וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חדש ומעורר! מוזיאון שואה או תקווה עם גטו בריחה, בירושלים

מוגש מטעם weshow

26.1.2023 / 17:14

"לידידי עפר, אתה המפעל החשוב ביותר בעולם לשימור האמת ההיסטורית על מרד גטו וורשה", סבר פלוצקר, 18.1.23 - נכתב בספר האורחים ב"מוזיאון שואה או תקווה" שבירושלים

חדש ומעורר! מוזיאון שואה או תקווה עם גטו בריחה, בירושלים/חברת Weshow

עפר אלוני, המוכר לרבים כיוצר רב-תחומי - יוצר, סופר, צייר, מרצה, מפיק ומעצב - מקדיש את חייו להטמעת התקווה. במרכז המבקרים והמוזיאון "שואה או תקווה" שיצר והקים, הוא מכניס אותנו ל"גטו בריחה" המאפשר לנו למצוא את התקווה, שהרי בכל שפות העולם אומרים: "אדם בלי תקווה נחשב למת". מי שעובר את החוויה שעפר יצר אכן מקבל תובנות להגדרת התקווה ומציאתה

במשך שנים רבות הטמיע עפר שרנקה את התקווה בקמפיינים שעשה לחברות גדולות בארץ ובחו"ל, ביניהן: אופנועי קוואסקי ,Roche ,hp ומשרדי החוץ והתיירות. שיטתו הפילוסופית המוטמעת בכל יצירותיו ומכונה "צופן התקווה" ככל הנראה קשורה בקשר הדוק למה שעתיד להתגלות כאבן דרך משמעותית בחייו ,למרות שלא ידע זאת בשנים המוקדמות של בגרותו .

עפר אלוני ע"ש שרנקה (עפרה בפולנית)  מעוררת מרד גטו וורשה. אריאל בשור,
עפר אלוני ע"ש שרנקה (עפרה בפולנית) מעוררת מרד גטו וורשה/אריאל בשור

התפנית בחייו של עפר חלה ביום שבו מצא בדירת אביו שבכיכר המדינה קופסה ממלחמת העולם השנייה.

הקופסה, שהתגלתה בהיסח הדעת, חשפה רזים כמוסים ופרטי מידע על היסודות הקשורים למרד גטו ורשה ,שהיווה, בין היתר, השראה להקמתה של מדינת ישראל, לדמוקרטיה העולמית ואפילו למרד הנעורים והרוק אנד רול.

לדבריו, החיים, כפי שהכירם לפני מציאת הקופסה, היו רק פרומו בלבד למה שעתיד לבוא, שכן בעזרתם של פרופ' ישראל גוטמן, יליד ורשה שכיהן כהיסטוריון הראשי לחקר השואה ביד ושם, עליזה ויטיס שומרון, ילידת וורשה וניצולת גטו ורשה, ופרופ' מתתיהו מינץ, שהיה פרופסור בחוג להיסטוריה של עם ישראל וראש המכון לחקר הציונות באוניברסיטת תל אביב ,שבעזרת ספרי תיעוד והיסטוריה משנת 1946 הצליח לשרטט את דמותה של רחל לאה שרנקה, דודתו מצד אמא, שעוררה את מרד גטו ורשה, ואף הקריבה את חייה במעשה הירואי יחד עם ביתה מאיה, שהחיפושים אחריה נעשים גם בעת כתיבת שורות אלו.

סגירת מעגל או פתיחתו? עפר מצביע על דודתו ובת דודתו, בפסל "בדמי חיי" בוורשה, שהעתקו ב"יד ושם". רות אלוני,
סגירת מעגל או פתיחתו? עפר מצביע על דודתו ובת דודתו, בפסל "בדמי חיי" בוורשה, שהעתקו ב"יד ושם"/רות אלוני

לזכר דודתו, ולזכר הסיפור האמתי של מרד גטו ורשה, עפר הקים את ה"גטו הבריחה" במוזיאון שואה או תקווה. המקום מציע חוויה ייחודית, עוצמתית ובלתי נשכחת, שמותירה חותם בכל מי שמקווה, שהרי "התקווה היא הכוח שמניע אותנו" הוא מספר. "היא צורך נפשי שלא ניתן למימוש פיסי, בדומה לקו האופק, שמתרחק מאיתנו ככל שמתקדמים אליו. עם זאת, זה המניע לקום בבוקר, לנוע, לחיות וליצור.

המקום מחולק לארבעה פרקים: א. הבנת הנמצא, ב. גטו בריחה, ג. מרד גטו וורשה, ד. התקווה.

המקום בנוי מעשרות רבות של יצירות, ספרים, ציורים וסרטים שיצר עפר וכן תיעוד היסטורי נדיר למרד החשוב בעולם במלחמת העולם השנייה.

עפר מצייר במוזיאון שלו, את הצילום המפורסם שצילמה אמו רות אלוני, בל"ג בעומר 1937  בוורשה, הצילום שימש כהשראה לצלם נתן רפופורט לפסל את הפסל "בדמי חיי" בוורשה.. אסיה אלוניקוב,
עפר מצייר במוזיאון שלו, את הצילום המפורסם שצילמה אמו רות אלוני, בל"ג בעומר 1937 בוורשה, הצילום שימש כהשראה לצלם נתן רפופורט לפסל את הפסל "בדמי חיי" בוורשה./אסיה אלוניקוב

המקום חושף הצצה אל תחומי האמנות, ההיסטוריה והפילוסופיה היהודית, ומעורר לשאלות הקיומית על החיים. במקום נערכים גם סיורים של כשעה ורבע, הרצאות וימי עיון עם הטמעת התקווה. ה"ניו-יורק טיימס" הגדיר את חשיבות התקווה כ"יצירת מודעות לתקווה כהליך מכוון מטרה".

לתיאום סיור ב"מוזיאון שואה או תקווה עם גטו בריחה":

תחנת רכבת קלה "יפה נוף", שדרות הרצל 120, ירושלים, טל': 050-2578313

עוד על מוזיאון שואה או תקווה >>>

דף נחיתה לגטו בריחה >>>

עוד על פועלו של עפר שרנקה >>>

אנשי השם מעידים על החוויה שעברו >>>

למה לא שמענו על שרנקה עד היום? >>>

מוגש מטעם weshow
4
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully