדול שחל באפשרויות הטיפול המיידי, רוב מי שחווה התקף לב יזכה לחזור הביתה מבית החולים. לכן - אם אתם או מישהו שנמצא קרוב אליכם חשים בתסמיני התקף לב, חשוב לפנות מיד וללא דיחוי לעזרה ראשונה לקבלת טיפול מהיר. נמצא שסיכויי ההצלה וההחלמה של התקף לב גבוהים ויעילים באופן משמעותי כאשר הטיפול ניתן מיד בסמוך להופעת התסמינים. במהלך התקף לב יש חלון זמן קצר בו ניתן לקבל טיפול שמטרתו פתיחת העורק החסום ובכך מניעה של נזק בלתי הפיך לשריר הלב.

התלונה הידועה ביותר להתקף לב היא כאבים בחזה(צילום: ShutterStock, Creative Cat Studio)

אז איך מזהים התקף לב?

בניגוד לסצנות הדרמטיות בטלוויזיה ובקולנוע, פעמים רבות הסימנים הראשונים להתקף לב הם קלים יחסית למה שנהוג לחשוב, ורק אם אינם מטופלים - הם עלולים להתפתח ולהחמיר. התלונה הידועה ביותר להתקף לב היא כאבים בחזה, אולם הרשימה הרבה יותר ארוכה.

לעתים התקף הלב מכה בפתאומיות, ולעתים יש סימני אזהרה אפילו מספר שבועות לפני אירוע הלב עצמו - כדוגמת לחץ בחזה שבד"כ מתגבר במאמץ גופני (אנגינה פקטוריס), שנגרמת כתוצאה בירידה באספקת הדם והחמצן לשריר הלב.

חשוב לדעת שכל אדם חווה התקף לב בצורה שונה, והופעת הסימפטומים שונה הן מבחינת סוג הסימפטום והן מבחינת דרגת חומרתו. יהיו כאלה שבזמן התקף לב ירגישו כאבים עזים, ויהיו כאלה שיחושו כאב קל. מטבע הדברים, ככל שיש יותר תסמינים ועוצמתם רבה יותר - כך הסיכוי שאכן מדובר בהתקף לב גבוה יותר.

בחלק מהמקרים במיוחד אצל נשים, קשישים או חולי סוכרת - יתכן התקף לב ללא כאב בחזה בזמן האירוע . במקרים אלה יתכן שהסימנים להתקף לב מסתכמים בקוצר נשימה, כאבי בטן, בחילה או תלונות לא טיפוסיות אחרות.

התסמינים להתקף לב לרוב קשים לזיהוי בגלל שהם שונים באופיים ובעוצמתם מאדם לאדם(צילום: ShutterStock, Explode)

הסימנים הנפוצים להתקף לב

- חוסר נוחות וכאב בחזה - כאשר יש התקף לב, בדרך כלל קיימת תחושת חוסר נוחות בחזה במשך מספר דקות רצופות לפחות, או שהתחושה באה והולכת. חוסר הנוחות עשוי לבוא לידי ביטוי בתחושת מלאוּת, סחיטה, לחץ, תעוקה או כאב בחזה. בדרך כלל הכאב בחזה מתגבר עם מאמץ גופני

- הקרנה של הכאב לפלג הגוף העליון - התקף לב עלול לגרום לתחושת חוסר נוחות גם בשכמות, בכתפיים ובזרועות - לרוב בצד שמאל. כאבים אלו לעתים מתפשטים ומקרינים גם עד כף היד והאצבעות. זאת נוסף על כאב גב, כאב בטן, כאב צוואר, ואף כאבי שיניים ולסת.

- קוצר נשימה - פעמים רבות בזמן התקף לב החולה מרגיש קושי לנשום, הוא מתנשף או משתעל, ולפעמים משמיע צפצופים בזמן הנשימה.

- חרדה - ממש כמו בהתקף חרדה, לעתים גורם התקף לב גם הוא לתחושה של פאניקה, מה שעלול לגרום לאבחון שגוי ולדחות את הטיפול הרפואי החיוני במצב חירום שכזה.

- בעיות מכיוון מערכת העיכול - בחילה, צרבות, גיהוק, קלקול קיבה וכאבי בטן.

יש לציין שנשים נוטות יותר לדווח בזמן התקף לב על בעיות במערכת העיכול, וכן על זיעה קרה, עייפות קיצונית, סחרחורת, וכן לחץ בחלקו העליון של הגב.

בכלל, התסמינים להתקף לב לרוב קשים לזיהוי בגלל שהם שונים באופיים ובעוצמתם מאדם לאדם ורק גורם רפואי מקצועי יכול לבצע אבחון מדויק. לכן ההמלצה היא לגלות ערנות מלאה לכל שינוי פיזי ולהודיע עליו בהקדם לגורם מקצועי שיוכל לאבחן ולטפל. שילוב של מודעות למאפיינים ולסימנים של התקף לב עם קבלה מיידית של עזרה רפואית - יכולים להיות ההבדל בין חיים ומוות.

מהו התקף לב "שקט"?

התקף לב שקט הוא כינוי למצב בו אדם עובר התקף לב כלל ללא הופעת הסימנים הקליניים הקלאסיים של התקף לב. על אף שחוויה של התקף לב עלולה להיות מעוררת בהלה, ואף טראומטית, התקף לב שקט עלול להיות מסוכן הרבה יותר, מאחר שלחולה אין בכלל מודעות לכך שהוא מצוי במצב של סכנת חיים.

התקף לב שקט בד"כ לא מזוהה בזמן אמת, אלא רק בעקבות בדיקות רפואיות מאוחרות - כדוגמת א.ק.ג ואקו לב, ולעתים גם באמצעות CT ו-MRI של הלב.

קורה לא פעם שסימנים להתקף לב הם קלים יחסית, על אף שהם עלולים להעיד על מצב חמור ומסכן חיים. לעתים אדם שלוקה בהתקף לב מתייחס בטעות אל הסימנים של התקף הלב ככאלו המעידים על התקף חרדה, עייפות או מתח נפשי - וכתוצאה מכך אינו פונה לקבל טיפול רפואי דחוף בזמן.

אבחון מוקדם וטיפול מיידי עשויים להיות ההבדל בין חיים למוות, ועיכוב בקבלת טיפול רפואי לאחר התקף לב עלול גם להסתיים בנזק קבוע לשריר הלב, המשפיע על הבריאות והתפקוד לטווח הארוך.

רופא מצביע על לב וירטואלי. Billion Photos, ShutterStock
אם אתם באחת מקבוצות הסיכון מומלץ להיות תחת מעקב של מומחה בתחום הלב(צילום: ShutterStock, Billion Photos)

גורמי הסיכון להתקף לב

ההסתברות להתקף לב עולה באוכלוסיות בעלות גורמי סיכון מסוימים. הגורמים המוכרים ביותר למחלות לב הם: גיל - הסיכון ללקות בהתקף לב עולה עם הגיל כשגברים מעל גיל 45 ונשים מעל גיל 55 נמצאים ברמת סיכון גבוהה יותר, עישון - אקטיבי ואפילו פאסיבי גורם נזק לתאי הדם ולתפקוד הלב וכלי הדם, גנטיקה והיסטוריה משפחתית של מחלות לב, שומנים בדם - רמה גבוהה של כולסטרול רע וטריגליצרידים פוגעת בכלי הדם, היעדר פעילות גופנית וכן השמנה מגדילים את הסיכון להתקפי לב יתר לחץ דם - לאורך זמן גורם לפגיעה בכלי דם ולהגברת טרשת העורקים, סוכרת - חולי סוכרת נמצאים בסיכון כפול ללקות בהתקף לב או שבץ מוחי. בנוסף, ישנם גורמים פסיכולוגיים וסביבתיים שעלולים לגרום להתקף לב כמו מצבי לחץ או מצוקה נפשית חריגה.

בעיקרון, אם אתם נמצאים באחת מקבוצות הסיכון ואתם מעל לגיל 40 מומלץ לכם להיות תחת מעקב של מומחה בתחום הלב ולהיות ערניים לסימפטומים המאותתים שיש סיכון לאירוע לבבי קרב.


שחל מציעים לכם פתרון על מנת להתמודד עם הלא נודע ולהסיר דאגה מליבכם: לחיות בראש רגוע ובלב שקט, ולדעת שבכל רגע נתון יש מישהו ששומר עליך ויסייע לך בזמן חירום - בארץ ובעולם.

אם אתם חשים ברע או מזהים שינוי כלשהו במצבכם הרפואי, כל מה שאתם נדרשים לעשות הוא להתקשר למוקד הרפואי של שחל. באמצעות טכנולוגיה חדשנית שתקבלו בעת הצטרפות, תוכלו להעביר במהירות שידור א.ק.ג לצוות הרפואי של שחל, שיפענח את התוצאות בזמן אמת וישווה לנתונים קודמים. במרבית המקרים ניתן לתת מענה באמצעות מעקב וטיפול מרחוק, ללא צורך בהזנקת ניידת. תוכלו לחזור לשגרה בריאה, ולהמשיך לחיות בלב שקט.

במקרה של התקף לב, או אירוע לב אחר, תלווה ע"י מוקד רפואי מקצועי של שחל הזמין בכל זמן ומכל מקום. תשלח אלייך ניידת טיפול נמרץ של שחל (על פי מפת פריסת ניידות וזמינותן) עם רופא ופרמדיק שיטפלו בך, יפנו אותך לביה"ח, ויעדכנו את צוות בית החולים במצבך הרפואי עוד מהדרך ובכך יחסכו זמן משמעותי נוסף בבית חולים - על מנת להעניק לך טיפול רפואי מדויק, ללא דיחוי וללא עיכובים מיותרים.

השירות ששחל מעניקה למנוייה נסמך, בין השאר, על מִכשור טכנולוגי מתקדם, המשדר למוקד את הנתונים בזמן אמת, מעקב אחר רשומה רפואית עדכנית, ובמידת הצורך ישגר אליך ניידת טיפול נמרץ.

  • התקף לב
  • שחל
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully