7 גורמי סיכון למחלות לב ודרך אחת לזיהוי מוקדם ומניעת נזקים ללב

חשוב לדאוג לגוף, שיש לו בסך הכול לב אחד, ולהיות מודעים לגורמי הסיכון למחלות לב, שעלולים לגרום לנזקים רבים. אז איך למרות כל גורמי הסיכון תוכלו להגיע לגילוי מוקדם, לצמצם את נזקי מחלות הלב ולחיות בלב שקט? הנה כל ממה שאתם חייבים לדעת

מוגש מטעם שחל
22/05/2022

הגוף שלנו הוא פלא. פלא שיכול ללכת, לרוץ, לשבור שיאים, לחשוב על רעיונות נפלאים ואפילו לייצר ילדים, שזה כבר פלא בפני עצמו. אבל לפעמים הגוף יכול לשאת פצצה מתקתקת, שבכל רגע שלא מטפלים בה, היא יכולה לעצור את הפלא המדהים הזה. במקרים כאלה, חשוב לדאוג לגוף, שיש לו בסך הכול לב אחד, ולהיות מודעים לגורמי הסיכון למחלות לב, שעלולים לגרום לנזקים רבים.

אז איך למרות כל גורמי הסיכון תוכלו להגיע לגילוי מוקדם, לצמצם את נזקי מחלות הלב ולחיות בלב שקט? ריכזנו עבורכם את כל המידע בכתבה הבאה.

חמצן נקי בבקשה!

עישון פעיל או סביל הוא גורם סיכון מרכזי ובעל השפעה עיקרית על התפתחות של מחלות לב(צילום: ShutterStock, By vchal)

רבים האנשים אשר עלולים להתבלבל ולחשוב שעישון משפיע רק על הריאות, אך דעו לכם שישנו קשר ישיר בין חשיפה לעשן סיגריות לבין מחלות לב. בין אם אתם מעשנים ובין אם לא, עישון פעיל או סביל הוא גורם סיכון מרכזי ובעל השפעה עיקרית על התפתחות של מחלות לב. שאיפת עשן לריאות חושפת כל אחד ואחת לסיכונים בריאותיים רבים, ביניהם עליית לחץ הדם (שכן זה גורם בפני עצמו, עליו נרחיב בהמשך), גדילה של רמות הכולסטרול הרע בדם, עומס רב על הלב ונזקים לשכבה הפנימית של כלי הדם. מלבד גמילה מעישון, זיהוי וטיפול מוקדמים של מחלות לב אשר נגרמות מעשן הסיגריות גורמים לצמצום הנזקים ולמניעת אובדן חיים.

לחץ דם - הוא לא סתם גבוה.

לרוב אין ללחץ דם גבוה תסמינים. מאחר ובאמת אנשים רבים אינם מרגישים במחלה(צילום: ShutterStock)

אולי שמעתם כבר על הנזקים של יתר לחץ דם, או בשמו המוכר יותר - לחץ דם גבוה. מדובר במחלה שכיחה ומוכרת אשר יש לה מספר רב של גורמים. לכשעצמה היא גורם סיכון עיקרי למחלות לב, אך לצערנו, לרוב אין לה תסמינים. מאחר ובאמת אנשים רבים אינם מרגישים במחלה, כדי לאבחן אותה יש לבצע בדיקות לחץ דם. על מנת לחסוך המתנה והגעה למרפאה, מומלץ להשתמש במודד לחץ דם. היום ישנה האופציה לבצע את המדידה באמצעות מד לחץ דם ביתי בשם Telepress, מכשיר אשר שולח את התוצאות למוקד הרפואי "שחל" באופן מיידי. המדידה מסייעת בזיהוי מוקדם של המחלה ובמניעת נזקים נוספים.

היפרליפידמיה, מילה שכדאי (ולא כדאי) לכם להכיר

רמה גבוהה של שומנים בדם תלויה במזון שאנחנו אוכלים, ובכושר של הגוף לייצר ולעבד שומנים(צילום: ShutterStock)

בשפה פשוטה, מדובר ברמה גבוהה של שומנים בדם. אותו מדד תלוי כמובן במזון שאנחנו אוכלים, ובכושר של הגוף לייצר ולעבד שומנים, זאת כבר בהתאם לתורשה וגנטיקה. בעקבות כך המחלה עלולה לעבור במשפחה. בדומה ליתר לחץ דם, גם למחלה זו אין תסמינים ולכן קשה לזהות אותה מתחושות בלבד. במקרים של חשד, או רקע גנטי, מומלץ להיות מנויים במוקד הרפואי "שחל", כדי להיות תחת המעקב המקצועי הדרוש לזיהוי וטיפול מוקדמים.

התפוח לא נופל רחוק מהעץ

אם הורה לקה במחלת לב לפני גיל 55, קיים סיכוי גבוה יותר להופעת מחלת לב אצל ילדיו(צילום: ShutterStock, Pearl PhotoPix)

כאשר אחד ההורים לקה במחלת לב עוד לפני גיל 55, קיים סיכוי גבוה יותר להופעת מחלת לב אצל הצאצאים שלו. לרוב המרכיב הגנטי הוא חלק מגורמי סיכון נוספים שמובילים למחלה, אם כי הגנטיקה מקבלת תפקיד משמעותי ועיקרי לעומת המרכיבים האחרים. במקרים כאלה חשוב להיות במעקב קבוע אחרי מצב הלב באמצעות בדיקות שונות ואף להצטרף למנוי "שחל" מלא אשר מאפשר לחיות בראש רגוע ובלב שקט.

אי פעם שמעתם על מחלה בשם 'שתן מתוק'?

ישנו קשר בין משך מחלת הסוכרת לבין הסיכוי ללקות במחלות לב(צילום: ShutterStock, ShutterStock)

גם אם לא, אתם בטח יכולים לנחש שמדובר במחלת הסוכרת. 'שתן מתוק' הינו תרגום ישיר של שם המחלה בלטינית - Diabetes mellitus. המחלה מהווה גורם סיכון משמעותי להתפתחות מחלות לב, וישנו קשר בין משך מחלת הסוכרת לבין הסיכוי ללקות במחלות לב. גם לחולי סוכרת מאובחנים מומלץ לעשות את הבדיקות המירביות לטובת מעקב וזיהוי מוקדם של התקף לב, כדי לצמצם את הפגיעה בלב ולתרום לחיים שקטים ורגועים.

השמנה, ולאו דווקא עודף משקל

נמצא קשר בין השמנה באזור הכרס לבין הופעתה של מחלת לב(צילום: ShutterStock)

גורם סיכון עיקרי וישיר נוסף הוא השמנה, מושג אשר מתייחס לעובי העור באיזורים שונים בגוף. לא לבלבל עם עודף משקל, מונח אשר מתייחס למשקל יחסית לשטח הגוף. יש לשים לב שבמצב בו אדם גדול בכ-30% יותר מהמשקל האידיאלי לגופו, יש עלייה ניכרת בסיכוי לתחלואה ולתמותה ממחלת לב. דבר נוסף וחשוב הוא שנמצא קשר בין השמנה באזור הכרס לבין הופעתה של מחלת לב. בנוסף לשינוי תזונה, חשוב לפסול כל חשש להתפתחות מחלות לב באמצעות בדיקות שונות ומעקב שוטף, ובכך לזהות ולמנוע מצב של התקף לב.

הכל בראש, ובנפש

לחץ נפשי עלול לגרום להקצנה של גורמי סיכון אחרים למחלות לןב(צילום: ShutterStock)

הקש ששבר את גב הגמל במקרים רבים הוא מצב נפשי חריג, כגון מצוקה נפשית קיצונית. ישנו קשר בין אובדן, שינוי תפקיד ואפילו יציאה לפנסיה לבין התפתחות מחלות לב. שימו לב שלחץ נפשי עלול לגרום להקצנה של גורמי סיכון אחרים כמו השמנה, עישון או יתר לחץ דם ובכך הוא יכול להשפיע בצורה עקיפה או ישירה על התרחשות של התקף לב.

לחיות בראש רגוע ובלב שקט, כך תעשו זאת.

אז איך ניתן בכל זאת, ועל אף רשימת גורמי הסיכון, לחיות ברוגע וללא לחץ נפשי מיותר בעקבות מחלות לב אפשריות? המוקד הרפואי "שחל" פעיל 24/7 ומציע ייעוץ, מעקבים, בדיקות לבביות, וטיפולים רפואיים מהירים במקרה הצורך למגוון המנויים שלו. כל זאת ועוד נעשים כדי להקדים את הזיהוי של התקפי הלב, לצמצם נזקים ללב ולהציל חיים. שימו לב, זיהוי וטיפול מוקדם, יפחיתו משמעותית את הפגיעה בלב.

המציאות של מנוי מלא של "שחל" בבית מביא לשקט נפשי, והורדת הלחץ הכללי. אם מצאתם את עצמכם כחלק מקבוצות הסיכון שמפורטות מעלה, השאירו פרטים. הצוות הרפואי של המוקד הרפואי "שחל" יצור איתכם קשר בהקדם ויעזור גם לכם לחיות בשקט וברוגע.

  • מחלת לב
  • מחלות לב
  • לב
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully