הרוצח השקט: כל מה שצריך לדעת על לחץ דם גבוה ואיך מתמודדים

לחץ דם גבוה יכול להוביל לסיבוכים כדוגמת התקפי לב או שבץ ולכן היכרות עם גורמי הסיכון ליתר לחץ דם, התסמינים ודרכי הטיפול בו - תסייע לכם לשמור על בריאות תקינה ואף לזהות מקרים בהם אתם חייבים לקבל טיפול רפואי מיידי

מוגש מטעם שחל
23/03/2022

אם כבר הגעתם (בשעה טובה) לגיל 50 ומעלה, כנראה שהמושג "לחץ דם גבוה" לא זר לכם ושמעתם אותו כבר מהרופא או מהחברים מסביב, זאת מכיוון שלחץ הדם נוטה לעלות עם הגיל. לחץ דם גבוה יכול להוביל לסיבוכים כדוגמת התקפי לב או שבץ ולכן היכרות עם גורמי הסיכון ליתר לחץ דם, התסמינים ודרכי הטיפול בו - תסייע לכם לשמור על בריאות תקינה ואף לזהות מקרים בהם אתם חייבים לקבל טיפול רפואי מיידי. אז שבו בנוחות והמשיכו לקרוא - כי המאמר הבא יכול להיות קריטי עבורכם.

לחץ דם מבטא את הכוח המופעל על ידי הדם כנגד דפנות העורקים. הלחץ המופעל תלוי בהתנגדות של כלי הדם ובעוצמת התכווצות הלב - ולחץ דם גבוה הוא מצב שכיח שבו הכוח שמופעל על ידי הדם כנגד הדפנות של העורקים בגוף הוא גבוה מדי.

הכוח שמופעל על ידי הדם כנגד הדפנות של העורקים בגוף הוא גבוה מדי(צילום: Giphy, Physiology Animations)

למה לחץ דם גבוה הוא מסוכן?

לא מעט מאיתנו סובלים ממנו, אבל מעטים יודעים מה המשמעות האמיתית של לחץ דם גבוה ומה ההשפעות שלו על הבריאות שלנו. לחץ דם גבוה, שנקרא בשפה הרפואית יתר לחץ דם, יכול ליצור נזק לעורקים וללב במשך שנים לפני שהסימפטומים שלו מתגלים, ועלול להוביל למחלות לב וכלי דם כדוגמת התקפי לב ושבץ, ואף לפגיעה בכליות ובאיברים נוספים.

אינספור מחקרים מצאו שיש קשר הדוק בין התקפי לב ללחץ דם גבוה - הסיכון ללקות בהתקף לב עולה עם הגיל, בייחוד לאחר גיל 45 ובמקרה של לחץ דם גבוה ההסתברות לאירוע לב גדולה אף יותר. מחלות לב נמצאות בצמרת סיבות המוות בישראל ולא בכדי - על פי סקר משרד הבריאות, הסטטיסטיקות מראות כי כמעט כל אדם חמישי אובחן כבעל לחץ דם גבוה וזו אחת הסיבות המרכזיות לתחלואת לב ולמוות כתוצאה ממנה. עם זאת, קל לאבחן ולזהות יתר לחץ דם, וכאשר קיימת אבחנה - ניתן לטפל בה.

מה גורם ללחץ דם גבוה?

ישנם שני סוגים של לחץ דם גבוה:

יתר לחץ דם ראשוני: זהו הסוג הנפוץ יותר עבור רוב האוכלוסייה הבוגרת ולמרבה הצער אין מאחוריו גורם מזוהה שמוביל לעלייה בלחץ הדם ולא ניתן לזהות סיבה מדויקת לעלייה בלחץ הדם שנוטה לעלות בהדרגה במשך שנים .

יתר לחץ דם שניוני: לחץ דם שמקורו בגורם הניתן לזיהוי. במצב זה לחץ הדם הגבוה נגרם בגלל בעיה בכליות, בעורקי הכליה, בבלוטת האדרנל (יותרת הכליה) או בעיות רפואיות אחרות הגורמות במישרין או בעקיפין לעליה בערכי לחץ הדם. במצבים אלו לפעמים טיפול/תיקון ההפרעה הבסיסית למעשה גורמת להתנרמלות של לחצי הדם וזאת בניגוד ליתר לחץ דם ראשוני שמהווה למעשה מחלה כרונית המחייבת טיפול קבוע

רופא בודק לחץ דם(צילום: ShutterStock, LightField Studios)

מהם גורמי הסיכון שמעלים את הסיכוי ללקות בלחץ דם גבוה?

• גיל: הסיכוי ללקות ביתר לחץ דם עולה עם הגיל. הסטטיסטיקה מראה כי עד גיל 65 לגברים יש סיכוי יותר גבוה ללקות בלחץ דם גבוה, ומעל גיל 65 הסיכוי גדול יותר עבור נשים.

• תורשה: נטייה ללחץ דם גבוה עוברת גנטית וריבוי מקרים במשפחה עשוי להעיד על סיכון מוגבר ללחץ דם גבוה, כשאוכלוסיות ממוצא מסוים מועדות ללקות בה יותר מאחרות.

• משקל יתר: למשקל יתר יש השפעה ישירה על התפתחות יתר לחץ דם.

• אורח חיים יושבני: מי שאינו עוסק בפעילות ספורטיבית נמצא אף הוא בסיכון מוגבר ליתר לחץ דם, כשמחקרים רבים הראו שאימון גופני הוא מרכיב מאוד חשוב בעיכוב הופעת יתר לחץ דם.

• עישון: עישון מעלה מיידית את לחץ הדם ופוגע בכלי הדם. בין היתר - עישון גורם להצרת העורקים ומגדיל את הסיכוי להתקף לב. חשוב לדעת שגם עישון פסיבי מגדיל את הסיכוי למחלות לב.

• עודף מלח: יותר מדי מלח (נתרן) בתפריט גורם לגוף לאגור נוזלים, מה שמוביל לעלייה בלחץ הדם.

• חוסר באשלגן: אשלגן מאזן את כמויות המלח בתאים וחוסר ממנו עלול לגרום להצטברויות נתרן בדם.

• צריכת אלכוהול: כמות גדולה של אלכוהול לא טובה ללב ועלולה להשפיע גם על לחץ הדם.

• לחץ נפשי: לחץ מעלה את הדופק וגם את לחץ הדם. כשהוא כרוני או כשמנסים להתמודד איתו באמצעות אוכל, עישון או אלכוהול - מחמירים את הבעיה.

תסמינים: איך מזהים לחץ דם גבוה?

התסמינים של לחץ דם גבוה אומנם אינם מופיעים בשלבים המוקדמים, אך שהם כבר מגיעים, לחץ הדם גבוה מאוד ואיתו עולים הסיכונים הבריאותיים. לחץ דם גבוה זכה לכינוי "הרוצח השקט" משום שאין לו ממש תסמינים שקל לזהות אבל הוא יכול ליצור בעיות חמורות וקטלניות ולכן כדי לגלות האם אנו סובלים מיתר לחץ דם, חשוב לבצע בדיקות תקופתיות של לחץ הדם.

לעיתים, לחץ דם גבוה שאינו מאוזן, יכול לגרום להזעה, חרדה, בעיות שינה והסמקה. במקרים בהם לחץ הדם מגיע לרמה חמורה עלולים להופיע כאבי ראש עזים ודימומים מהאף.

חשוב לאבחן לחץ דם גבוה משום שהוא יכול לגרום לסיבוכים הבאים:

• התקף לב או שבץ: לחץ דם גבוה מעלה את הסיכוי לטרשת עורקים שתגרום להתקף לב, שבץ או סיבוכים נוספים

• מפרצת: יכול להוביל לכדי החלשות והתנפחות של עורק שתיצור מפרצת. אם המפרצת תתבקע, ייתכן שהיא תיצור סיכון לחיינו.

• אי ספיקת לב: יתר לחץ דם ממושך גורם בהדרגה לשינויים מבניים בלב כמו עיבוי של שריר הלב עם הפרעה תפקודית בשלב ההרפיה ובמקרים קשים גורם להתפתחות של אי ספיקת לב.

• קיימים עוד שלל מצבים וסיבוכים רפואיים, כתלות בכלי הדם שנפגעו כתוצאה מיתר לחץ הדם - כמו בעיות בכליות, בראייה ובתפקוד המוחי.

טיפול בלחץ דם גבוה

שינוי סגנון החיים נחשב בדרך כלל לשלב ראשון בטיפול בלחץ דם גבוה.

• הפחתת מלח מהתפריט: ההמלצה של ארגון הבריאות העולמי היא לצרוך פחות מ-5 גר' מלח ליום, על מנת להפחית את הסיכון ליתר לחץ דם ובעיות בריאות נלוות לו.
• שיפור התזונה: אכילה של יותר פירות וירקות, סיבים תזונתיים ופחות שומן
• הפחתת משקל הגוף לסובלים מעודף משקל.
• שילוב פעילות גופנית: מומלץ לבעלי לחץ דם גבוה לשלב לפחות 150 דקות של פעילות אירובית אינטנסיבית בשבוע, הכוללת לדוגמא הליכה, דיווש או שחיה.
• הפחתת מתחים: אימוץ אסטרטגיות להפחתת מתחים על מנת לשלוט בלחץ הדם.
• מינון צריכת האלכוהול: לא יותר ממנה אחת ליום לאישה ו-2 לגבר.


כאמור, לחץ דם גבוה מעלה משמעותית את הסיכון לפגיעה בכלי דם ולהגברת טרשת העורקים, דבר שעלול לגרום להתקף לב - ולכן חשוב להגן על עצמך מפני סכנות אפשריות. מכיוון שהסימפטומים לאירוע לבבי משתנים מאדם לאדם ואינם עקביים, חשוב שיהיה מעורב גורם מקצועי שידע לתת לכם את האבחנה הנכונה כולל טיפול מתאים וברגע האמת - להציל חיים.

שחל מציעים לכם פתרון על מנת להתמודד עם הבעיה: להיות מנוי בשחל פירושו לחיות בראש רגוע ובלב שקט, ולדעת שבכל רגע נתון יש מישהו ששומר עליך ויסייע לך בזמן חירום - מכל מקום, בארץ ובעולם.

בגלל שהתסמינים להתקף לב יכולים להופיע לעיתים עד שלושה שבועות לפני האירוע הלבבי עצמו, ערנות מוקדמת לתסמינים מגבירה את הסיכויים למנוע אירוע משמעותי ונזקים בלתי הפיכים.

בדיוק בשביל זה יש את שחל - מרגישים קצת רע? מרימים טלפון ועל המקום מקבלים אבחון שאומר לכם אם מדובר באירוע מסכן חיים או שהכל בסדר. הערנות הזאת, וקלות האבחון על ידי גורם רפואי מקצועי מקטינים משמעותית את הסיכוי לחוות אירוע קשה.

אם אתם חשים ברע או מזהים שינוי כלשהו במצבכם הרפואי, כל מה שאתם נדרשים לעשות הוא להתקשר למוקד הרפואי של שחל. באמצעות טכנולוגיה חדשנית שתקבלו בעת הצטרפות, תוכלו להעביר במהירות שידור א.ק.ג לצוות הרפואי של שחל, שיפענח את התוצאות בזמן אמת וישווה לנתונים קודמים. בכ-88% מהמקרים ניתן לתת מענה באמצעות מעקב וטיפול מרחוק, ללא צורך בהזנקת ניידת. תוכלו לחזור לשגרה בריאה, ולהמשיך לחיות בלב שקט.

במקרה של התקף לב, או אירוע לב אחר, תלווה ע"י מוקד רפואי מקצועי של שחל הזמין בכל זמן ומכל מקום. תשלח אלייך ניידת טיפול נמרץ של שחל (על פי מפת פריסת ניידות וזמינותן) עם רופא ופרמדיק שיטפלו בך, יפנו אותך לביה"ח, ויעדכנו את צוות בית החולים במצבך הרפואי עוד מהדרך ובכך יחסכו זמן משמעותי נוסף בבית חולים - על מנת להעניק לך טיפול רפואי מדויק, ללא דיחוי וללא עיכובים מיותרים.

השירות ששחל מעניקה למנוייה נסמך, בין השאר, על מִכשור טכנולוגי מתקדם, המשדר למוקד את הנתונים בזמן אמת, מעקב אחר רשומה רפואית עדכנית, ובמידת הצורך ישגר אליך ניידת טיפול נמרץ.

מתלבטים אם להצטרף? מעוניינים לשמוע מידע נוסף? צרו קשר ותקבלו פרטים נוספים.

  • לחץ דם
  • שח"ל
  • שחל
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully